چگونه باید "ویزای فضا" را گرفت؟
گردشگری به قدمت 55 سال

چگونه باید "ویزای فضا" را گرفت؟

کد خبر: ۲۱۶۷۰
بازدید : ۱۶۵۹
۲۷ تير ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۵
چگونه باید

فرادید| گردش فضایی تنها 55 سال قدمت دارد، اما گردشگران می‌توانند به زودی سفری به فضا و ستاره‌ها داشته باشند. اما چگونه می‌توان توریست فضایی شد؟
 
به گزارش فرادید به نقل از سیکر، چند سال دیگر آژانس‌های مسافرتی گزینه سفر سریع به استخر در فضا را ارائه خواهند کرد؟ شاید این اتفاق خیلی زمان نبرد. ماهیت سفرهای فضایی دیگر مختص کتاب‌های علمی-تخیلی نیست، چرا که پیشتر هم توریست‌ها به فضا سفر کرده‌اند.
 
مشکل اما هزینه‌های بالای این سفر است. آژانس خصوصی سفرهای فضاییِ Space Adventures با مشارکت آژانس فضایی روسیه از سال 2001 تاکنون هفت گردشگر علاقه‌مند را به پایگاه بین‌المللی فضایی ارسال کرده است. گردشگران بر اساس برنامه‌ای مدون و از پیش تعیین شده توسط فضاپیمای روسی سایوز به فضا سفر کردند. هزینه هر سفر نیز بین 20 میلیون دلار تا 40 میلیون دلار بود که 10 روز نیز طول آن بود.
 
این رقم بالا تنها می‌‎تواند دربرگیرنده افراد بسیار ثروتمندی باشد که رویاهای بزرگی را در سرشان می‌پرورانند. گفتنی است برنامه سایوز در سال 2011 به حالت تعلیق درآمد، زیرا ناسا برنامه شاتل را کنار گذاشته بود و به همین دلیل سایوز از اهمیت بالایی برای دانشمندان برخوردار گشت.
 
حالا موج جدیدی از شرکت‌های تبلیغاتی مانند Virgin Galactic، Space X و MirCorp در حال آماده سازیِ زیرساخت‌ها برای ایجاد عصر جدیدی از سفرهای خصوصی شده‌ی فضایی هستند. ریچارد برانسون، مدیر ویرجین گلکتیک، منحصرا بر روی پروژه توریسم فضایی متمرکز شده است.
 
این شرکت قصد دارد چندین هواپیمای فضاییِ مختص سفر در مدار پایین را به کار گیرد. البته از همین حالا می‌توانید با مراجعه به پایگاه اینترنتی این شرکت یک جا برای خودتان رزرو کنید. اما فراموش نکنید که باید مبلغ 250 هزار دلار به صورت پیش‌پرداخت و کامل به این شرکت پرداخت کنید.
 
بسته به تعریف شما از سفرهای فضایی، قدمت این نوع سفرها به دهه 80 میلادی برمی‌گردد. ناسا در نظر داشت از شهروندان معمولی – معلمان، هنرمندان و ژورنالیست‌ها - در ماموریت‌های فضایی خود استفاده کند اما پس از کشته شدن کریستا مک آلیف، معلم، در سفر شاتل چلنجر در سال 1986 این طرح کاملا کنار گذاشته شد.
 
شوروی نیز طرحی مشابه را به کار گرفت که بر اساس آن در سال 1990 میلادی یک ژورنالیست ژاپنی را به پایگاه فضایی میر ارسال کرد. اما هیچ یک از برنامه‌‎های آمریکا و شوروی تماما ماهیت گردشگری فضایی را نداشتند، زیرا آژانس‌های فضایی و شرکت‌های رسانه‌ای هزینه‌های آن سفرها را پرداخت می‌کردند.
 
اما انتظار می‌رود که گردشگری فضایی با توجه به خصوصی سازی شکل گرفته، هر چه زودتر در آینده نزدیک اتفاق بیفتد. ایالات متحده پیشتر قوانین و مقرراتی را برای سفر به فضا تدوین کرده است. برای این کار شما باید از همین حالا پول خود را پس انداز کنید و در ضمن کرم ضد آفتاب نیز فراموش نشود! شما قرار است از لایه اوزون خارج شوید، بنابراین فاکتور محافظت از خورشید (SPF) نزدیک به یک میلیون پیشنهاد می‌شود.
 
منبع: Seeker
ترجمه: وبسایت فرادید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین