جنجال دانمارک و چین بر سر یک کاریکاتور

جنجال دانمارک و چین بر سر یک کاریکاتور

یک روزنامه دانمارکی طرحی از پرچم چین را منتشر کرد که در آن، ویروس کرونا جایگزین ستاره‌های پرچم آن کشور شده است.
کد خبر: ۷۶۶۰۲
بازدید : ۲۰۹۴
۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۴
جنجال دانمارک و چین بر سر یک کاریکاتور
یک روزنامه دانمارکی طرحی از پرچم چین را منتشر کرده که در آن، ویروس کرونا جایگزین ستاره‌های پرچم شده است
 

چین و دانمارک در یک جنجال دیپلماتیک بر سر یک کاریکاتور «توهین‌آمیز» درباره شیوع ویروس کرونا، به انتقاد از هم پرداختند.

یک روزنامه دانمارکی طرحی از پرچم چین را منتشر کرد که در آن، ویروس کرونا جایگزین ستاره‌های پرچم آن کشور شده است. سفارت چین در دانمارک با اظهار آن که آن اقدام عاری از هرگونه «همدردی و همدلی» است، از این روزنامه انتقاد کرده است.

چین با نوعی از ویروس ذات‌الریه دست و پنجه نرم می‌کند که تا کنون جان بیش از صد نفر را گرفته است و هزاران تن را بیمار کرده است. یکی از سخنگویان سفارت چین گفت که در چنین شرایطی، کاریکاتور منتشر شده «توهینی» است که «احساسات مردم چین را جریحه‌دار می‌کند.»

نخست وزیر دانمارک در دفاع از آن روزنامه که «ییلاندس پُستن» نام دارد، گفت که کشورش از «سنت بسیار بسیار نیرومندی» در آزادی بیان و طراحی‌های طنز‌آمیز برخوردار است.

مته فردریکسون گفت: «این موضع شناخته شده دانمارک است و ما آن را تغییر نخواهیم داد.» سفارت چین در دانمارک گفت که آن طراحی «از مرز یک جامعه متمدن و حدود اخلاقی آزادی بیان عبور کرده است»، و خواستار عذرخواهی روزنامه و طراح آن کاریکاتور، نیلس بو بویسن، شد.

سردبیر روزنامه «ییلاندس پُستن» گفت: «نمی‌توانیم به خاطر چیزی که فکر نمی‌کنیم اشتباه است، عذرخواهی کنیم. تا جایی که می‌بینم، در این موضوع دو درک متفاوت فرهنگی وجود دارد.»

وی افزود که آن کاریکاتور قصد «استهزاء یا ریشخند زدن به چین» را (که تا کنون ۴۵۰۰ نفر در آن به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند) نداشته است. بیش از صد نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. این ویروس علایمی شبیه به آنفولانزا دارد، اما می‌تواند با وخیم شدن بیماری، به ذات‌الریه تبدیل شود.

اغلب موارد ابتلا به این ویروس در شهر ووهان در مرکز چین گزارش شده است. ووهان که این بیماری در ماه دسامبر از آنجا آغاز شد، اکنون در وضعیت قرنطینه به سر می‌برد.

کاریکاتور پرچم چین که در آن ویروس‌ها به جای ستاره‌های پرچم نشسته‌اند، روز دوشنبه در روزنامه «ییلاندس پُستن» منتشر شد.
 
منبع: ایندیپندنت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین