چگونه خانه را در کوتاه‌ترین زمان تمیز کنیم؟

چگونه خانه را در کوتاه‌ترین زمان تمیز کنیم؟

اینکه چگونه خانه را در کوتاه‌ترین زمان تمیز کنیم کار سختی نیست. برای سروسامان بخشیدن به اشیا و وسایل رها شده در خانه، یک سبد بزرگ بردارید. از اتاق پذیرایی که نخستین اتاقی است که به چشم هر بازدید کننده‌ای می‌آید شروع کنید. وسایل اضافی را برداشته و آن‌ها را درون سطل بگذارید، بعد از اتمام کار فرصت دارید، آن‌ها را سرجای خودشان بگذارید. حالا می‌توانید به اتاق خواب فرزند دلبندتان بروید، کتاب‌ها و اسباب بازی‌های رها شده در سطح اتاق را برداشته و آن‌ها را در مکان مخصوص خود قرار دهید.
کد خبر: ۸۵۳۸۲
بازدید : ۸۹۵۳
۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۲
چگونه خانه را در کوتاه‌ترین زمان تمیز کنیم؟
فرادید| برنامه زندگی یک خانم شاغل بسیار سخت و خسته‌کننده و طاقت فردا است مگر اینکه بداند چطور تعادل را بین زندگی و کار خود رعایت کند. یک همسر یا مادر شاغل همچنان که وظیفه سنگین مراقبت از کودک و فراهم کردن فضای مطلوب برای رشد کودک را بر دوش خود می‌بیند، در عین حال مسئولیت‌های کار حرفه‌ای خارج از خانه را نیز برعهده داشته و مهم‌تر از همه برنامه نظافت کردن خانه و تامین آرامش فضای زندگی برای خانواده نیز اولویت بسیار بزرگ او است.

مادران و خانم‌های شاغل همیشه سعی کرده‌اند به برنامه نظافت کردن خانه ایده‌آل دست یابند که با بهره‌مندی حداکثر از فرصت‌ها، همیشه خانه‌ای پاکیزه داشته باشند و کار‌های منزل را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهند.

به عبارتی دیگر، ایده‌آل‌ترین شرایط برای مادر یا همسر شاغل رسیدن به نقطه‌ای است که درحالی که زمان زیادی از روز را مشغول فعالیت خارج از منزل هستند، اما باز هم همیشه خانه‌ای پاکیزه و آماده پذیرایی از مهمان دارند. در بیان خودمانی‌تر هیچ‌وقت استرس مهمان سرزده را تجربه نمی‌کنند.

اول از همه اینکه یک مادر شاغل لازم است تا چندکاره باشد و توانایی انجام چند فعالیت به صورت همزمان را در خود گسترش دهد. نکته با اهمیت بعدی برای داشتن یک برنامه نظافت کردن خانه کاربردی، اولویت‌بندی امور است.

شما باید بدانید که چه چیزی را لازم است امروز تمیز کنید و چه چیزی را به بعد موکول می‌کنید. انجام چه کار‌هایی به صورت روزانه ضروریست و چه موارد را باید هفتگی یا ماهانه انجام داد.

به طور میانگین اگر خانم شاغلی تنها ۱۷۰ دقیقه (۲ ساعت و ۵۰ دقیقه) از زمان خود را در روز به برنامه نظافت کردن خانه اختصاص دهد محیط خانه او در طول هفته پاکیزه خواهد بود، آرامش فکری بسیار شیرینی را تجربه می‌کند و حتی زمان زیادی نیز برای انجام فعالیت‌های ورزشی، فرهنگی و تفریحی برای او خالی خواهد شد.

به همین دلیل باید برای تقویم هفتگی نظافت منزل خود چند بخش در نظر بگیرید. امور هفتگی مانند نظافت آشپزخانه، نظافت اتاق خواب، نظافت سرویس بهداشتی و … را مشخص کرده و بخش‌ها را به  موارد جزئی تقسیم کنید و هر بخش را به یک روز از هفته اختصاص دهید. یک قسمت از تقویم خود را نیز برای روتین‌هایی که لازم است تا هر روز انجام شود خالی بگذارید.
 
۱- خانه را سروسامان بدهید
استفاده از مواد شوینده تنها راه تمیز نگه داشتن خانه نیست، بلکه نظم در زندگی روزانه نیز می‌تواند در مرتب و تمیز نگه داشتن خانه موثر باشد. کار‌های عادی روزانه خانه را در همان روز انجام دهید و آن را به عقب نیاندازید، هر وسیله‌ای که به زمین افتاده است را برداشته و سرجای خودش قرار دهید.

برای سروسامان بخشیدن به اشیا و وسایل رها شده در خانه، یک سبد بزرگ بردارید. از اتاق پذیرایی که نخستین اتاقی است که به چشم هر بازدید کننده‌ای می‌آید شروع کنید. وسایل اضافی را برداشته و آن‌ها را درون سطل بگذارید، بعد از اتمام کار فرصت دارید، آن‌ها را سرجای خودشان بگذارید. حالا می‌توانید به اتاق خواب فرزند دلبندتان بروید، کتاب‌ها و اسباب بازی‌های رها شده در سطح اتاق را برداشته و آن‌ها را در مکان مخصوص خود قرار دهید.
چگونه خانه را در کوتاه‌ترین زمان تمیز کنیم؟

۲- بهترین راه و وسیله تمیز کردن سرامیک خانه

امروزه در بسیاری از خانه‌ها و آپارتمان‌های بازسازی شده از پوشش سرامیک برای دادن جلوه بیشتر به خانه استفاده می‌کنند. کفپوش سرامیک به دلیل تماس مستقیم با مواد مختلف، بیشتر از سایر لوازم خانه در معرض آلودگی و کثیفی‌ها قرار می‌گیرد. راه‌های مختلفی برای تمیز کردن و البته تمیز نگه داشتن سرامیک کف وجود دارد.

اگر با کفش و یا با دمپایی در خانه تردد می‌کنید، سعی کنید یک یا چند پادری، در بخش‌های مختلف‌های خانه بگذارید. پادری‌ها گل و خاک موجود در کف کفش شما را می‌گیرند و مانع از انتقال آن‌ها به داخل خانه می‌شوند. به یاد داشته باشید استفاده از کفش درون خانه می‌تواند به کفپوش سرامیک خانه شما آسیب برساند.

مایع ظرفشویی و آب داغ، چربی را از کفپوش سرامیک می‌زداید.

اگر قصد تمیز کردن سرامیک‌های خانه خود را دارید، باید قبل از خرید مواد شوینده، جنس سرامیک خانه خود را در نظر بگیرید. یکی از ساده‌ترین راه‌های تمیز کردن سرامیک کف، استفاده از مایع ظرفشویی و آب داغ است. این محلول جادویی چربی کف سرامیک را از بین برده و کف را برق می‌اندازد.

از سرکه نیز می‌توانید برای تمیز کردن سرامیک کف اتاق استفاده کنید، سرکه را با آب گرم مخلوط کرده و تی را برداشته و درون محلول قرار دهید و روی کف بکشید. سرکه خاصیت ضدعفونی دارد و میکروب‌های موجود روی کف را از بین می‌برد. به یاد داشته باشید سرکه و دیگر مواد شوینده موجود از خاصیت اسیدی برخوردار هستند، پس قبل از اینکه نظافت را شروع کنید؛ ابتدا قسمت کوچکی از سرامیک را که در معرض دید هم نیست، با مواد شوینده تمیز کنید و مدتی صبر کنید و ببینید که سرامیک چه واکنشی نشان می‌دهد.
 
۳- شستن لباس‌های کثیف
 
یک زمان خاص را برای شستن لباس‌های کثیف در نظر بگیرید، به عنوان مثال می‌توانید هفته‌ای دو بار لباس‌های خود و اعضای خانوادتان را برای شستشو به ماشین لباسشویی بندازید؛ بنابراین لباس‌های چرکی که در طول هفته روی هم تلنبار و یا روی سطح اتاق پخش شده‌اند را جمع کنید. می‌توانید برای اینکه شستشوی بهتری داشته باشید، لباس‌های سفید و رنگی را از هم جدا کرده، تا از رنگ دادن لباس‌ها بهم جلوگیری کنید.

برای جلوگیری از رنگ دادن لباس‌ها بهم، لباس‌های رنگی و غیر رنگی را از هم جدا کنید.

لباس‌ها را بعد از خشک شدن، جمع آوری و تا کرده و درون کمد بگذارید. اگر به نظرتان می‌آید که داخل کمد‌ها نامرتب است، حالا وقت خوبی است که آن‌ها مرتب و تمیز کنید. نحوه مرتب کردن کمد لباس را در مقاله ۸ نکته برای داشتن کمدی مرتب و شیک، به صورت کامل توضیح داده ایم و می‌توانید در کمترین زمان ممکن کمدی تمیز و مرتب داشته باشید.

لباس‌هایی که می‌دانید دیگر استفاده‌ای از آن ندارید را به مراکز خیریه بدهید. با شروع فصل جدید نیز برای جلوگیری از شلوغ شدن و بی نظم شدن کمد، لباس‌های فصل گذشته را بیرون آورده، مرتب کرده و روی آن را با کاور پوشانده و داخل چمدان بگذارید.
چگونه خانه را در کوتاه‌ترین زمان تمیز کنیم؟

۴- بهترین وسیله برای گردگیری

شما بهترین وسیله برای گردگیری و نظافت منزل را چه چیز می‌دانید؟ جواب این سوال جاروبرقی است. قبل از اینکه شروع به شستن و یا نظافت کاری اساسی کنید، ابتدا باید گرد و غبار را از روی سطوح مختلف پاک کنید. جاروبرقی در اینجا به کمک شما می‌آید و می‌تواند گرد و غبار مانده روی مبل و فرش را به راحتی پاک کند.

با جاروبرقی همه جای خانه را به خوبی تمیز کنید، زیر مبل‌ها، تخت خواب و میز ناهارخوری را فراموش نکنید. اگر خانواده‌ای پرجمعیت دارید، سعی کنید هر شب، بعد از صرف آخرین وعده غذایی خانواده، سطح اتاق را با جاروبرقی به خوبی تمیز کنید.

۵- گل‌ها و نور طبیعی را به خانه بیاورید
 
نور همیشه شادابی و طراوات را به خانه می‌آورد، پرده‌ها را جمع کنید و پنجره‌ها را باز کنید و از ورود نور طبیعی و هوای تازه به داخل خانه لذت ببرید. نور طبیعی باعث شادابی شما شده و فضای خانه را بزرگ‌تر و سرزنده‌تر نشان می‌دهد. بهتر است اینکار را در فصول مناسب سرد انجام دهید تا خانه بیش از اندازه گرم نشده و گرما زده نشوید.

می‌توانید قسمتی‌از خانه، جلوی پنجره و یا بالکن‌ها را با گل‌های طبیعی و زینتی تزئین کنید. برای رشد بهتر و بیشتر گل‌ها آن‌ها را در مکانی قرار دهید که نور طبیعی بیشتری دریافت کنند. هر هفته یکبار به سراغ گلدان‌ها رفته و آن‌ها را تمیز کنید، برگ‌های خشک شده ریخته درون گلدان و زیر گلدانی‌هایی که کثیف شده‌‍‌اند را برداشته و بشوئید.
چگونه خانه را در کوتاه‌ترین زمان تمیز کنیم؟

۶- تقسیم کردن کار‌های خانه، انجام سریع کار‌های منزل

نظافت کردن خانه کاری سخت و پیچیده است و می‌تواند بسیار کسل کننده و وقت گیر باشد. بهتر است برای نظافت روزانه و هفتگی منزل و یا حتی خانه تکانی از اعضای خانواده خود کمک بگیرید و خودتان به تنهایی همه کار‌های خانه را انجام ندهید. بیشتر اوقات اعضای خانواده نمی‌دانند که شما به کمک احتیاج دارید، بنابراین بهتر است این مشکل را با همسر و اعضای خانواده خود در میان بگذارید. به کودکتان در کار‌های خانه مسئولیت بدهید، از او بخواهید بعد از بازی کردن با هر اسباب بازی آن را دوباره سرجای خود بگذارد. اگر فرزندتان بزرگ است از او بخواهید مقداری از زمان آخر هفته خود را به شما اختصاص دهد تا بخشی از کار‌های نظافت هفتگی منزل را به او واگذار کنید.

به کودکان در کار‌های خانه مسئولیت بدهید و از آن‌ها بخواهید اتاق خود را تمیز کنند.

از همسرتان نیز برای نظافت منزل کمک بخواهید. به یاد داشته باشید، نباید کیفیت کار خود را با آن‌ها مقایسه کنید، ایراد و غر زدن را کنار بگذارید و آن‌ها را از کمک کردن به نظافت روزانه منزل زده نکنید. اگر به تازگی شروع به تقسیم کار‌های خانه کرده‌اید، باید بدانید نباید از همان ابتدا کار‌های زیادی را به اعضای خانواده محول کنید، از کارکم به زیاد شروع کنید، تا اعضای خانواده در نظافت‌های بعدی نیز شما را همراهی کنند.

از همسر و فرزندانتان برای اینکه در نظافت خانه به شما کمک می‌کنند تشکر کنید و به آن‌ها بگوئید که چقدر کار شما را راحت و آسان کرده‌اند.

۷- برای نگهداری از فرش و موکت منزلتان اینکار را انجام دهید

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم شما را با نحوه نگهداری از فرش و موکت آشنا کنیم. فرش یا موکتی که در اتاق خانه شما قرار دارد، علاوه بر نظافت با مواد شوینده و مناسب نیازمند به مراقبت و نگهداری اصولی نیز هست.

اگر تصمیم دارید در قسمتی از اتاق پذیرایی، تعدادی گل و گلدان قرار دهید، حتما از زیر گلدانی استفاده کنید. زیرگلدانی از ریخته شدن آب روی زمین و فرش جلوگیری خواهد کرد و مانع از پوسیدن موکت، فرش و رنگ دادن به سرامیک خواهد شد. به گلدان‌های داخل خانه مقدار معینی آب دهید، تا آب از داخل زیر گلدانی به بیرون سرریز نکند.

اگر مبلمان را روی فرش یا موکت قرار می‌دهید، زیر پایه‌های مبل تکه‌های کلفتی از موکت و یا چوب را قرار بدهید، تا از جا انداختن مبل روی فرش و موکت جلوگیری کنید.

بسیاری از خانواده‌ها برای تمیز نگه داشتن فرش، از روفرشی استفاده می‌کنند. می‌توانید از روفرشی هنگام صرف وعده‌های غذایی و یا هنگام بازی کردن کودکان استفاده کنید.

اگر فرش یا موکت را در اتاق نورگیری پهن می‌کنید، از پرده‌های ضخیم و کلفت برای پوشاندن پنجره استفاده کنید تا جلوی ورود نور بیش از اندازه خورشید به اتاق را بگیرید. نور زیاد می‌تواند رنگ و بافت فرش را از بین برده و تاروپود آن را نابود کند.

تمیز نگهداشتن خانه بدون هیچ دردسری
 
دعا برای تمیز نگهداشتن خانه وجود ندارد، شما با اجرای چند ترفند ساده می‌توانید در کمترین زمان ممکن خانه تمیز و مرتب داشته باشید. خانه ام داغونه حوصله تمیزکاری ندارم! این جمله بیشتر خانم‌ها مخصوصا افرادی که شاغل هست می‌باشد. اما برای اینکه در کمترین زمان ممکن خانه مرتب تمیز و بدون هیچ شکستگی داشته باشید نیازمند این هستید که با شرکت خدمات نظافت منزل تماس بگیرید. آچارباز با داشتن افراد ماهر حتی کوچکترین نکات تمیزی خانه را رعایت می‌کنند با خیال راحت می‌توانید به کار‌های خودتان برسید.
برچسب ها: سبک زندگی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه