جراحی دست چپ به جای دست راست!

جراحی دست چپ به جای دست راست!

کد خبر: ۳۲۹۲۵
بازدید : ۲۵۸۰
۰۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۰:۰۳
جراحی دست چپ به جای دست راست!

اولیای کودکی دو ساله که پزشک دست چپش را به اشتباه به جای دست راست عمل جراحی کرد، اشتباه سهوی و پوزش پزشک را پذیرفتند و ابراز امیدواری کردند که در آینده‌ درصد این اشتباهات به صفر برسد.

به گزارش ایرنا، کودکی ٢ ساله روز گذشته در یکی از بیمارستان‌های اصفهان از ناحیه دست چپ تحت عمل جراحی قرار گرفت و این موضوع اعتراض اولیای کودک را در پی داشت. اولیای کودک مدعی بودند که کودک ٢ ساله آنها هنگام تولد از ناحیه تاندون دست راست آسیب‌دیده بود و براساس توصیه پزشکان باید در ٢ سالگی تحت عمل جراحی قرار می‌گرفت. این کودک دو روز پیش در یکی از بیمارستان‌های اصفهان تحت عمل جراحی قرار گرفت که پزشک معالج به اشتباه دست چپ او را عمل کرد.

پس از پیگیری رسانه‌ها، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تأیید این خبر، جوابیه‌ای صادر کرد. روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این جوابیه با اشاره به اینکه مورد یادشده شکستگی نبوده و عکس و تصویر نداشته است،  متأسفانه جراح در اتاق عمل اشتباه کرده است.

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: «عمل تاندونی بوده و امروز صبح تصحیح شده و دست مبتلا توسط همان پزشک جراحی شده است. این پزشک نیز از اولیای بیمار عذرخواهی کرده و اولیای بیمار نیز بر ناخواسته‌بودن این اشتباه اذعان کرده و پوزش جراح را پذیرفته‌اند.»

در ادامه این جوابیه که در اختیار ایرنا قرار گرفت، آمده است:   «به‌رغم این امر، کلیه حقوق اولیای بیمار محفوظ است و هرگونه خسارت احتمالی با تشخیص مراجع ذيصلاح جبران خواهد شد. در این ‌خصوص و برای ارتقای فرآیندهای بالینی و کاهش خطاهای احتمالی، کمیته کاهش خطای بالینی در بیمارستان مذکور تشکیل شده و این موضوع در معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در دستور کار قرار گرفته است.»

این دانشگاه با اشاره به اینکه خطای بالینی حتی در یک مورد نیز مورد انتظار نیست، اضافه کرد: «لکن واقعیت این است که‌ در هیچ جای دنیا چنین امری قابل پیشگیری کامل نیست و تعداد خطای بالینی اگر چه رو به کاهش هست، ولی هیچ‌وقت خطای انسانی به صفر نمی‌رسد. ضمن درک اولیای بیمار، تلاش مضاعفی برای کاهش این موارد در دستور کار قرار دارد و امیدواریم هر روز شاهد کاهش خطای انسانی در امور پزشکی باشیم.»

مجموعه‌ای از بهترین تصاویر تاریخ ایران و جهان را اینجا ببینید
برچسب ها: جراحی دست کودک
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین