بزرگ‌ترین حملات سایبری ۱۰ سال گذشته
چهارمیلیارد سند توسط هکر‌ها به سرقت رفته است

بزرگ‌ترین حملات سایبری ۱۰ سال گذشته

به جرات می‌توان گفت: ۱۰ سال اخیر، بدترین دهه از لحاظ اقداماتی همچون هک اطلاعات و درز اطلاعات کاربران بوده است به‌طوری که از میان ۱۵ اقدام هکری بزرگ تاریخ، ۱۰ مورد در دهه اخیر رخ داد.
کد خبر: ۷۳۷۵۹
بازدید : ۸۰۵۰
۰۲ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷
بزرگ‌ترین حملات سایبری ۱۰ سال گذشته
 
تقریبا دو ماه به پایان سال ۲۰۱۹ و آغاز دهه جدید میلادی باقی مانده است. ۱۰ سالی که مملو از اتفاقات خوب و نوآوری‌های جدید در دنیای فناوری بود که البته باید در کنار این موارد، اتفاقات بدی همچون بزرگ‌ترین حملات سایبری هکر‌ها و نشت اطلاعات میلیون‌ها کاربر را نیز اضافه کرد.
 
به جرات می‌توان گفت: ۱۰ سال اخیر، بدترین دهه از لحاظ اقداماتی همچون هک اطلاعات و درز اطلاعات کاربران بوده است به‌طوری که از میان ۱۵ اقدام هکری بزرگ تاریخ، ۱۰ مورد در دهه اخیر رخ داد. در جریان هر کدام از این اقدامات، اطلاعات بیش از ده‌ها میلیون نفر که شامل اطلاعات مربوط به رمز عبور، جزئیات مالی یا اطلاعات شخصی می‌شدند، مورد سرقت قرار گرفت.
 
طبق گزارشی که اخیرا توسط مرکز تحقیقات سایبری Kastle Systems منتشر شده، طی ۱۰ سال اخیر بالغ بر ۴ میلیارد سند یا بهتر بگوییم اطلاعات، توسط هکر‌ها از کاربران سرقت شد. در ادامه قصد داریم نگاهی بیندازیم به بزرگ‌ترین اقدامات خرابکارانه هکر‌ها در سرقت اطلاعات کاربران:

بزرگ‌ترین حملات سایبری ۱۰ سال گذشته
۱۰- شرکت تارگت – Target
شرکت تارگت که یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های خرده‌فروشی در آمریکا محسوب می‌شود، مورد حمله هکر‌ها قرار گرفت و اطلاعات مربوط به کارت‌های اعتباری و دبیت کارت‌های بیش از ۴۰ میلیون نفر به سرقت رفت. این اتفاق در سال ۲۰۱۳ رخ داد و تقریبا دو هفته به طول انجامید و منجر به آغاز تحقیقات سری گسترده‌ای در این زمینه شد.

۹- شرکت اکویفکس – Equifax
در سال ۲۰۱۷، شرکت اکویفکس مورد حمله هکر‌ها قرار گرفت که در جریان آن، اطلاعات بیش از ۱۴۳ میلیون کاربر به سرقت رفت. گفته می‌شود اطلاعاتی همچون اسامی، تاریخ تولد، نشانی منزل و همچنین گواهینامه‌های برخی رانندگان این شرکت مورد سرقت قرار گرفت.

۸-شرکت ای‌بِی – eBay
در سال ۲۰۱۴، در خلال یک حمله هکری به شرکت eBay، نام کاربری و رمز عبور حدود ۱۴۵ میلیون کاربر در دسترس هکر‌ها قرار گرفت. در جریان این حمله، هکر‌ها به حساب کاربری برخی از کارمندان این شرکت نفوذ کرده و اطلاعات میلیون‌ها کاربر به سرقت رفت. اگرچه eBay، آمار دقیقی از اکانت‌های هک‌شده اعلام نکرد، اما به تمامی کاربران خود هشدار داد تا اطلاعاتی همچون نام کاربری و رمز عبور خود را تغییر دهند.

۷- شرکت آندرآرمور – Under Armour
حمله هکر‌ها به اپلیکیشن شرکت آندر آرمور سبب شد تا اطلاعات ۱۵۰ میلیون کاربر این اپلیکیشن‌ها، در دسترس هکر‌ها قرار گیرد. این اپلیکیشن MyFitnessPal نام دارد که در خلال این حمله، رمز عبور، نام کاربری و آدرس ایمیل کاربران این اپلیکیشن به سرقت رفت. در پی این اتفاق، ارزش سهام این شرکت افت شدیدی را تجربه کرد.

۶- شرکت ادوبی – Adobe
در جریان حمله هکر‌ها به ادوبی، به اطلاعات ۱۵۲ میلیون کاربر محصولات این شرکت دسترسی پیدا کردند. این اتفاق در سال ۲۰۱۳ رخ داد. ادوبی در ابتدا اعلام کرد تنها ۳ میلیون اکانت، هدف این حمله قرار گرفته، اما بعد‌ها این رقم را به ۳۸ میلیون افزایش داد. شرکت امنیتی سوفوس، اما اعلام کرد که بیش از ۱۵۰ میلیون اکانت هک شد. با این حال، ادوبی گفت که برخی از این اکانت‌ها غیرفعال بوده یا مورد استفاده قرار نمی‌گرفت.

۵- شرکت‌های Nasdaq، ۷-Eleven و J.C. Penney
گروهی از هکر‌ها در سال ۲۰۱۳، موفق شدند به اطلاعات بیش از ۱۶۰ میلیون کاربر متعلق به چند شرکت از قبیل: نزدک، سون الون و جی‌سی‌پنی دسترسی پیدا کنند. گفته می‌شود این هکرها، به شخصی به نام آلبرت گونزالس وابسته بودند. گونزالس پیش‌تر و در سال ۲۰۱۰ به خاطر جرائم سایبری، دستگیر و به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

۴- شبکه فرند فایندر – Friend Finder
شبکه اجتماعی فرندفایندر در سال ۲۰۱۶، مورد حمله هکر‌ها قرار گرفت که در جریان این اتفاق، اطلاعات بیش از ۴۱۲ حساب کاربری مورد سرقت قرار گرفت. این حمله هکری، اکانت‌های کاربران در چند وب‌سایت متعلق به این شبکه را مورد هدف قرار داد.

۳- شرکت ماریوت – Marriott
در سال ۲۰۱۸ و در قالب حمله هکری گسترده، اطلاعات شخصی بیش از ۵۰۰ میلیون مسافر شرکت ماریوت که در زمینه هتلداری فعالیت می‌کند، به سرقت رفت. این اطلاعات شامل نام، آدرس، شماره کارت‌های اعتباری و شماره تماس افراد می‌شدند.

۲- شرکت فیس‌بوک – Facebook
در آوریل سال‌جاری میلادی (۲۰۱۹) بود که گزارش‌ها از دسترسی هکر‌ها به سرور‌های فیس‌بوک و سرقت اطلاعات بیش از ۵۴۰ میلیون کاربر این پلت‌فرم خبر دادند.

۱- شرکت فرست امریکن – First American
شرکت بیمه فرست امریکن در ماه مه ۲۰۱۹، مورد حمله هکر‌ها قرار گرفت و اطلاعاتی همچون اسناد مالیاتی و سایر اطلاعات شخصی بیش از ۸۸۵ میلیون نفر مورد سرقت قرار گرفت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه