تذکر رعایت بهداشت با پهباد در چین

تذکر رعایت بهداشت با پهباد در چین

طبق گزارش‌ها، پلیس راهنمایی و رانندگی در مویانگ - شهری کوچک در نزدیکی بندری بزرگ در استان لیائونینگ، پهپاد‌ها را در اطراف پیاده‌رو‌ها به پرواز درمی‌آورد تا به کسانی که ماسک نمی‌زنند هشدار بدهد.
کد خبر: ۷۶۵۹۸
بازدید : ۱۰۲۰۱
۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۹
تذکر رعایت بهداشت با پهباد در چین
 
بنا به گزارش‌ها، در حالی که دولت چین در تلاش است تا شیوع ویروس کرونا را کنترل کند، در برخی از روستا‌ها و شهر‌های این کشور از پهپاد استفاده می‌شود تا به ساکنان یادآوری کنند که اگر در خارج از خانه هستند، ماسک صورت بزنند.

به گفته رسانه‌های محلی، مقامات و فعالان اجتماعی، پهپاد‌هایی را با قابلیت صوتی برای گشت در مناطق مشخص مستقر کرد‌ه‌اند.

طبق گزارش‌ها، پلیس راهنمایی و رانندگی در مویانگ - شهری کوچک در نزدیکی بندری بزرگ در استان لیائونینگ، پهپاد‌ها را در اطراف پیاده‌رو‌ها به پرواز درمی‌آورد تا به کسانی که ماسک نمی‌زنند هشدار بدهد.

فیلم منتشرشده از این پهپاد در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که این پهپاد افراد را در خیابان دنبال می‌کند و از آن‌ها می‌پرسد: «ماسکتان کجاست؟ ماسک بزنید!»

در جای دیگری، فیلم - که گفته می‌شود توست توسط یک عکاس عروسی در منطقه مغولستان چین گرفته شده است، پهپادی را در حال نزدیک شدن به یک زن مسن نشان می‌دهد.

این عکاس، به اسم گوئو جونجی، از طریق بلندگوی پهپاد با او صحبت می‌کند و می‌گوید: «مادر بزرگ، به پهپاد خیره نشو. این پهپاد روستاست. بدون ماسک در فضای بیرون پرسه نزنید. سریع به خانه برگردید و دست‌هایتان را بشویید.»

این زن مسن ابتدا به پهپاد نگاه می‌کند و می‌خندد، اما همین که پهپاد او را سرزنش می‌کند، حالت چهره‌اش تغییر می‌کند و سریع از آنجا دور می‌شود.

در ویدیوی دیگری، یک پهپاد دختر جوانی را در حال قدم زدن در خارج از خانه‌اش بدون ماسک شناسایی می‌کند. شخصی که پهپاد را کنترل می‌کند، آن را نزدیک می‌کند و به او می‌گوید: «سلام کوچولو! ما در شرایط غیرعادی هستیم! بیرون پرسه نزن، تو حتی ماسک هم نزده‌ای! زود باش برگرد خانه!»

دخترک به نشانه تأیید سرش را تکان می‌دهد و شتابان به سوی خانه‌اش در آن نزدیکی برمی‌گردد، و پهپاد در ادامه می‌گوید: «خطر ویروس کرونا خیلی جدی است. بدو!»

گلوبال تایمز، روزنامه انگلیسی دولت، در توییتی نوشته است: «دارید بدون ماسک محافظ صورت قدم می‌زنید؟ نمی‌توانید از دست این پهپاد پرخاشگر فرار کنید!»

استفاده از این پهپاد‌ها برای زیر نظر گرفتن ساکنان، برای برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی جذاب و برای برخی دیگر ناخوشایند است. شماری این کاربران می‌گویند این کار «کنترل‌گرانه» است.

اما دیگران می‌گویند در شرایط شروع این بیماری، که تا کنون تنها در چین جان ۲۰۰ نفر را گرفته و حدود ۱۰۰۰۰ نفر را مبتلا کده است، استفاده از پهپاد برای زیر نظر گرفتن مردم مفید است.

شخصی نوشته است: این روشی برای جلوگیری از گسترش ویروس است. خشونت‌آمیز نیست؛ تجسس نیست که شخص از آن اطلاع نداشته باشد. شما می‌توانید پهپاد را ببینید. این صرفا اقدامی برای مراقبت از مردم است.
 
منبع: ایندیپندنت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین