گربه‌ام را از ۳ فرزندم بیشتر دوست دارم!

گربه‌ام را از ۳ فرزندم بیشتر دوست دارم!

چندین سالی‌ست نگهداری از برخی حیوانات در منازل مد شده است. آیا این موجودات می‌توانند همدم خوبی برای انسان باشند؟
کد خبر: ۳۴۶۴
بازدید : ۱۹۳۹
۱۴ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۰
چندین سالی‌ست نگهداری از برخی حیوانات در منازل مد شده است. آیا این موجودات می‌توانند همدم خوبی برای انسان باشند؟
 
به گزارش ایلنا، حتما شما هم این روزها کم ندیده‌اید افرادی را که به حیوانات رو آورده‌اند و بخش زیادی از اوقات زندگیشان را صرف حیوانات می‌کنند. برای این گروه حیوانات به ویژه سگ و گربه شده جزء جدایی‌ناپذیر زندگی. سگ و گربه‌هایی با شکل و شمایل عجیب و غریب و نام‌های عجیب‌تر مانند "جسیکا" و "جکی".

گربه‌ام را از ۳ فرزندم بیشتر دوست دارم! 

این افراد که تعدادشان روز به روز در حال افزایش است بیشتر اوقات با سگ و گربه‌هایشان در کوچه و خیابان قدم می‌زنند. در زمان رانندگی هم این حیوانات همنشین همیشگی‌ و از سرنشینان خودروهایشان است.

در خانه‌ها هم وضع به همین منوال است. گرچه در برخی موراد؛ محل زندگی برخی از این حیوانات به بیرون از مثلا بالای بام یا زیر بام منتقل شده اما در بیشتر موارد آنها اتاق خواب و آشپزخانه را به تسخیر خود درآورده‌اند.
 
صاحبان این حیوانات می‌گویند برای نگهداری از جانوران دست‌آموزشان هزینه‌های زیادی می‌کنند. بخشی از این هزینه‌ها صرف درمان و حتی جراحی‌های زیبایی یا به قول خودشان فانتزیِ دست‌آموزهایشان می‌شود. مراسم‌های عروسی و ختم  این حیوانات هم گاه تا میلیون‌ها تومان هزیه روی دست صاحبانشان می‌گذارد.
 
داستان‌های باورنکردنی از خوان گسترده‌ای که برای این حیوانات پهن شده ما را بر آن داشت تا به یکی از مراکز درمانی و خرید و فروش آنها در بالای شهر سری بزنیم. در این مرکز برخی از حیوانات برای مداوا و بعضی برای جراحی زیبایی مانند در بینی و گوش آورده شده‌اند. برخی هم خواهان رژیم غذا؛ واکسن و خوراکی‌های تقویتی هستند.

گربه‌ام را از ۳ فرزندم بیشتر دوست دارم! 

خانمی که گربه‌ای پشمالو را بغل کرده و صورتش را ناز می‌کند و می‌بوسد درست مانند مادری‌ که کودکش را بغل کرده و به او مهر می‌ورزد؛ در برابر این سوال که: گربه‌ات پسر است یا دختر؟ آسوده خاطر می‌گوید: دختر. باز به مزاح پرسیدم شوهرش داده‌ای؟ گفت نه هنوز زوج مناسبی برایش پیدا نکرده‌ام. لابد باید برای چنین دختری آرزوی خوشبختی و بخت خوب داشت.
 
از او می‌پرسم: بچه هم داری؟ می‌گوید: بله 3 تا.
 
بچه‌هایت را بیشتر دوست داری یا گربه‌ات را؟ می‌گوید: فکر آنکه گربه‌ام حتی یک روز از کنارم دور باشد هم مرا دیوانه می‌کند. گربه‌ام همیشه و حتی در اتاق خواب و آشپزخانه در کنارم است و بیشتر از فرزندانم به او نزدیکترم و برایش وقت می‌گذارم.
 
در همین حین پسر جوانی که از خودروی مدل بالا، پیاده شده همراه با یک سگ فانتزی در بغل وارد می‌شود. می‌گویم: حالش خوب نیست؟ می‌گوید: نه؛ خوشبختانه حالش خوب است. چند روز پیش آورده بودمش تا دندان‌هایش را ارتودنسی کنم. حالا هم آمدم برایش مکمل غذایی بگیرم.
 
پرسیدم: ماهانه چقدر پول هزینه نگهداری و تغذیه سگت می‌کنی؟ می‌خندد و می‌گوید: بین800 هزار تا یک میلیون تومان.
 
زیاد نیست؟ می‌گوید: نه.
 
این را گفت و رفت تا مکمل غذایی برای سگش بگیرد.
 
جوان دیگری سگ سیاه پشمالویی در بغل دارد و منتظر دوستش بود تا کارشان که راه افتاد؛ بروند. پرسیدم: اسمش چیست؟ می‌گوید: "جسیکا".
 
دماغش چرا اینطور شده؟ می‌گوید: راستش یک مقدار دماغش بزرگ بود و مجبور شدم جراحی زیبایی برایش انجام دهم هر چند هزینه جراحی میلیونی بود اما چون زیبا شده؛ راضی هستم.

گربه‌ام را از ۳ فرزندم بیشتر دوست دارم! 

ماهانه برای جسیکا چقدر هزینه می‌کنی؟ می‌گوید: با غذا و دارو و واکسن حدود یک میلیون.
 
زیاد نیست؟ می‌گوید: نه وضع مالی‌مان خوب است. اینکه هزینه‌ای نیست. یکی از دوستانم در تهران برای سگ‌شان که عروسی کرد و کلی میهمان دعوت کرده بود؛ 300 میلیون تومان خرج کرد. گاهی اوقات هزینه عروسی سگ و گربه‌ها و حتی هزینه ختم و دفن آنها بیشتر هم می‌شود.
 
می‌دانی خیلی از آدم‌های اطراف ما با وجود توانمندی‌های فراوان و مدارک تحصیلی عالیه لنگ شغل با حقوقی حداقلی حتی زیر یک میلیون تومان هستند؟ می‌گوید: مشکل خودشان است.
 
پس وظیفه من و شما چیست؟ چیزی در جواب نگفت.
 
رفتم سراغ طبیب حیوانات. داشت به تعدادی سگ و گربه رسیدگی می‌کرد. 5 یا 6 سگ و گربه بستری شده بودند. او توضیحاتی درباره بیماری آنها داد و گفت: برخی از آنها جراحی شده‌اند.
 
گفتم: یعنی محل دردشان هم جراحی می‌شود؟ پاسخ می‌دهد: بله.
 
سپس مرا به سمت رایانه محل کارش هدایت کرده و گفت: ببین مثلا همین سگ را که می‌بینی مبتلا شده بود به زخم بستر و اطلاعاتش در بانک اطلاعاتی این سیستم ثبت شده.
 
هزینه جراحی سگ چقدر است؟ پاسخ می‌دهد: حدود 17 میلیون تومان خرج برمی‌دارد. البته ما اینجا تخفیف‌های خوبی به مشتریان می‌دهیم.
 
در این مرکز چه خدماتی ارایه می‌دهید؟ می‌گوید: ببین ما مجوز داریم و در اینجا غیر از خدمات درمانی، دارو، غذاهای مکمل را هم عرضه می‌کنیم و البته خرید و فروش حیوانات را هم داریم.
 
در همین حین به چند توله سگ که در گوشه‌ای از آنجا لم داده بودند؛ اشاره کرده و پرسیدم: مثلا قیمت آنها چقدر است؟ می‌گوید: قیمت‌ها متفاوت است از یک میلیون و دو میلیون بگیر تا بالا.
 
درآمد شما خوب است؟ می‌گوید: خوبه راضیم و مشتریان زیادی داریم. این حیوانات اگر در خانه نگه‌داری شوند ممکن است موجب انتقال بیماری‌های واگیردار و خطرناکی می‌شوند.
 
این پزشک حیوانات تاکید دارد که: ما به این حیوانات واکسن می‌زنیم و مشکلی پیش نمی‌آید.
 
مشتریان جوان هم با سر حرف‌هایش را تایید می‌کنند.
 
دکتر منصوری متخصص بیماریهای عفونی می‌گوید: بیماری‌های عفونی خطرناکی می‌تواند از طریق تماس با حیواناتی مانند سگ و گربه به انسان سرایت کند که برخی از این بیماری‌ها مانند هاری منجر به مرگ می‌شود. بنابر گزارش سازمان بهداشت جهانی از میان حدود 1700 عامل بیماری‌زا ،832 عامل از طریق حیوانات به انسان منتقل می‌شود و متخصصان مربوطه برخی از بیماری‌های انگلی و عفونی مانند کمپیلو باکتر، باکتری لیپتو سپیروز، لیشمانی، لیم، عفونت ژیار دیابی، کرم قلابدار، توکسوپلاسموز انگلی و گزیدگی کک را از جمله بیماری‌های خطرناکی اعلام می‌کنند که از طریق سگ و گربه به انسان سرایت می‌کنند و در مراحل حاد منجر به مرگ می‌شوند.
 
در خارج از این درمانگاه؛ با یکی از کارشناسان مذهبی صحبت می‌کنم. اسلام چه نظری درباره این شیوه زندگی دارد؟
 
حجت الاسلام قبادی می‌گوید: اسلام تاکید فراوانی بر مهربانی انسان با حیوانات و رعایت حقوق آنها را دارد. اما اتاق خواب و داخل خانه جای نگهداری حیوانات نجس مانند سگ و یا گربه نیست.
 
خرید و فروش حیوانات چه حکمی دارد؟ می‌گوید: از دیدگاه اسلام خرید و فروش حیوانات نجس، حرام است.
 
چرا برخی‌ اقدام به نگهداری حیوانات دست‌آموز می‌کنند؟
شیرزادی کارشناس مسائل جامعه‌شناسی می‌گوید: متاسفانه این رفتارها از طریق وسایلی مانند ماهواره‌ها وارد زندگی برخی از هموطنانمان شده و دشمنان می‌خواهند الگوی دوستی را از مدل انسان با انسان به مدل انسان با حیوان تغییر دهند که این اصلا در شأن فرهنگ، دین و تمدن ما نیست.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۵
0
0
حالا منظور شما چیه یعنی مردم پول دار به جای سگ وگربه لیسانسه های بیکار راتو خونشون نگهداری کنند ؟
یااینکه دام پزشکی ها روتعطیل کنند ؟
نکنه پیشنهاد دارید سگ وگربه هارو رهاکنند توکوچه وخیابون یا اینکه همشون رو اسید کش کنند ؟
لطفا منظورتون را واضح وشفاف در اختیار مردم قرار بدهید
رستا
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۵
0
0
چرا اطلاعات غلط منتشر میکنین؟! هیچ مرجع تقلیدی فتوای نجس بودن گربه نداده!... فقط موی گربه نباید موقع نماز به لباس باشه...
میدونین با این حرفاتون چه مشکلاتی برای مردم بیچاره که همه به همه کارشون کار دارن ایجاد میکنین؟!... همه گسایی که حیوون دارن واسه فخر فروشی این کارو نمیکنن و همه هم میلیونی خرج حیووناشون نمیکنن... خیلیا به لحاظ روانی به بودن به همدم که این روزا نوع انسانیش خیلی کم پیدا میشه احتیاج دارن و با هزار زحمت تو این جامعه حیوان ستیز از حیواناتشون نگهداری میکنن...
هر حرفی که یه نفر تو لباس روحانیت میزنه نباید مرجع شما باشه!
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین