ماهی‌ها درد را احساس می‌کنند؟!

ماهی‌ها درد را احساس می‌کنند؟!

درد کشیدن ماهی‌ها از موضوعات مورد اختلاف است. برخی مدعی هستند که در این جانوران «دستگاه اعصاب آن قدر پیچیده نیست که معنای درد را بفهمند.»
کد خبر: ۷۳۰۹۵
بازدید : ۱۳۴۱۵
۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۰
ماهی‌ها درد را احساس می‌کنند
 
به گفته یکی از دانش‌مندان معروف زیست‌شناسی جانوران آب‌زی، ماهی هم مانند انسان درد را احساس می‌کند.

طبق تحقیقی که به سرپرستی دکتر لینه اسندون، یکی از کارشناسان زیست‌شناسی جانوران، انجام گرفته است، در ماهی‌ها هم وقتی دچار درد می‌شوند نشانگان‌هایی مثل به نفس‌نفس افتادن و تغییرات رفتاری بروز می‌کند.

به گفته خانم اسندون که رییس بخش علوم زیست-دام‌پزشکی دانشگاه لیورپول است، نتایج این تحقیق دارای «تبعات مهمی» برای چگونگی رفتار انسان با حیوانات است.

محققان با بررسی ۹۸ پژوهش در مورد درد کشیدن ماهی‌ها، به این نتیجه رسیدند که این جانوران نیز شبیه پستان‌داران، درد احساس می‌کنند.

درد کشیدن ماهی‌ها از موضوعات مورد اختلاف است. برخی مدعی هستند که در این جانوران «دستگاه اعصاب آن قدر پیچیده نیست که معنای درد را بفهمند.»

خانم اسندون می‌گوید: «وقتی ماهی در معرض رویداد‌هایی قرار می‌گیرد که می‌توانند درد پدید آورند، تغییرات منفی مثل کاهش فعالیت و غذا نخوردن در رفتار آن رخ می‌دهد که با دارو‌های مسکن رفع می‌شود».

خانم اسندون افزود: «وقتی محرک دردآوری را به لب‌های ماهی اعمال کنیم، لب‌هایش را به بدنه مخزنی می‌مالد که در آن قرار دارد. این کار خیلی شباهت دارد به وقتی که انگشت ما انسان‌ها به جایی می‌خورد و آن را می‌مالیم. پذیرفتن این نکته که ماهی‌ها نیز درد را حس می‌کنند، تبعات مهمی برای چگونگی رفتار ما با آن‌ها دارد».

به گفته خانم اسندون، باید اقداماتی انجام گیرد که حتماً «شفقت در صید و کشتن» ماهی‌ها رعایت شود و مراقب باشیم تا وقتی می‌خواهیم آن‌ها را جابه‌جا کنیم، به آن‌ها آسیب نزنیم.

درد کشیدن خوشایند نیست، اما ابزار مهمی برای بقا و آموختنِ نیاز به دوری جستن از آسیب‌ها، برای جانوران است.خانم اسندون گفت: «اگر ماهی دارای سامانه درد نباشد، راه به راه باید دچار آسیب شود».

البته طبق تحقیقی که دانش‌گاه وایومینگ در سال ۲۰۱۳ انجام داد، محتمل نیست که ماهی‌ها درد را حس کنند، زیرا مغزشان نوقشر ندارد که برای احساس درد لازم است.

منبع: ایندیپندنت
برچسب ها: ماهی درد حس مغز نوقشر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین