می‌خواهم برای مردم خاطره‌ساز شوم
گفت‌و‌گو با بهنام بانی

می‌خواهم برای مردم خاطره‌ساز شوم

بهنام بانی چند سالی است که در عرصه موسیقی فعالیت دارد، اما در یک سال اخیر طعم موفقیت را چشیده است. او از سال گذشته همکاری با «حامد برادران» را آغاز کرده و درست یک سال پیش قطعه موفق «علاقه خاص» را منتظر کرد و پس از آن همه قطعاتش با استقبال مخاطبین رو به رو شده است.
کد خبر: ۵۳۲۳۴
بازدید : ۳۲۲۷
۰۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۰
می‌خواهم برای مردم خاطره‌ساز شوم
 
بهنام بانی چند سالی است که در عرصه موسیقی فعالیت دارد، اما در یک سال اخیر طعم موفقیت را چشیده است. او از سال گذشته همکاری با «حامد برادران» را آغاز کرده و درست یک سال پیش قطعه موفق «علاقه خاص» را منتظر کرد و پس از آن همه قطعاتش با استقبال مخاطبین رو به رو شده است. «بهنام بانی» مردادماه امسال در حالی طی ۱۲ سانس روی استیج رفت که فروش بلیت کنسرت هایش در زمان بسیار کوتاه و تمدید‌های پیاپی باعث شد در کانون توجهات اهالی موسیقی قرار بگیرد. با این خواننده محبوب و «حامد برادران» که مدیریت هنری فعالیت هایش را برعهده دارد گپ زدیم.

چه شد که به خوانندگی علاقه‌مند شدی؟
بهنام: من از کودکی به خواندن علاقه داشتم. از ۸ سالگی قرائت قرآن را شروع کردم. پدرم هم نوازنده آکاردئون بود و از همان زمان به موسیقی گرایش پیدا کردم. بعد‌ها نواختن پیانو در حد معمولی را هم یاد گرفتم. خودم خیلی به خواندن علاقه داشتم و از طرفی استقبال و تشویق اطرافیان انرژی و انگیزه بیشتری به من می‌داد و باعث می‌شد به شکل جدی تری خوانندگی را دنبال کنم.

خوانندگی را به شکل جدی از کی شروع کردی؟
تا برداشتت از جدی چه باشد!

این که به صورت حرفه‌ای کار کنی و اثری منتشر کنی.
از سال ۹۰ با آهنگ «ای کاش» شروع شد. کار را با «بهنام ابطحی» شروع کردم. حدود دو سال با هم کار کردیم، اما نتیجه مطلوبی حاصل نشد. موفقیتی کسب نکردیم و این همکاری ادامه پیدا نکرد.

به عنوان خواننده‌ای که در آغاز فصل جدید فعالیت هایش قرار دارد، از مسیری که طی کردی بگو.
راه و مسیر خیلی سختی است و هر کسی میخواهد در این راه قدم بگذارد باید خیلی قوی و خیلی صبور باشد. باید تلاش زیادی کرد و در کنار آن، مسئله هزینه هم هست. چون به هر حال برای رسیدن به هدف باید هزینه کرد. یک سری در این مسیر به من خیلی کمک کردند و یک سری هم من را عقب انداختند. اما من می‌گویم در همه این اتفاقات حکمتی وجود دارد. به عقیده من تا نوبتت نشود اتفاقی برایت رخ نمی‌دهد و من این را از بزرگتر‌ها یاد گرفته ام.

به مرور اتفاقات خیلی خوبی برای من افتاد که بابت آن‌ها خوشحالم و خدا را شکر می‌کنم. از حدود سه سال پیش حس خوبی به حامد برادران داشتم و احساس می‌کردم که می‌توانیم اتفاقات خوبی را با هم رقم بزنیم. دورادور با هم آشنایی داشتیم. یک روز به واسطه یکی از دوستان به استودیو حامد رفتیم. همان روز یکی از کار‌هایی که حامد ساخته بود را خواندم و خیلی به دلم نشست. البته در نهایت آن کار با صدای من پخش نشد.


حامد برادران
 
می‌خواهم برای مردم خاطره‌ساز شوم
 

حامد از آشنایی و همکاری با بهنام بگو.
حامد: یکی از دوستان من در عرصه موسیقی، یک بار همراه بهنام به دفترم آمد. بعد از سلام و احوالپرسی، بلافاصله به بهنام گفت: بخوان! قصدش این بود که اول صدای خوب بهنام را بشنویم و بعد صحبت کنیم. با صدای بهنام ارتباط برقرار کردم و دیدم که خواننده خوب و درجه یکی است، ولی فضای مناسب برای کارش را پیدا نکرده است. از آنجایی که او با چند نفر دیگر صحبت کرده بود و من هم درگیر همکاری با خواننده‌های دیگری بودم، به او گفتم که در صورت فراهم شدن برخی شرایط می‌توانیم همکاری کنیم.

چرا که می‌خواستم خواننده‌ای باشد که انرژی ام را روی او بگذارم و درواقع روی کارش متمرکز شوم. شبیه همکاری‌ای که با سینا شعبانخانی یا چند نفر دیگر داشتم. اخلاق حرفه‌ای می‌گفت: باید تکلیف روشن شود تا بتوانیم با هم کار کنیم. چون من با چند خواننده دیگر این مسیر ار رفته بودم و می‌دانستم اگر همه چیز مشخص نباشد چه مشکلاتی به وجود خواهدآمد. به هر حال آن زمان اتفاقی رخ نداد و یک سال و نیم گذشت. حتی من یک ماکت هم برای بهنام ساختم، ولی به نتیجه‌ای نرسیدیم.

حامد تو الان در چه قالبی با بهنام کار می‌کنی؟
حامد: من «مدیر هنری» هستم، ولی ما به عنوان رفیق هر کاری بتوانیم برای هم انجام می‌دهیم. تهیه کنندگی کنسرت‌های تهران و مدیریت برنامه‌های بهنام را به شرکت «آوای فروهر» و برادران حاتم پور سپردیم و امیدواریم اتفاقات خوبی با هم رقم بزنیم.

هشت قطعه اخیر تو با موسیقی «حامد برادران» و ترانه‌های «عاطفه حبیبی» منتشر شده اند. آیا در ادامه راه هم قرار است همه کارهایت توسط این دو نفر تولید شود؟

بهنام: یک تیم خوب هیچ وقت دست به ترکیبش نمی‌زند. البته می‌تواند به تیمش بازیکن اضافه کند. حامد در زمینه ترانه با «عاطفه حبیبی» کار می‌کرد و کلامش خیلی خوب روی کار‌های او می‌نشست، این همکاری را ادامه دادیم و خدا را شکر تا به امروز جواب مثبتی گرفته ایم. هر چند بعضی از ما همیشه دوست داریم به یک چیزی گیر بدهیم! شاید در آینده تنوع در همکاری‌ها هم داشته باشیم که به تشخیص حامد صورت خواهدگرفت.

بهنام بانی: می‌خواهم با ترانه‌هایم برای مردم خاطره‌ساز شوم

از سال گذشته چهره‌های جدیدی به عرصه موسیقی پاپ وارد شدند که در واقع نسل جدید خواننده‌های پاپ را تشکیل می‌دهند. فکر می‌کنی تو در این میان چه اتفاقی برایت خواهدافتاد؟

بهنام: اول این که از این اتفاق خیلی خوشحال هستم. صدا‌های خوبی در حال ورود به بازار موسیقی هستند و این تنوع برای شنونده لذت بخش است، چون بازار موسیقی چند وقتی یکنواخت شده بود. کار‌های خوبی در حال تولید است و خوشحالم که مردم کار‌های خوب گوش می‌کنند. این رقابت خیلی لذت بخش است. هیچ وقت نمی‌توانی احساس کنی که بهترین هستی و هر وقت به خودت مغرور شوی با سر به زمین می‌خوری! همین باعث می‌شود هر کس به تکاپوی بیفتد که خوب کار کند. اولین حرفی که به حامد گفتم این بود که کاری ندارم دیگران چه می‌خوانند، ولی ما کار خوب تولید کنیم. خدا را شکر خوشحالم که این اتفاق رخ داد.

چه ایده آلی در موسیقی مدنظر داری؟
این که مردم آهنگ هایم را بشنوند و با آن خاطره بسازند و آهنگ هایم برایشان تکراری نشود. خدا را شکر امروز که به این شکل است و خیلی خوشحالم در شرایطی که بسیاری از موزیک‌ها تاریخ مصرف دارند، هنوز «علاقه خاص» هم شنیده می‌شود.

کدام خواننده‌ها را دوست داری؟
بهنام: از خواننده‌های قدیمی، محمد اصفهانی و محمد علیزاده را دوست دارم و تا چند سال پیش قطعات حامی را هم گوش می‌کردم. مرحوم ناصر عبداللهی هم الگوی من بوده، البته من ژانرم را عوض کردم. در میان خواننده‌های نسل جدید هم سینا شعبانخانی، مسعود صادقلو و شهاب مظفری را دوست دارم.

خیلی از خوانندگانی که این روز‌ها به موفقیت رسیده اند، صدا‌هایی حجیم دارند. بهنام بانی، آرش‌ای پی، شهاب مظفری و... چه نظری درباره این مسئله دارید؟
حامد: در موفقیت یک آهنگ، صدای خواننده ۲۰ درصد نقش دارد و درواقع صدای خوب، شرط لازم است، ولی کافی نیست. همان طور که گفتم، به نظر من موفقیت در موسیقی براساس موج است. مثلا شهاب مظفری یا آرش‌ای پی چندین سال است که فعالیت می‌کنند و در همین فضا هم می‌خواندند. اما امروز موج سلیقه مردم با آن‌ها منطبق شده و محبوبیتشان بیشتر شده است. معلوم نیست مردم یک سال بعد چه فضایی را دوست خواهندداشت. چند سال قبل خواننده‌ای به موفقیت رسید و موجی به راه انداخت. او سال بعدش هم همان سبک را خواند، اما دیگر موفق نبود. چون موج سلیقه مردم تغییر کرد.

و کلام پایانی...
بهنام: لازم می‌دانم از دوستانی که کنارم بودهاند قدردانی کنم. ما اتاق فکری داریم که ایمان ابراهیمی، یاسر داوودیان و محمدرضا گلزار در آن حضور دارند و از آن‌ها بابت همفکری هایشان ممنونم. از خانواده و مخصوصا پدر و مادرم، اعضای گروه موسیقی دانشجویی روژان در شاهرود، راشا تقی پور و همچنین از آقایان حاتم پور و میلاد حسینی تشکر می‌کنم. بیش از همه قدردان زحمات «حامد برادران» هستم. او از نظر من خواننده بسیار خوبی است که می‌تواند کار‌های خوبش را خودش بخواند، اما این قطعات را در اختیار دیگران قرار می‌دهد. کمتر کسی چنین کاری می‌کند. از او به خاطر همه زحماتش ممنونم.

حامد: خواننده زمانی می‌تواند موفق شود که بعد از ۵ قطعه هیت، کنسرت برگزار کند. زمانی که شما استیج ندارید، برای بقا می‌جنگید تا به صحنه برسید و اسمتان بماند. در چنین شرایطی خطرناک است که تغییر سبک داشته باشید. ولی وقتی کنسرت برگزار کنید می‌توانید سبک‌های دیگر را هم کم کم بین کارهایتان بیاورید.
 
منبع: برترین‌ها
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه