سیگنال مرموز نوری از فضا

سیگنال مرموز نوری از فضا

نوسانات روشنایی با دامنه ایی مشابه در NGC ۷۷۹۳ P۱۳ مشاهده شده است، یکی دیگر از منابع تابش اشعه ایکس، که شامل یک ستاره نوترونی است.
کد خبر: ۷۴۶۳۰
بازدید : ۱۲۴۱۶
۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲
سیگنال مرموز نوری از فضا
 
اخترشناسان روسی یکی از درخشان‌ترین منابع تابش اشعه ایکس را پیدا کرده اند که در کهکشان UGC ۶۴۵۶ واقع شده است و ۱۴.۸ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد.

محققان تصاویر بایگانی UGC ۶۴۵۶ ULX را از رصدخانه اشعه ایکس چاندرا و تلسکوپ فضایی هابل تجزیه و تحلیل کردند. این منبع، میزان درخشندگی خود را بیش از بار تفزایش داده است. قدر مطلق (در اخترشناسی میزان درخشندگی جرم آسمانی است) آن از ۷.۶ فراتر رفته و آن را به یکی از درخشان‌ترین منابع اشعه ایکس در محدوده نوری در حال حاضر تبدیل می‌کند.

ماهیت تغییرپذیری زیاد در محدوده نوری و اشعه ایکس همچنان نامشخص است. با این حال، نوسانات روشنایی با دامنه ایی مشابه در NGC ۷۷۹۳ P۱۳ مشاهده شده است، یکی دیگر از منابع تابش اشعه ایکس، که شامل یک ستاره نوترونی است.

دانشمندان همچنین بین درخشندگی در محدوده نوری و اشعه ایکس موفق به کشف ارتباط شدند. توضیح احتمالی این است که پرتو‌های X. در لبه‌های بیرونی قرص برافزایشی (حلقه دور جرم آسمانی) نور قابل مشاهده ایجاد می‌کنن، و از آنجا یک جریان قوی ستاره‌ای ساطع شده و از ماده در فضای بین ستاره‌ای دمیده می‌شود
 
منبع: اسپوتنیک
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه