انجماد، میزان متیلاسیون DNA در اسپرم را کاهش می‌دهد
نتایج یک پژوهش نشان داد

انجماد، میزان متیلاسیون DNA در اسپرم را کاهش می‌دهد

نتایج پژوهش محققان کشورمان نشان داد: انجماد، میزان متیلاسیون DNA در اسپرم را به شکل معنی‌داری کاهش می‌دهد.
کد خبر: ۵۵۰۶۳
بازدید : ۱۳۴۴
۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۳
به منظور بررسی تاثیر انجماد در میزان متیلاسیون DNA اسپرم خروس، معصومه صالحی، محسن شریفی، دکتر شاهوردی و همکارانشان در دانشگاه صنعتی اصفهان، پژوهشگاه رویان و دانشگاه تربیت مدرس، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن، متیلاسیون DNA در اسپرم خروس پیش و پس از انجماد در دو محیط انجمادی مختلف مقایسه شد.
 
انجماد، میزان متیلاسیون DNA در اسپرم را کاهش می‌دهد
 
برای انجام این پژوهش، نخست میزان متیلاسیون DNA اسپرم خروس بررسی شد، سپس اسپرم‌ها در دو محیط انجمادی مختلف فریز شدند، پس از خروج از انجماد میزان متیلاسیون دوباره با روش‌های ایمنوفلورسانت ارزیابی شد و برای اطمینان از صحت نتایج، آزمایش ۶ بار تکرار شد.

نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Cryobiology به چاپ رسیده است، نشان داد: انجماد، میزان متیلاسیون DNA را به شکل معنی‌داری کاهش می‌دهد. در واقع انجماد میزان متیلاسیون را از ۵/۲۹ و ۸/۲۷ در شرایط پیش از انجماد به ۲/۱۷ و ۳/۱۸ در شرایط پس از انجماد می‌رساند. تفاوت میزان متیلاسیون در دو محیط انجمادی معنی‌دار نبود.

این پژوهش نشان می‌دهد: با پژوهش‌های بیشتر می‌توان علت کاهش توان حرکت، زنده‌مانی و باروری اسپرم پس از انجماد را در تغییرات اپی‌ژنتیکی DNA آن یافت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه رویان، انجماد اسپرم، در اثر آسیب‌های ساختاری و بیوشیمیایی، منجر به کاهش حرکت، زنده‌مانی و توان باروری اسپرم می‌شود. متیله شدن DNA یکی از تغییرات اپی‌ژنتیکی است که نقش مهمی در تنظیم بیان ژن ایفا می‌کند. اخیرا متیله شدن DNA در اسپرم منجمد شده پستانداران تایید شده است، اما هیچ پژوهشی برای ارزیابی اثر انجماد در الگوی اپی‌ژنتیکی اسپرم صورت نگرفته است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه