درشکه حمل پول در دوران قدیم

تا زمان قاجار، هیچ موسسه دولتی یا بانک خارجی در کشور وجود نداشت تا اینکه نخستین بانک کشور سال۱۲۶۷ راه‌اندازی و ضرب سکه و نشر اسکناس هم شروع شد.
کد خبر: ۱۲۴۲۲۷
بازدید : ۳۵۹
۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۳

انتقال پول به شعبه‌های بانکی، کار بسیار حساس و حتی خطرناکی است. به‌همین دلیل، خودرو‌های حامل پول با تعدادی از نیرو‌های مسلح محافظت و در سطح شهر حمل می‌شود. جالب است بدانید که این کار در دوران قدیم با درشکه و مأموران نظمیه انجام می‌شد.

تا زمان قاجار، هیچ موسسه دولتی یا بانک خارجی در کشور وجود نداشت تا اینکه نخستین بانک کشور سال۱۲۶۷ راه‌اندازی و ضرب سکه و نشر اسکناس هم شروع شد.

این بانک در شمال شرقی میدان توپخانه قرار داشت و وقتی اعتماد مردم جلب و فعالیت این بانک گسترش یافت، شعبه‌های دیگری در کشور راه‌اندازی شدند.

همه‌روزه کسبه، بازاریان، تاجران و حتی کشاورزان پول خود را به این شعبه‌ها می‌سپردند تا شب‌ها با خیال راحت سر به بالین بگذارند و دیگر لازم نبود دغدغه مخفی کردن یا سرقت آن‌ها را داشته باشند. هر زمان هم به پول نیاز داشتند، سری به بانک زده و به اندازه نیازشان از حساب خود وجه برداشت می‌کردند.

آن زمان خبری از دستگاه‌های هشداردهنده و گاوصندوق‌های پیشرفته نبود و مسئولان بانک‌ها مجبور بودند همه‌روزه پول مشتری‌ها را از بانک خارج و به محل امنی منتقل کنند.

همچنین، صبح‌ها مقداری پول در کیسه به بانک‌ها برده می‌شد تا متصدیان به مشتری‌ها بدهند. برای حمل پول از درشکه‌های مخصوصی استفاده می‌شد و برای جلوگیری از حمله احتمالی سارقان به آنها، چند مأمور نظمیه وظیفه حفاظت از آن‌ها را برعهده گرفتند.

در این عکس، یکی از درشکه‌های حمل پول را می‌بینید که حوالی سال۱۲۹۰ در شرق میدان توپخانه و مقابل بانک شاهنشاهی گرفته شده است. مأموران نظمیه هم به‌‎عنوان محافظان کیسه سکه، در این تصویر دیده می‌شوند.

درشکه حمل پول در دوران قدیم

منبع: همشهری

برچسب ها: درشکه تهران قدیم
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه