کلاهبرداری به سبک دختر و پسر شیک‌پوش!

کلاهبرداری به سبک دختر و پسر شیک‌پوش!

دختر و پسر شیک‌پوش که با ترفندی پیچیده از مغازه‌داران کلاهبرداری‌های‌ میلیونی انجام می‌دادند به دام افتادند.
کد خبر: ۳۱۵۵
بازدید : ۹۴۹
۰۷ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۶
دختر و پسر شیک‌پوش که با ترفندی پیچیده از مغازه‌داران کلاهبرداری‌های‌ میلیونی انجام می‌دادند به دام افتادند.  
 
به گزارش شرق، یکی از کسبه منطقه نیاوران روز ٢٩ تیر با مراجعه به کلانتری به مأموران اعلام کرد زن و مردی جوان، به بهانه پرداخت پول به شیوه اینترنتی، از وی کلاهبرداری کرده‌اند.  
 
مال‌باخته که نمایندگی فروش یکی از برندهای معروف لباس در شمال تهران را دارد، پس از حضور در پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ، به کارآگاهان گفت: «جوانی حدودا ٣٠ساله همراه دختری حدودا ٢٠ساله در حالی‌که هر دو نفر ظاهری کاملا شیک و آراسته داشتند، به بهانه خرید البسه وارد مغازه من شدند و حدود پنج میلیون تومان خرید کردند. در زمان پرداخت پول، این شخص کارت عابربانک به من داد و درخواست کرد علاوه بر برداشت مبلغ پنج ‌میلیون تومان بابت پول لباس‌های خریداری‌شده، یک‌ میلیون تومان بیشتر از حساب وی برداشت کنم و این مبلغ را به صورت نقدی به وی تحویل دهم. من نیز درخواست او را قبول کردم اما در زمان برداشت پول، دستگاه کارت‌خوان پیغام داد موجودی حساب کافی نیست. در ادامه، خریدار عنوان کرد مبلغ را به صورت اینترنتی پرداخت خواهد کرد. به این بهانه و پس از گرفتن شماره‌حساب برای واریز پول، به‌ظاهر مشغول انتقال پول از طریق اینترنت تلفن همراه خود شد. پس از دقایقی این جوان با نشان‌دادن متنی که در آن نام من درج شده بود، مدعی شد پول را واریز کرده است. او عنوان کرد با توجه به پرداخت اینترنتی، پیامک انتقال وجه با کمی تأخیر فرستاده می‌شود. مرد جوان با این ترفند، علاوه بر تحویل‌گرفتن لباس‌های خریداری‌شده به مبلغ پنج ‌میلیون تومان، یک‌ میلیون تومان را نیز به صورت دستی از من تحویل گرفت و هر دو نفر از مغازه خارج شدند».
 
مال‌باخته در ادامه اظهاراتش به کارآگاهان گفت: «فردای روزی که این زن‌ومرد جوان به مغازه من آمدند با توجه به اعلام‌نکردن واریز مبلغ شش ‌میلیون تومان از طریق پیامک بانکی، برای بررسی حساب به بانک مراجعه کردم و به من گفتند هیچ تراکنش مالی‌ای از طریق پرداخت اینترنتی پول به حسابم صورت نگرفته است. در آنجا متوجه کلاهبرداری توسط آن زن‌ومرد شیک‌پوش شدم».
 
کارآگاهان با توجه به شیوه و شگرد کلاهبرداری و با بررسی پرونده شکایت‌های مشابه، موفق به شناسایی ده‌ها مال‌باخته دیگری شدند که همگی آنها توسط یک زن‌ومرد جوان با ظاهری شیک و آراسته و به بهانه پرداخت به شیوه اینترنتی مورد کلاهبرداری قرار گرفته بودند. در بررسی مشاغل مالباختگان مشخص شد دو متهم تحت تعقیب، با مراجعه به اصناف مختلف فروش لباس، لوازم‌التحریر، تلفن همراه، لوازم آرایشی، اسبا‌ب‌بازی و... اقدام به کلاهبرداری در مناطق شمال و مرکز شهر تهران کرده‌اند.  
 
با توجه به شیوه و شگرد کلاهبرداری، بررسی تصاویر دوربین‌های مداربسته مراکز خرید در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت و با انجام اقدامات پلیسی، هویت متهم اصلی به نام «حمیدرضا.ت» (٣٤ساله) با بیش از پنج فقره سابقه دستگیری از سال ٨٩ تاکنون شناسایی شد. بررسی سوابق «حمیدرضا» نشان داد وی آخرین‌بار سال گذشته به اتهام کلاهبرداری با همین شگرد در استان سمنان دستگیر و روانه زندان شده، اما با گذشت مدتی با تأمین قرار وثیقه مجددا آزاد و این بار متواری شده و پس از مراجعه به تهران اقدام به تکرار کلاهبرداری‌های خود کرده است.  
 
با شناسایی حمیدرضا به‌عنوان متهم تحت تعقیب پرونده، تلاش برای یافتن مخفیگاه وی آغاز شد و کارآگاهان با انجام تحقیقات پلیسی موفق به شناسایی مخفیگاه وی در یک هتل آپارتمان در محدوده میدان ونک شدند. مأموران پس از شناسایی دقیق مخفیگاه حمیدرضا و اطمینان از حضور وی و همدست ١٨ساله‌اش به نام مریم، در هتل آپارتمان آنها را دستگیر و در بازرسی از مخفیگاه‌شان تعداد زیادی از اموال مال‌باختگان را کشف کردند.  
 
سرهنگ کرم یوسف‌وند، رئیس پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با تأیید این خبر، گفت: «با انجام تحقیقات پلیسی و بررسی پرونده کلاهبرداری مشابه، تاکنون بیش از ٣٠ مال‌باخته شناسایی و متهمان پرونده نیز صراحتا به ده‌ها فقره کلاهبرداری با همین شیوه و شگرد اعتراف کرده‌اند».
 
سرهنگ یوسف‌وند افزود: «متأسفانه در بسیاری از موارد شاهد هستیم کسبه بدون احراز و مطابقت هویت صاحب کارت عابربانک با شخص ارائه‌کننده آن، اقدام به فروش اقلام و حتی انجام خدمات بانکی از قبیل پرداخت پول به افراد در مبالغ بالا می‌کنند که این‌گونه موارد زمینه سوءاستفاده و بعضا انجام کلاهبرداری از آنها را ایجاد می‌کند. به شهروندان توصیه می‌شود تا زمان دریافت پیامک بانکی مبنی بر موفقیت‌آمیزبودن تراکنش مالی موردنظر خود، از تحویل اقلام یا پول نقد به افراد مراجعه‌کننده به خود خودداری کنند».
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین