آخرین مدهای دکوراسیون خانه در سال ۲۰۲۳

اثاثیه‌ی حصیری، کاشی‌های مرمرنما، دکور‌های چوبی و ظروف آشپزخانه‌ی قدیمی همگی بخشی از گرایشات طراحی خانه در سال ۲۰۲۳ هستند. اما اگر قصد دارید فقط روی یک چیز در طراحی خانه‌تان سرمایه‌گذاری کنید، آن یک چیز باید «رنگ» باشد!
کد خبر: ۱۲۱۴۴۱
بازدید : ۱۵۳۸۱
۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۶

فرادید| «رنگ» نه فقط فضای خانه، بلکه روحیۀ ساکنان آن را هم متحول می‌کند. رنگ‌های سفید گرم، ته‌رنگ‌های خاکی و رنگ‌های ملایم امسال باب شده‌اند. طراحان از پالت‌های رنگی هیجان‌انگیز و انرژی‌زایی هم استقبال می‌کنند که افراد را به خروج از منطقه‌ی امن رنگی‌شان ترغیب می‌کند.

به گزارش فرادید، رنگ سالِ موسسه‌ی رنگ پانتون (COTY) «بنفش کمرنگ دیجیتال» است. بنفش کمرنگ «آرامش‌بخش و خوش‌بینانه» است و معمولاً نشان‌دهنده‌ی صلح و متانت است. رنگ سال کمپانی رنگ بهر (Behr) «کرباس بی‌رنگ» است؛ یک رنگ سفید گرمِ امیدوارکننده و دل‌پذیر که الهام‌بخش آرامش و ازسرگیری است. شرکت تولید رنگ بنجامین موور نیز «قرمز تمشکی» را سایه‌ی «مورد اعتماد و جذابی از قرمز-نارنجی» توصیف کرده که به فضای اتاق انرژی داده و توجه را جلب می‌کند.  هر حس و حالی را که بخواهید از طریق رنگ در خانه ایجاد کنید، بدون شک در فهرست گرایشات سال ۲۰۲۳ در دکوراسیون خانه پیدایش می‌کنید. در ادامه‌ی این مطلب، هشت ایده‌ی طراحی خانه را از قول کارشناسان معرفی می‌کنیم.

۱. اثاثیه‌ی تاشو 

گرایشات طراحی داخلی سال ۲۰۲۳

امسال یک عنصر طراحی اثاثیه‌، سفارشی‌سازی است. وقتی افراد بیشتری از یک فضا استفاده می‌کنند، داشتن اثاثیه‌ی انعطاف‌پذیر کلیدی است. این اثاثیه شامل هر چیزی می‌شود؛ از میز پذیرایی گرفته که ارتفاع آن را می‌توانید تغییر دهید و به میز کار تبدیل کنید تا میز ناهار خوری که پهن می‌شود تا بجای چهار نفر، هشت نفر را از آن استفاده کنند. علاوه بر این، تخت‌خواب تاشوی مدل قدیمی و محک‌خورده هم دوباره مد شده است. این گرایش در طراحی اثاثیه، گزینه‌های طراحی شما را به حداکثر می‌رساند، اما باید مراقب طرح اتاق برای جادادن به این امکانات متعدد هم باشید!

۲. ته‌رنگ خاکی

گرایشات طراحی داخلی سال ۲۰۲۳

دیوار‌های سفید و خنثی با انفجار‌های گاه‌به‌گاه رنگهای درخشان سالهاست بر دکور خانه غالب است. اما حالا گرایش امسال به ته‌رنگ‌های خاکی فاخر برگشته است. اخیراً این رنگ را در اتاق‌های ناهارخوری، اتاق‌های نشیمن و آشپزخانه‌ها زیاد می‌بینید. ته‌رنگ خاکی تیره برای فضا‌های باز و بزرگ با سقف‌های بلند عالیست. حتماً برای نفس کشیدن رنگ و به چشم آمدنش، باید فضای کافی وجود داشته باشد.

امسال، گرایشات جدید از این سایه‌ها به عنوان رنگ اصلی اتاق استفاده می‌کنند و یک رنگ تاکیدی (تند) را از یکی دو قطعه از اثاثیه انتخاب می‌کنند. طرح اتاق بسیار بسیار مهم است حتی زمانی که رنگ‌ها را با هم تطبیق می‌دهید. می‌توانید ته‌رنگ‌های خاکی تیره را با سایه‌های خوشرنگ و تندِ آبی و سبز جفت کنید یا آن را با افزودن قالیچه‌ها یا پارچه‌های درخشان و رنگی کامل کنید. ته‌رنگ‌های خاکی تیره بهترین روش برای نشان دادن شخصیت هستند.

۳. طرح‌ها و مصالح سازگار با محیط زیست

گرایشات طراحی داخلی سال ۲۰۲۳

یکی از رایج‌ترین گرایشات طراحی داخلی در چند سال اخیر مواد و مصالح تماماً طبیعی و سازگار با محیط زیست بوده است. مردم موادی را ترجیح می‌دهند که بازیافت می‌شوند، قابل استفاده‌ی دوباره هستند و از چوب اصلاح‌شده درست شدند. طرح‌های دوستدار محیط زیست روز به روز معروف‌تر می‌شوند، چون آگاهی مردم نسبت به اثرات زیست‌محیطی انتخاب‌هایشان به مرور زمان بیشتر می‌شود. افزون بر این، مواد سازگار با محیط زیست معمولاً کمتر آلرژی یا مشکلات سلامتی ایجاد می‌کنند.

۴. سطوح سنگ طبیعی

گرایشات طراحی داخلی سال ۲۰۲۳

در راستای علاقه‌ی کسانی که در جستجوی به کار بردن مواد طبیعی در دکور خانه‌شان هستند، مواد و مصالحی نظیر سنگ در طراحی داخلی سال ۲۰۲۳ دوباره مد شده‌اند. از حمام‌های مرمری گرفته تا میز و صفحه‌ی روی کابینت از سنگ‌های طبیعی انتخاب امسال طراحان است. سنگ طبیعی هم زیباست هم کاربردی و هم با طرح‌های مدرن و سنتی سازگاری خوبی دارد.

۵. سایه‌های طبیعی

گرایشات طراحی داخلی سال ۲۰۲۳

لبه‌های صاف، زوایای تند و الگو‌های هندسی جزو گرایشات طراحی امسال هستند و اشکال و طرح‌های ملایم و سیال اولویت بعدی! با چند تغییر جزئی می‌توانید محیط زن‌مانندی (Zen) خلق کنید که وضوح ذهنی ایجاد کرده و کارایی را بیشتر می‌کند، به ویژه در این دوران که دلایل اضطراب و پریشانی رو به افزایش است.

۶. دکور دهه‌ی هشتاد

گرایشات طراحی داخلی سال ۲۰۲۳

سبک مدرن یکی از گرایشات رایج طراحی داخلی در حال حاضر است، اما مالکان ماجراجوتر ممکن است جذب طراحی‌های جسورانه‌تر شوند. در دهه‌ی ۱۹۸۰، گرایشات طراحی داخلی روی رنگ‌ها، الگو‌ها و اشکال سرزنده متمرکز بود و مد امسال نیز نسخه‌ی ملایمی از گرایشات آن دهه است با این تفاوت که نسبت به گرایشات دکور خانه‌ای که در چند سال گذشته دیده‌ایم چشم را بیشتر جلب می‌کند و یک تغییر روح‌انگیز است.

۷. لایه‌های بافت‌دار

گرایشات طراحی داخلی سال ۲۰۲۳

با افزایش شمار کسانی که دوست دارند فضای دنج و آرامش‌بخشی را در خانه‌هایشان ایجاد کنند، تکنیکی که قبلاً تنها توسط طراحان حرفه‌ای به کار گرفته می‌شد، امسال باب شده است. تکنیک لایه‌دار کردن یکی از مهم‌ترین گرایشات طراحی داخلی امسال است. این روش تا پیش از این یک راز طراحی داخلی بود که با دقت اجرا می‌شد. حالا همه به دنبال بافت‌های مکمل برای ایجاد عمق و توجه بصری به اتاق هستند. این تکنیک با آویزان کردن یک هنر بافت‌دار روی دیوار مانند مکرمه (گره‌بافی)، افزودن پارچه‌های لمس‌پذیر به شکل کوسن و پتو و پهن کردن قالیچه روی زمین اجرا می‌شود.

۸. سلامتی در خانه

گرایشات طراحی داخلی سال ۲۰۲۳

طراحی فضای خانه به شکلی که تمام نیازهایتان را به لحاظ کاربردی و زیبایی‌شناسی برآورده کند هیچ‌زمانی به اندازه‌ی امروز اهمیت نداشته است. امروزه افراد طالب فضایی هستند که در آن، طراحی داخلی حامی سلامت ذهنی، فیزیکی و روانی‌شان باشد. یک راه ساده‌ی اجرای این گرایش طراحی، گنجاندن گیاهان است. گیاهان علاوه بر تصفیه‌ی هوا، به فضای داخلی خانه یک زیبایی آرامش‌بخش می‌دهند. علاوه بر اینکه به موقعیت آن‌ها برای اثرگذاری بیشتر در زیبایی فضا فکر می‌کنید، نیاز آن‌ها به نور را فراموش نکنید. یک طرح باز و ساده کفایت می‌کند!

مردم علاوه بر کارایی بالای طرح، مایلند دکور خانه‌شان شبیه عکس‌های الهام‌بخشی به نظر برسد که در رسانه‌های اجتماعی می‌بینند. امیدواریم با معرفی این هشت گرایش طراحی داخلی از زبان کارشناسان این حوزه، الهام‌بخش شما باشیم.

 

مترجم: زهرا ذوالقدر 

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه