تناقض قرن!
پناهجویان یونانی را در شهر حلب سوريه

تناقض قرن!

در شبکه‌های اجتماعی، تصاویری رد و بدل شد که پناهجویان یونانی را در شهر حلب سوريه نشان می‌دهد. اين پناهجويان كه حدود 12هزار نفر بودند در قرن گذشته با فرار از جنگ در کشورشان، به حلب پناه برده بودند. برخی این عکس‌ها را با توجه به اوضاع بسیار بد پناهجویان سوری در یونان و دیگر کشورهای اروپایی، «تناقض قرن» نامیدند.
کد خبر: ۳۵۲۸
بازدید : ۱۱۴۷۲
۱۵ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۷
فرادید| در شبکه‌های اجتماعی، تصاویری رد و بدل شد که پناهجویان یونانی را در شهر حلب سوريه نشان می‌دهد. اين پناهجويان كه حدود 12هزار نفر بودند در قرن گذشته با فرار از جنگ در کشورشان، به حلب پناه برده بودند. برخی این عکس‌ها را با توجه به اوضاع بسیار بد پناهجویان سوری در یونان و دیگر کشورهای اروپایی، «تناقض قرن» نامیدند.

تناقض قرن!

تاریخ عکس‌های قدیمی، به سال 1943 باز می‌گردد. سایت آمریکایی آمازون، مجموعه این عکس‌ها را با قیمت 11هزار دلار، برای فروش عرضه کرده است.
 
به نظر می‌رسد تاریخ در حال تکرار شدن است؛ این بار اما برعکس. خبرگزاری‌ها، روزنامه‌های بزرگ، صفحات تلویزیون‌ها و شبکه‌های اجتماعی، مملو شده از تصاویر شهروندان سوری که جنگ زندگی آن‌ها را به تباهی کشیده و از جهنم آن، به اروپا می‌گریزند. ایستگاه نخست فرار هم سواحل یونان است.

بحران سوری‌های پناهجو که از بیش از چهار سال و نیم جنگ در کشورشان می‌گریزند، بر اروپا سایه افکنده است. آن‌ها به دنبال زندگی امنی هستند اما بسیاری از ‌آن‌ها هنگام فرار، در دریا غرق می‌شوند یا در مسیر می‌میرند. یکی از ‌آخرین آنها، «آلان کردی» کودک سوری است که عکس جنازه پرتاب شده‌اش در سواحل مدیترانه‌ای ترکیه، جهان را تکان داد.

تناقض قرن!

در دوره جنگ جهانی دوم (1939-1945)، مهاجرانی از آتش جنگ در اروپا گریخته برای یافتن مکانی امن به کشورهای جهان عرب همچون سوریه، لبنان، عراق و مصر پناه بردند.
 
امروز پس از گذشت حدود 70 سال از آن دوران، میلیون‌ها سوری در با بدترین بحران روبرو هستند و آرزو دارند تا از راه ترکیه، به یکی از کشورهای اروپایی به ویژه یونان برسند تا دروازه آن‌ها برای عبور به کشورهای همچون آلمان، اتریش و کشورهای اسکاندیناوی باشد.

تناقض قرن!

صحنه دردآور اوضاع سوریه، یادآور رنج‌ها و بحران‌های یونانی‌ها در اوایل و نیمه‌های قرن گذشته در جنگ‌های اول و دوم جهانی است.

یونانی‌ها شاهد یورش ایتالیایی‌ها و آلمان‌ها به سرزمین‌هایشان بودند. نتیجه نیز مهاجرت گروهی آنان به شرق یعنی به جهان عرب بود. حلب مهمترین شهری بود که به آن‌ها پناه داد.

یکی از عکس‌ها مجموعه‌ای از افراد ژنده‌پوش را نشان می‌دهد که کودکان کم سن و سالی به همراه دارند. آن‌ها در انتظار کمک، به صف ایستاده‌اند. بر روی این عکس نوشته شده که به حدود 12هزار پناهجوی یونانی در حلب غذا داده شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین