«پارك مساوی با پنچری» خلاف قانون است

«پارك مساوی با پنچری» خلاف قانون است

خواندن عباراتی نظیر «پارک مساوی با پنچری»، این تصور را به‌وجود مي‌آورد که هر کس می‌تواند به راحتی با ادعای حفظ حقوق خود، به حقوق دیگر شهروندان خدشه وارد كند.
کد خبر: ۴۴۸۲۵
بازدید : ۴۶۸۵
۰۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۶

ستاره ايوبی، كارشناس حقوقی| خواندن عباراتی نظیر «پارک مساوی با پنچری»، این تصور را به‌وجود مي‌آورد که هر کس می‌تواند به راحتی با ادعای حفظ حقوق خود، به حقوق دیگر شهروندان خدشه وارد كند. پرسش این است که چنین اقداماتی تا چه حد قانونی محسوب می شود؟
 
 «پارك مساوی با پنچری» خلاف قانون است
براساس اصل بیست و دوم قانون اساسی جان‏، مال‏ وحقوق‏ اشخاص محترم شمرده می‌شود و جز در مواردی که قانون به‌طورمستقيم اجازه داده از تعرض مصون است .

در نتیجه هیچ کس حق ندارد با این ادعا که حقوقش در حال تضییع است به دیگران آسیبی برساند یا تهدید به تخریب و ایراد صدمه كند. همچنین طبق ماده 13 منشور حقوق شهروندی ، همه افراد از امنیت جانی، مالی، حیثیتی و نظایر آن برخوردار هستند.
 
نه تنها افراد بلکه هیچ مقامی بدون مستند قانونی ، نمی‌تواند حقوق شهروندان را مورد تعرض یا تهدید قراردهد. در واقع نوشتن چنین عبارات تهدیدآمیزی با هر انگیزه‌ای که باشد ، در هر حال تعرض به حقوق شهروندی افراد تلقی می‌شود و در صورت عملی شدن ، گاه می‌تواند شخص را مشمول مجازات قانونی كند.
 
هر چند نمی‌توان به طور قاطع عمل این افراد را ماده 669 قانون مجازات تحت عنوان تهدید منطبق دانست اما تحت حصول شرایطی و بنا به اوضاع و احوال حاکم بر قضیه ممکن است شخص مورد شکایت قرار بگیرد. البته باید توجه داشت که در این خصوص نباید دچار افراط یا تفریط شد. توضیح آنکه هرچند ، از طرفی افراد نبايد با توقف خودروی خود در مکان نامناسب سبب اختلال در رفت و آمد دیگران شوند، اما از طرف دیگر کسانی که برای‌شان مزاحمت ایجاد شده نیز حقی در خصوص ایراد صدمه به خودروی پارک شده و یا تهدید در این خصوص را ندارند.
 
همه افراد جامعه دارای حقوقی هستند و آزادی‌های افراد همیشه محدود به حفظ آزادی‌های دیگران است. در این مورد نیز چنین است؛ افرادی که از مزاحمت دائمی خودروهای پارک شده در مقابل پارکینگ و درهای ورودی ساختمان خود یا اماکن مشابه به ستوه آمده‌اند نیز جزو شهروندانی هستند که بايد حقوق‌شان رعایت شود. اما قانون اجازه برخورد خودسرانه را به افراد نمی دهد.
 
در نتیجه شهروندان در هنگام نقض حقوق خود بايد به مراجع قانونی مراجعه کرده و از ایشان اجرای اقدامات متناسب را خواستار شوند. نتیجه آنکه :

بر اساس قانون حقوق همه شهروندان محترم و مصون از تعرض است.گاهی حقوق افراد با یکدیگر در تعارض قرار می‌گیرد. در این‌حالت لازم است مقام قضایی براي موضوع تعیین تکلیف كند و افراد باید از توسل به تهدید و نقض حقوق شهروندی دیگران ، خودداری كنند.

قانون در مقابل افرادی که به هر نحو با اقداماتی نظیر تهدید و آسیب رساندن به اموال افراد ، موجب نقض حقوق شهروندان می‌شوند ، واکنش مناسب خواهد داشت.
 
منبع: روزنامه قانون

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه