تصمیم تاریخی فیفا به سود تیم‌ملی ایران!

فیفا در آستانه تصویب طرح مورد علاقه هواداران برای اولین جام جهانی ۴۸ تیمی است.
کد خبر: ۱۲۶۰۴۸
بازدید : ۲۴۳
۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۱

یک روز پیش از هفتاد و سومین کنگره فیفا و اجلاس فدراسیون جهانی فوتبال در پایتخت رواندا، رسانه‌های مختلف انگلیسی، آمریکایی و اسپانیایی به شواهدی از نهایی شدن تصمیم مدیران بالاترین نهاد اجرایی فوتبال برای فرمت جام جهانی ۲۰۲۶ آمریکا رسیده‌اند.

آنطور که نشریه خبری - تحلیلی اتلتیک گزارش داده فیفا طرح گروه‌بندی سه تیمی را به طور کامل گنار گذاشته و قرار است اولین جام جهانی برگزار شده با سه میزبان را با گروه‌های چهار تیمی دنبال کند. همچنین فیفا قرار است فردا تصمیم خود برای افزایش تعداد تیم‌ها از ۳۲ به ۴۸ را رسما اعلام کند.

فیفا ابتدا تصمیم داشت جام جهانی ۴۸ تیمی را در ۱۶ گروه سه تیمی برگزار کند تا به این ترتیب از بیشتر شدن تعداد مسابقات و همچنین روزهای برگزاری جام جهانی جلوگیری کند اما جذابیت بازی‌های مرحله گروهی جام جهانی قطر باعث شد تا تصمیم‌گیران ارشد فوتبال راه دیگری را بروند: ۱۲ گروه چهار تیمی و افزایش تعداد مسابقات از ۶۴ به ۱۰۴.

در این سیستم همچنین جام جهانی به جای یک ماه، در ۳۹ روز برگزار خواهد شد تا طرفداران فوتبال بیش از یک هفته بیشتر امکان تماشای بازی‌های این تورنمنت را داشته باشند. البته در این خصوص نگرانی‌های محیط زیستی برای افزایش تعداد سفرها و برگزار مسابقات بیشتر هم وجود داشت اما فیفا در نهایت توانسته بر این نگرانی‌ها فائق بیاید و تصمیم خود را نهایی کند.

در این سیستم ۱۲ تیم صدرنشین هر گروه به همراه تیم‌های دوم راهی مرحله حذفی خواهند شد. همچنین هشت تیم برتر سوم هم راه مرحله حذفی هم راه مرحله حذفی را پیدا می‌کنند. به این ترتیب تیم‌هایی که در فرمت ۳۲ تیمی شانس کمتری برای صعود داشتند، حالا با اقبالی ویژه برای حضور در مرحله حذفی مواجه می‌شوند.

بعد از جام جهانی قطر انتقادات زیادی به فیفا برای انتخاب گروه‌بندی سه تیمی مطرح بود؛ انتقاد نخست به احتمال تبانی در بازی آخر مرحله گروهی برمی‌گشت و انتقاد دیگر مربوط به کاهش حداقل تعداد بازی از سه به دو بود.

این فرمت شاید بهترین موقعیت برای تیم‌هایی نظیر ایران باسد تا حضور خود در جام جهانی را طولانی‌تر کنند و در کنار کسب تجربه و اعتبار فوتبالی، بهره مالی بیشتری را هم از حضور در مهم‌ترین تورنمنت ملی فوتبال ببرند.

در نهایت باید منتظر اجلاس و کنگره روز پنجشنبه فیفا ماند که در آن طرح انتقاد برانگیز اینفانتینو برای گروه‌بندی سه تیمی کنار گذاشته می‌شود اما او به آرزوی دیرینه خود، یعنی جام جهانی ۴۸ تیمی می‌رسد. البته شاید با این فرمت دیگر کسی هم به این رییس پرسروصدای فدراسیون جهانی فوتبال خرده نگیرد.

منبع: ورزش سه

برچسب ها: فیفا
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه