صدف لبه سبز؛ شاهکار طبیعت برای درمان آرتروز و آسم

صدف لبه سبز غذای اصلی مردم بومی مائوری سواحل نیوزیلند است. تمایل به مصرف این صدف و فواید مختلف سلامت آن، از اوایل دهه ۱۹۷۰ آغاز شد. در واقع مشاهده شده بود که مردم مائوری نسبت به افرادی که در داخل کشور زندگی می‌کردند، کمتر به آرتریت مبتلا می‌شدند.
کد خبر: ۱۲۴۶۲۱
بازدید : ۱۷۹
۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۱

صدف لبه سبز با نام علمی Perna canaliculus نام یک گونه از تیره دوکفه ای‌های میتیلیدا است که با توجه به لبه‌های سبز رنگ خود نامگذاری شده است و تحت عنوان صدف نیوزیلندی نیز شناخته می‌شود. گفتنی است که این صدف در اصل بومی نیوزیلند است. از آن جایی که خواص درمانی متنوعی به این جاندار نسبت داده می‌شود، شرکت‌های داروسازی مختلف از آن برای تولید انواع مکمل‌های دارویی استفاده می‌کنند.

این صدف حاوی چندین ترکیب ضد التهابی است که ادعا می‌شود اختلالات التهابی از جمله آسم و آرتریت را درمان می‌کنند. لازم به ذکر است نکاتی که در ادامه در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرند، با استناد به مقالات مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا قابل دسترسی هستند. همچنین فرآورده‌های دارویی حاوی صدف لبه سبز را می‌توان از طریق داروخانه‌های سراسر کشور تهیه کرد.

سرشار از مواد مغذی

صدف لبه سبز غذای اصلی مردم بومی مائوری سواحل نیوزیلند است. تمایل به مصرف این صدف و بهره مندی از فواید مختلف آن برای سلامتی، از اوایل دهه ۱۹۷۰ آغاز شد. در واقع مشاهده شده بود که مردم مائوری نسبت به افرادی که در داخل کشور زندگی می‌کردند، کمتر به آرتریت مبتلا می‌شدند.

بعد‌ها مشخص شد که این صدف‌ها منبعی غنی از اسید‌های چرب امگا ۳ ضد التهابی، به ویژه ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) هستند. علاوه بر این، محققان انواع دیگری از اسید‌های چرب را نیز در این صدف‌ها شناسایی کرده اند. به گفته دانشمندان صدف لبه سبز ممکن است با مهار یک سری آنزیم‌ها و پروتئین‌ها که در ایجاد التهاب و درد نقش دارند هم اثرات ضد التهابی خود را اعمال کند.

از طرفی دیگر صدف‌های لبه سبز حاوی کندروئیتین سولفات هستند؛ یکی از اجزای بافت همبند مانند مفاصل و استخوان‌ها که می‌تواند التهاب را کاهش دهد.

کمک به بهبود آرتروز

آرتریت که با تورم و سفتی دردناک در یک یا چند مفصل مشخص می‌شود، ناشی از التهاب مزمن است. شایع‌ترین انواع آرتریت، استئوآرتریت (OA) و آرتریت روماتوئید (RA) به شمار می‌روند. به دلیل خواص ضد التهابی، ادعا شده که عصاره صدف لبه سبز التهاب مفاصل را کاهش می‌دهد و به تسکین علائم آرتریت کمک می‌کند. بر اساس یک مطالعه مروری روی چهار کارآزمایی بالینی تصادفی، محققان به این نتیجه رسیدند که عصاره صدف لبه سبز سفتی و درد مفاصل را در افراد مبتلا به OA بهبود می‌بخشد.

صدف لبه سبز

کاهش شدت آسم

آسم یک بیماری التهابی مزمن است که ریه‌های بیمار را تحت تاثیر قرار می‌دهد و تنفس را برای وی دشوار می‌سازد. صدف‌های لبه سبز با کمک به کاهش التهاب در راه‌های هوایی، برای افراد مبتلا به آسم مفید هستند.

در یک مطالعه، محققان برای افراد مبتلا به آسم روزانه ۴۰۰ میلی گرم عصاره صدف لبه سبز یا دارونما به مدت ۳ هفته تجویز کردند. گفتنی است که این آزمایش پیش از امتحان یک روش درمانی معمول برای ۳ هفته دیگر انجام شد. در مقایسه با دارونما، عصاره سبب کاهش قابل توجه در التهاب راه‌های هوایی و علائم آسم شد.

یک پژوهش ۸ هفته‌ای دیگر نیز روی افراد مبتلا به آسم نشان داد که ترکیب مشابه حاوی ۴۰۰ میلی گرم عصاره صدف در مقایسه با دارونما، دفعات شعله ور شدن علائم آسم و التهاب راه‌های هوایی را در صورت مصرف روزانه کاهش می‌دهد.

تسکین درد عضلانی

درد عضلانی تاخیری (DOMS) که با درد و سفتی عضلانی از ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از یک تمرین شدید یا ناآشنا تعریف می‌شود، ممکن است چندین روز طول بکشد و احساس ناخوشایندی را به فرد القا کند.

به نظر می‌رسد که عوامل متعددی در ایجاد DOMS نقش دارند. در این میان آسیب عضلانی ناشی از تمرین که باعث پاسخ التهابی می‌شود، یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های مذکور به شمار می‌رود. طبق مطالعات مختلف مشخص شده که مصرف ۴۰۰ میلی گرم عصاره صدف لبه سبز به مدت ۱۱ هفته، باعث کاهش درد در افرادی خواهد شد که تمرینات ورزشی منظم با شدت متوسط انجام می‌دهند.

تاثیر مثبت بر بیش فعالی

اختلال کمبود توجه بیش فعالی (ADHD) یک اختلال رایج در دوران کودکی است که باعث ایجاد مشکل در توجه و سازماندهی صحیح وظایف و فعالیت‌ها می‌شود. علل اصلی ADHD تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده است، اما تصور می‌شود که ژنتیک نقش مهمی در این زمینه داشته باشد.

در حالی که تحقیقات بیشتری در این خصوص نیاز است، ADHD با التهاب نیز مرتبط است. یک مطالعه روی کودکان ۶ تا ۱۴ ساله با علائم ADHD، بهبود قابل توجهی را در توجه و توانایی یادگیری آن‌ها پس از ۸ هفته مصرف مکمل تجاری حاوی ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی گرم عصاره صدف لبه سبز نشان داد.

مکمل

مکمل سورناندین

سورناندین از جمله مکمل‌های محبوب بازار دارویی ایران و حاوی عصاره صدف لبه سبز است. این مکمل سبب کمک به کاهش درد و تورم مفاصل و ستون فقرات، تسکین درد پیچ خوردگی و آسیب به مفصل مچ پا و همچنین بهبود علایم آرتروز می‌شود.

در ترکیبات آن صدف لبه سبز، آووکادو، سویا و سایر ریز مغذی‌ها به چشم می‌خورد. به گفته شرکت تولیدکننده استفاده از این کپسول در بهبود علائم استئوآرتریت شامل درد، التهاب و تخریب غضروف‌ها موثر است. دوز مصرفی توصیه شده در بزرگسالان روزانه ۱ تا ۳ کپسول همراه با وعده‌های غذایی است. مصرف این محصول در زنان باردار، شیرده و افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌شود. در بیماران با مشکلات مزمن کبدی نیز نباید مصرف شود.

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه