پرتاب موفق تاکسی فضاییِ اسپیس ایکس با چهار مسافر

پرتاب موفق تاکسی فضاییِ اسپیس ایکس با چهار مسافر

فضاپیمای شرکت اسپیس ایکس با همکاری ناسا با موفقیت فضا پرتاب شد و چهار مسافر نخست خود را به سمت ایستگاه بین‌المللی فضایی برد
کد خبر: ۸۷۰۴۴
بازدید : ۸۶۰۲
۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۲
تاکسی فضاییِ اسپیس ایکس با چهار مسافر ساعاتی پیش به سمت ایستگاه بین‌المللی فضایی پرتاب شد
 
فرادید| بالاخره ساعاتی پیش، فضاپیمای شرکت اسپیس ایکس با همکاری ناسا با موفقیت فضا پرتاب شد و چهار مسافر نخست خود را به سمت ایستگاه بین‌المللی فضایی برد و رؤیای آیلان ماسک، مرد بلند پروازِ نام آشنا، بار دیگر به ثمر نشست.

به گزارش فرادید؛ سه فضانورد آمریکایی و یک فضانورد ژاپنی از فلوریدا به سوی ایستگاه بین‌المللی فضایی رهسپار شدند. این گروه، سوار بر فضاپیمایی هستند که شرکت «اسپیس‌اکس» آن را ساخته است.

این بار دوم است که ناسا، از خدمات این شرکت خصوصی برای سفر فضانوردان استفاده می‌کند.

ناسا، ادارهٔ کل ملی هوانوردی و فضای آمریکا اعلام کرده که حالا وارد مرحله‌ای شده‌ایم که برای سفر‌های معمول به مدار‌های نزدیک کره زمین از خدمات شرکت‌های خصوصی استفاده می‌کنند.

چهار فضانوردی که روز یکشنبه به سوی ایستگاه فضایی رفتند، قرار است شش ماه در آنجا بمانند. قبل از بازگشت هم قرار است که دیداری کوتاه با فضانوردان دیگری داشته باشند که قرار است کار را از آن‌ها تحویل بگیرند.

در این سفر قرار است دست کم چهاربار فضانوردان به بیرون از ایستگاه بروند. در یکی از این راه‌پیمایی‌های فضایی قرار است وسیله‌ای مخابراتی به فضاپیما وصل کنند که ساخت بریتانیاست و کمک می‌کند اینترنت پرسرعت در دسترس فضانوردان قرار بگیرد.

این مهم‌ترین کمک بریتانیایی‌ها به برنامه فضایی جهانی است.
 
تاکسی فضاییِ اسپیس ایکس با چهار مسافر ساعاتی پیش به سمت ایستگاه بین‌المللی فضایی پرتاب شد

سه آمریکایی که در این فضاپیما هستند، مایکل هاپکینز، ویکتور گلاور و شنون واکر هستند. فضانورد کارکشته ژاپنی، سوئیچی ناگوچی هم نفر چهارمی است که در این سفر حضور دارد.

آقای ناگوچی، سومین فضانوردی است که با سه وسیله نقلیه متفاوت زمین را ترک کرده است.

موشک «فالکون» و کپسول «دراگون» ساعت ۱۹:۲۷ به وقت شرق آمریکا، از مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا از زمین برخاست.

کمی بیش از یک روز زمان می‌برد که این فضاپیما به ایستگاه فضایی برسد. هم اکنون یک فضانورد آمریکایی به نام کیت رابینز و دو فضانورد روس به نام‌های سرگئی ریژیکوف و سرگئی کود-سورچکوف در ایستگاه بین‌المللی مشغول به کار هستند.

اسپیس‌اکس، قراردادی به ارزش سه میلیارد دلار با ناسا امضا کرده که بنا به آن وسیله حمل و نقل لازم برای یک سرویس تاکسی فضایی را فراهم کند.

پرواز قبلی که در آن دو فضانورد را به ایستگاه فضایی برده و برگرداندند، برای نمایش توانایی‌های علمی این شرکت بود.

پرواز یکشنبه، نخستین سفر از شش مسافرتی است که قرار است اسپیس‌اکس برای ناسا انجام دهد.

قرارداد مشابهی هم ناسا با بوئینگ امضا کرده که البته یک سالی عقب است.

تاکسی فضاییِ اسپیس ایکس با چهار مسافر ساعاتی پیش به سمت ایستگاه بین‌المللی فضایی پرتاب شد

ناسا می‌گوید که با واگذار کردن حمل و نقل‌های نزدیک به زمین، به بخش خصوصی میلیارد‌ها دلار صرفه‌جویی کرده است.

با پولی که از این طریق صرفه‌جویی می‌کند، ناسا می‌خواهد برنامه‌های سفر به ماه و مریخ‌اش را توسعه دهد. یکی از برنامه‌های ناسا که احتمالا در سال ۲۰۲۴ عملی می‌شود، فرستادن فضانوردانی به سطح کره ماه است.

ناسا از سال ۲۰۱۱ برنامه اسپیس‌شاتل خود را تعطیل کرد و فضانوردانش را با فضاپیما‌های روسی به فضا می‌فرستاد.

آمریکایی‌ها به پرواز با فضاپیما‌های روس ادامه می‌دهند، اما به جای پرداخت پول به روس‌ها، فضانوردان روسیه هم اجازه پرواز با تاکسی‌های فضایی اجاره‌ای ناسا را خواهند داشت.

آنتن بریتانیایی به قسمتی از ایستگاه فضایی وصل می‌شود که بخش تحقیقاتی اتحادیه اروپا آن را درست کرده است...

پرتاب موشک حامل این چهارفضا نورد توسط شرکت اسپیس ایکس پس از آن انجام شد که ناسا کپسول دراگون این شرکت را برای فضاپیمای انسانی مورد تایید قرار داد.

اسپیس ایکس پس از اتمام پرواز آزمایشی دو فضانورد در اوایل سال جاری، انتخاب و حق انجام آنچه را که ناسا امیدوار است ماموریت‌های منظم به ایستگاه فضایی و بازگشت باشد را به دست آورد.

پرتاب ماه مه این شرکت از خاک آمریکا از زمان بازنشستگی شاتل فضایی در سال ۲۰۱۱ بود که آمریکا را به روسیه برای پرواز در مدار فضایی، متکی کرده بود.

گفته می‌شود پرتاب امشب ناسا، گامی دیگر به سوی عصر جدیدی در پرواز فضایی انسان است که در آن شرکت‌های خصوصی برای ساخت و طراحی فضاپیما‌ها و موشک‌ها با دولت شریک می‌شوند.

اسپیس ایکس، شرکتی در کالیفرنیا است که ایلان ماسک (صاحب شرکت تسلا) تاسیس کرد و زمانی به عنوان یک شرکت نوپا شناخته می‌شد، اما اکنون یکی از مهمترین صنایع فضایی و یکی از مهمترین شرکای ناسا است.

تقویت کننده موشک پس از ۱۰ دقیقه از پرتاب موشک فالکون۹ شرکت اسپیس به زمین بازگشت و روی یک کشتی در دریا فرود آمد. این نقطه علامت‌گذاری شد تا در ماموریت‌های دیگر هم استفاده شود.

در سفینه این موشک شلیک شده، سه فضانورد ناسا و یک فضانورد ژاپنی حضور دارند. هرچند گفته می‌شود این سفینه ظرفیت پرواز هشت نفر را دارا است. این افراد پس از پیوستن به ایستگاه فضایی، حدود ۶ ماه در این ایستگاه خواهند ماند.

بر اساس آنچه که اعلام شده است، اگر همه چیز طبق برنامه به پیش برود، چهار فضانورد حدود ساعت ۱۱ شب دوشنبه، پس از سفری حدودا ۲۷ ساعته به ایستگاه فضایی بین المللی خواهند رسید.

گفتنی است که چهار فضانورد این فضاپیما، روز‌های گذشته را از بیم ابتلا به بیماری همه گیر «کووید۱۹» در قرنطینه سپری کرده بودند. ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت «اسپیس ایکس» طی روز‌های گذشته به ویروس کرونا مبتلا شده است و به این ترتیب برای تماشای پرتاب فضاپیمای «دراگن» به مرکز فضایی کندی نرفت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین