آیا بورانی ماست و اسفناج باعث سنگ کلیه می شود؟

آیا بورانی ماست و اسفناج باعث سنگ کلیه می شود؟

در صورت درمان نشدن سنگ‌های کلیه و بی اهمیتی به درد‌های کلیوی و عفونت‌های ادراری ممکن است کلیه از بین یرود. اگر شما از طرفداران این غذا بودید توصیه به شما نوشیدن آب زیاد، طناب زدن، پیاده روی و دویدن است. بهتر است اسفناج را با هیچ یک از محصولات لبنیاتی میکس نکنید و جداگانه مصرف کنید.
کد خبر: ۸۵۸۵۶
بازدید : ۵۱۱۹
۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۹
آیا بورانی ماست و اسفناج باعث سنگ کلیه می شود؟
 
فرادید| بورانی ماست و اسفناج یکی از محبوب‌ترین بورانی‌های اسفناج است. اغلب برای دلپذیرتر شدن به آن موسیر یا سیر هم اضافه می‌کنیم؛ اما این بورانی خوشمزه برای بدن ضرر دارد.

مصرف ماست با اسفناج به دلیل تشکیل اگزالات کلسیم، مولد تشکیل سنگ کلیه و مثانه است، مصلح ماست و اسفناج، زعفران و گردوست.

عادت غذایی ایرانیان نیز همانند دیگر ابعاد زندگی آنها، ملغمه‌ای از سنت و مدرنیسم است، این رفتار غذایی که نه از مواهب سنت برخوردار است و از منافع غذا‌های مدرن، و البته معایب و آفت‌های هر دو را هم دارد، این وضعیت باعث شده است بیماری‌های قلبی و عروقی و گوارشی و بدن‌های چاق ارمغان این وضعیت برای ایرانیان باشد.

مصرف ماست با اسفناج به دلیل تشکیل اگزالات کلسیم، مولد تشکیل سنگ کلیه و مثانه است، مصلح ماست و اسفناج، زعفران و گردو است.

مصرف همزمان ماست و غذا‌های گوشتی، یکی از ممنوعات طب اسلامی و سنتی به حساب می‌آید. طبق گفته حکما، مصرف همزمان ماست با غذا‌های گوشتی علاوه بر اینکه تولید بلغم می‌کند، موجب فساد گوشت در معده و در برخی موارد بروز لک و پیس می‌شود.

اسفناج به تنهایی منبع مهم آهن، ویتامین‌های آ، ای، پتاسیم، سی و کلسیم است. اسفناج، سرشار از آنتی اکسیدان است که باعث کاهش روند پیری می‌شود و ضد سرطان است.

این گیاه ملین کننده است و در هضم راحت غذا و درمان یبوست نیز اثر مثبتی دارد. اسفناج به تنهایی مواد مغذی و ویتامین‌های بسیاری دارد که آن راتبدیل به یک منبع غذایی مفید کرده است؛ اما ترکیب آن با ماست (منبع کلسیم) نه تنها هیچ یک از اثرات مثبت را به بدن نمی‌رساند بلکه مضر هم است.


چرا آهن اسفناج در بورانی ماست و اسفناج جذب بدن نمی‌شود؟

طبق یک قائده‌ی علمی، در غذایی که کلسیم و آهن وجود داشته باشد،  آهن جذب بدن نمی‌شود و آهن غذا کمک به جذب بیشتر کلسیم می‌کند. در غذایی که آهن و ویتامین سی وجود داشته باشد،  ویتامین سی کمک به جذب هر چه بیشتر آهن می‌کند.  ویتامین سی همچنین کمک به جذب کلسیم نیز می‌کند. به همین علت است که نباید قرص آهن و ویتامین سی را با شیر بخوریم و برای جذب بیشتر قرص آهن، اغلب پزشکان توصیه می‌کنند قرص آهن را با آب پرتقال بخوریم.
آیا بورانی ماست و اسفناج باعث سنگ کلیه می شود؟

چرا اسفناج باعث سنگ کلیه می‌شود؟

طبق این قائده، شاید فکر کنیم که حداقل کلسیم ترکیب ماست و اسفناج، به خوبی جذب بدن می‌شود؛ اما وجود ترکیب اسید اگزالیک در اسفناج، مانع جذب آهن و کلسیم می‌شود بنابراین یون‌های کلسیم را به اتم خنثی تبدیل می‌کند و کلسیم‌های خنثی قابلیت رسوب کردن در کلیه را دارند. رسوب کردن در کلیه به معنای سنگ کلیه است. در صورت درمان نشدن سنگ‌های کلیه و بی اهمیتی به درد‌های کلیوی و عفونت‌های ادراری ممکن است کلیه از بین یرود. اگر شما از طرفداران این غذا بودید توصیه «ایرنا زندگی» به شما نوشیدن آب زیاد، طناب زدن، پیاده روی و دویدن است. بهتر است اسفناج را با هیچ یک از محصولات لبنیاتی میکس نکنید و جداگانه مصرف کنید.

اگزالات چیست؟

اگزالات، همچنین اسید اگزالیک نامیده می‌شود و یک اسید آلی موجود در بسیاری از گیاهان است؛ که عبارت از سبزیجات، سبزیجات برگدار، میوه، کاکائو، آجیل و دانه می‌باشد.

بدن شما می‌تواند اگزالات را خود تولید و یا از مواد غذایی به دست آورد ویتامین C نیز هنگام متابولیزه شدن می‌تواند به اگزالات تبدیل می‌شود.

هنگامی که مصرف می‌شود اگزالات می‌تواند به مواد معدنی متصل و به شکل ترکیباتی از جمله اگزالات کلسیم و اگزالات آهن در آید این عمدتاً در روده بزرگ رخ می‌دهد، اما همچنین می‌تواند در کلیه‌ها و سایر قسمت‌های دستگاه ادراری رخ دهد.
 

اگزالات می‌تواند جذب مواد معدنی را کاهش دهد

یکی از نگرانی‌های سلامتی اصلی در مورد اگزالات این است که اگزالات می‌تواند به مواد معدنی در روده متصل شده و از جذب آن‌ها در بدن جلوگیری کند. به عنوان مثال، اسفناج سرشار از کلسیم و اگزالات است که مانع بسیاری از جذب کلسیم در بدن می‌شود.

خوردن فیبر و اگزالات با هم ممکن است بیشتر مانع جذب مواد غذایی شود. با این وجود، این مهم است که به یاد داشته باشید که تنها برخی از مواد معدنی در مواد غذایی ما به اگزالات متصل می‌شوند.

حتی اگر جذب کلسیم از اسفناج کاهش می‌یابد جذب کلسیم از شیر اگر شیر و اسفناج با هم نیز مصرف شود تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد.
آیا بورانی ماست و اسفناج باعث سنگ کلیه می شود؟

اگزالات ممکن است به سنگ کلیه کمک کند

به طور معمول، کلسیم و مقدار کمی از اگزالات در دستگاه ادراری در هر زمان موجود هستند، اما آن‌ها باقی می‌ماند و باعث هیچ مشکلی نیستند. با این حال، گاهی اوقات آن‌ها به شکل کریستال متصل می‌شوند در برخی افراد، این بلور‌ها به ویژه هنگامی که اگزالات بالا است و حجم ادرار کم است می‌تواند به شکل گیری سنگ منجر شود.

سنگ‌های کوچک اغلب هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما سنگ‌های بزرگ می‌تواند سبب درد شدید، تهوع و خون در ادرار هنگام حرکت از طریق دستگاه ادراری شود. اگر چه انواع دیگری از سنگ کلیه وجود دارد، ولی حدود ۸۰ درصد سنگ‌ها از اگزالات کلسیم ساخته شده است.

به همین دلیل، ممکن است به افرادی که سنگ کلیه داشته اند توصیه شود مصرف غذا‌های پر اگزالات خود را به حداقل برسانند. با این حال، دلیل این که در افراد دارای سنگ کلیه در وعده غذایی اگزالات، بیشتر از مقدار توصیه شده محدود نمی‌شود این است که بسیاری از اگزالات موجود در ادرار، به جای جذب شدن از مواد غذایی، توسط بدن تولید می‌شود.

بیشتر اورولوژیست‌ها در حال حاضر تنها یک رژیم غذایی کم اگزالات (کمتر از ۵۰ میلی گرم در روز) را برای بیمارانی که دارای سطوح بالایی از اگزالات در ادرار هستند تجویز می‌کنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین