قطعه سازان متضرر از تنش های ارزی

قطعه سازان متضرر از تنش های ارزی

تنش های ارزی ادامه دارد و گویی قصد خروج از صنایع تولیدی را ندارد. به نظر می رسد نوسانات نرخ ارز می خواهد یک سال دیگر مهمان صنایع و تولید کنندگان باشد و نرخ 3 هزار و 500 تومانی خودرو را بر آن ها تحمیل کند و قطعه سازان و خودروسازان را در طبقه ترس از افزایش قیمت تمام شده، سرگردان نگه دارد.
کد خبر: ۴۷۷۸۸
بازدید : ۱۰۰۵
۰۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۳
به طور کلی صنایع تولیدی کشور به دلیل وابسته بودن به مواد اولیه وارداتی به نرخ ثابت ارز نیاز دارند. چرا که با هر نوسان در نرخ ارز، تولید نهایی و هزینه تمام شده محصولات افزایش می یابد، در نتیجه بازار را با تنش همراه می کند. در این میان، مبرهن است که نوسانات نرخ ارز منجر به افزایش قیمت تمام‌شده محصول می‌شود که البته صنعت خودروسازی و به‌ تبعیت آن صنعت قطعه‌سازی کشور نیز ازاین دایره دور نیستند.
 
قطعه سازان متضرر از تنش های ارزی 
 
زیرا خودروسازها برای تامین قطعات مورد نیاز خود نه تنها از محل واردات، بلکه از محل تولید داخلی نیز تامین نیاز می کنند. اما قابل توجه است که باید در تأمین نیاز از محل تولید داخلی با قطعه سازان قرارداد همکاری منعقد کنند و در نهایت  آن را به تایید وزارت صنعت معدن و تحارت برسانند.

در این باره نیز احمد نعمت بخش- دبیر انجمن خودروسازان ایران با اشاره به تاثیر نوسانات نرخ ارز بر صنایع قطعه سازی و خودروسازی می گوید: « ضرر و زیان قطعه سازان و خودروسازان ناشی از نوسانات نرخ ارز وابسته به ثبت سفارش مواد لازم بر اساس نرخ مبادله ای است. چرا که اگر مواد اولیه با نرخ مبادله ای خریده شوند، هیچ ضرری به آن ها وارد نمی شود، اما اگر با نرخ ارز آزاد خریده شوند، قطعا متضرر خواهند شد».

به گفته او، در حال حاضر برای تک نرخی شدن ارز، اکثر معاملات با ارز آزاد انجام می شود تا سایر بخش ها نیز با همین ارز آزاد معامله خود را به سر انجام برسانند. نعمت بخش می افزاید: در ادامه نوسانات نرخ ارز، قیمت تمام شده قطعات بسته به قطعه ساخته شده افزایش می یابد که البته قیمت قطعه بسته به ارز آوری و نوع ساخت آن، سنجیده می شود. او با اشاره به تاثیر نوسانات نرخ ارز بر قیمت قطعات خودرو و در نهایت تاثیر گذاری بر قیمت خودروهای ساخت داخل اظهار می کند: تاثیر نوسانات نرخ ارز بر قیمت خودرو، به تصمیمات دولت بستگی دارد.

دبیر انجمن خودروسازان ایران در پاسخ به پیشنهاد دولت مبنی بر افزایش تعرفه واردات خودرو در بودجه سال 97 نیز تاکید می کند: تاکنون و پیش از پیشنهاد بودجه کسی از ما برای افزایش تعرفه واردات خودرو نظرخواهی نکرد. اما موافق لوکس شمردن خودروی با حجم موتور 2500 سی سی به عنوان خودرو لوکس نیستم. چرا که معیار درستی نیست و باید تعرفه بر اساس ارزش خودرو تعیین شود.

به گفته او، طی چهارماهه ابتدای امسال، حجم واردات نسبت به سال گذشته افزایش یافته که البته دولت برای خروج بیش از حد ارز از کشور، سایت «ثبتارش» را بست. در این مدت بیش از 50 هزار خودرو خریداری شد که معادل یک  میلیارد و 400 میلیون تومان ارز از کشور خارج شده است. از این رو طبیعی است که دولت نگران خروج ارز از کشور باشد و بخواهد از خروج بیش از حد آن جلوگیری کند.

نعمت بخش تاکید می کند: در نهایت باید ابتدا نرخ ارز سال 97 به صورت مشخص اعلام شود تا بتوان در باره قیمت تمام شده مواد اولیه اظهار نظر کرد.
 
منبع: خودروکار
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین