کیسه زیر چشم چیست و چگونه درمان می‌شود؟

کیسه زیر چشم چیست و چگونه درمان می‌شود؟

یک نوع پف زیر چشم به دلیل چربی اضافی است که «تورم توده چربی زیر حدقه چشم» نامیده می‌شود و برای درمان نیاز به جراحی دارد و نوع دیگر پف زیر چشم است که به شکل «ورم» شناخته شده و بدون نیاز به پزشک رفع می‌شود.
کد خبر: ۸۱۷۴۵
بازدید : ۸۱۸۶
۰۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲
کیسه زیر چشم چیست و چگونه درمان می‌شود؟
افزایش سن یکی از دلایل ورم و پف زیر چشم است، اما تنها عامل آن نیست

همان‌طور که پا به سن می‌گذاریم، پوست هم پیر می‌شود. به این معنی که تجربه چروک‌ها، کبودی و تیرگی دور چشم و پیدا شدن رنگ‌دانه‌های پوست، اجتناب‌ناپذیر است. برای پوست حساس دور چشم، تغییراتی نظیر ظاهر شدن «کیسه دور چشم»، بسیار شایع است.

افزایش سن یکی از دلایل ورم و پف زیر چشم است، اما تنها عامل آن نیست. برای فهمیدن دلیل تولید کیسه زیر چشم و بهبود شکل آن، با متخصصان پوست به گفتگو نشستیم و آن‌ها توضیح دادند که انتخاب غذا و عوامل ژنتیکی هم نقش مهمی در این پدیده دارند.
 
دکتر ملانی پالم، جراح زیبایی و دارنده بورد تخصصی پوست شرح داد: «کیسه زیر چشم وضعیتی شایع است که در پلک پایین و در ناحیه حلقه چشم به وجود می‌آید و انواع و اقسام شکایت‌ها را باعث می‌شود. کیسه‌ها در واقع پف‌هایی در نواحی زیر چشم‌اند.»

طبق گفته‌های دکتر پالم دو نوع کیسه زیر چشم وجود دارد؛ یک نوع پف زیر چشم به دلیل چربی اضافی است که «تورم توده چربی زیر حدقه چشم» نامیده می‌شود و برای درمان نیاز به جراحی دارد و نوع دیگر پف زیر چشم است که به شکل «ورم» شناخته شده و بدون نیاز به پزشک رفع می‌شود.

دکتر «جوشا زیشنر» دارنده بورد تخصصی پوست و مدیر مرکز تحقیقاتی بالینی و زیبایی پوست در بیمارستان «مانت سینای» شهر نیویورک، در پاسخ به این سؤال که چرا این کیسه‌های زیر چشم به وجود می‌آیند گفت: «با افزایش سن کیسه‌های چربی دوباره توزیع شده و شل می‌شوند. وقتی این اتفاق می‌افتد، چربی زیر چشم دیگر پنهان نبوده و قابل مشاهده می‌شود و با انتقال به ناحیه بین گونه و زیر چشم کشیده می‌شود.»
 
کیسه زیر چشم چیست و چگونه درمان می‌شود؟
طبق گفته‌های دکتر زینشر این تغییر در ظاهر ممکن است به دلیل عوامل ژنتیکی باشد، اما می‌تواند با جمع شدن مایعات وافزایش سن بدتر شود. او افزود: «خوردن غذا‌های پرنمک ممکن است باعث جمع شدن مایعات در بدن شده و پف زیر چشم را تشدید کند.»

اگرچه از بین بردن کلی شکل کیسه زیر چشم غیرممکن است، اما کار‌های مهمی برای کمک به این مشکل می‌توان انجام داد. به گفته دکتر ریشنر ابتدا باید ورود غذا‌های نمک‌دار را به بدن محدود کنیم که خود در حالت کلی باعث کاهش پف زیر چشم می‌شود.

قدم دوم که متخصصان پوست در طول سال توصیه می‌کنند، استعمال کرم ضدآفتاب روی صورت به صورت روزانه است تا از پوست در برابر نور مادون قرمز محافظت کند.

دکتر زیشنر گفت: «نور مادون قرمز به رادیکال‌های آزاد آسیب زده و کلاژن پوست را ضعیف می‌کند. وقتی پوست ضعیف می‌شود نمی‌تواند چربی زیر آن را نگه دارد و به همین دلیل برجسته‌تر به نظر می‌آید.»

او افزود: «فکر کنید که استرچ اسپنکس (نوعی جوراب شلواری) شما دیگر نمی‌تواند پا‌های شما را به خوبی نگه دارد.»

پیش‌تر دکتر پالم گفته بود که کرم ضدآفتاب مهم‌ترین محصول مراقبت از پوست است، زیرا علاوه بر مانع شدن از صدمه اکسیدکنندگی بر پوست از روند پیری زودرس جلوگیری کرده و روند پیری پوست را تغییر می‌دهد.
 
کیسه زیر چشم چیست و چگونه درمان می‌شود؟
طبق گفته‌های دکتر پالم کرم‌های دور چشم موضعی هم برای کاهش ظاهر این کیسه‌های زیر چشم مفیدند چرا که این محصولات به «کاهش کبودی دور چشم کمک کرده و گردش خون تازه و جریان لنفاوی را به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش دهند.»

دکتر زیشنر توصیه می‌کند که یک رتینول، «نوعی ویتامین آ. که باعث تحریک کلاژن برای تقویت بنیه پوست می‌شود» را در قالب کرم دور چشم روزانه به پوست اضافه کنید.

طبق گفته‌های دگتر زیشنر، فرآورده‌های رتینول مختص مصرف زیر چشم ساخته می‌شوند؛ محصولاتی مثل «کرم‌های برطرف کننده سریع چروک زیر چشم» که «با تثبیت ماده رتینال، تحریک پوست را کم‌تر کرده» و می‌تواند شکل پف کیسه‌های زیر چشم را کاهش دهد.

دکتر زینشتر با پیشنهاد «تقویت چشم» توضیح داد، محصولاتی که حاوی کافئین هستند می‌توانند برای بهبود کیسه زیر چشم به کار روند چرا که با ترکیبات‌شان «رگ‌های خونی را برای از بین بردن مایعات اضافی منقبض کرده و هم‌چنین می‌تواند به بدن کمک کند تا چربی اضافی را تجزیه کند.»

با وجود این که غذای سالم، ژن و مراقبت‌های پوستی نکات مهمی در از بین بردن پف ناحیه زیر چشم هستند، خواب هم عامل مهمی است.

آنی چیو متخصص پوست در «نورت ریداندو بیچ» کالیفرنیا به مجله «الور» گفت: «ارزان‌ترین راه بهبود شکل کیسه زیر چشم این است که عادت خواب منظم روزانه هفت الی هشت ساعته داشته باشید.»
 
منبع: ایندیپندنت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین