درخواست مجوز تولید انبوه واکسن کرونا از فایزر

درخواست مجوز تولید انبوه واکسن کرونا از فایزر

بریتانیا ۴۰ میلیون دوز از این واکسن را سفارش داده و قرار است ده میلیون دوز آن را تا پایان سال جاری دریافت کند. در آمریکا برای اولین بار از ماه ژوئن آمار قربانیان روزانه از ۲۰۰۰ نفر بالاتر رفته است.
کد خبر: ۸۷۲۳۰
بازدید : ۸۸۵۸
۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۴
درخواست مجوز تولید انبوه واکسن کرونا از فایزر
 
شرکت داروسازی فایزر و شریک آن بایو‌ان‌تک امروز جمعه، برای واکسن کرونای تولیدی خود از سازمان نظارت بر دارو و غذای آمریکا مجوز اضطراری درخواست کرده‌اند. حالا وظیفه سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکاست که مشخص کند این واکسن برای تولید انبوه ایمن است یا نه.

هنوز مشخص نیست بررسی اطلاعات ارائه شده از سوی فایزر و بایو‌ان‌تک توسط سازمان دارو و غذا چه مدت طول خواهد کشید، اما دولت آمریکا گفته انتظار دارد واکسن در نیمه اول ماه دسامبر تایید شود. اطلاعات به دست آمده از آزمایش‌های پیشرفته واکسن، میزان موفقیت آن را در جلوگیری از ابتلای افراد بالای ۶۵ سال به کرونا ۹۵% نشان داده است.

بریتانیا ۴۰ میلیون دوز از این واکسن را سفارش داده و قرار است ده میلیون دوز آن را تا پایان سال جاری دریافت کند. در آمریکا برای اولین بار از ماه ژوئن آمار قربانیان روزانه از ۲۰۰۰ نفر بالاتر رفته است.

شرکت‌های فایزر و بایو‌ان‌تک گفته‌اند اگر مجوز سازمان نظارت بر دارو و غذای آمریکا در نیمه اول ماه دسامبر صادر شود، ظرف چند ساعت برای توزیع واکسن تولیدی خود آماده خواهند بود. متوسط زمان انتظار برای تایید واکسن از سازمان نظارت بر دارو و غذای آمریکا نزدیک به هشت تا ده سال است و اگر تاییدیه واکسن کرونا در نیمه ماه دسامبر حاضر شود رکوردی تاریخی خواهد بود.

رییس شرکت فایزر روز پنجشنبه گفت درخواست مجوز اضطراری نقطه عطفی در راه تولید واکسن کرونا و ارائه آن به جهان خواهد بود. اورسولا ون در لین، رییس کمیسیون اروپایی گفته است اروپا نیز آماده عمل است و تا پایان سال جاری دست به کار خواهد شد.

با وجود این استفن ایوانز پروفسور همه‌گیر شناسی دارویی در لندن می‌گوید سازمان نظارت بر دارو و غذای آمریکا و آژانس داروی اتحادیه اروپا هر دو به دقت اطلاعات تولیدکنندگان را بررسی خواهند کرد. نائومی گریملی خبرنگار حوزه بهداشت بی‌بی‌سی می‌گوید تا استفاده گسترده از واکسن راه درازی مانده، به ویژه از آنجا که تولید آن با استفاده از تکنولوزی آزمایشی بوده که پیش از این استفاده نشده است.

واکسن چقدر موثر است؟
اطلاعات منتشر شده از سوی فایزر و بایو‌ان‌تک در هفته جاری نشان داده که واکسن تا ۹۵% برای جلوگیری از بیماری موثر است. تاثیر این واکسن در میان گروه‌های مختلف سنی، قومیت‌ها و جنسیت‌ها یکسان است. این واکسن درعین‌حال عوارضی خفیف تا ملایم و کوتاه‌مدت دارد.

برای تولید این واکسن از شیوه‌ای به نام ام. آر. ان.‌ای استفاده شده که از جمله شامل تزریق بخشی از کد ژنتیکی ویروس به بدن بیمار، برای آموزش سیستم ایمنی می‌شود. بعد از آن بدن برای مقابله با ویروس پادتن و سلول تی می‌سازد.

وضعیت همه‌گیری در آمریکا
آمریکا در هفته جاری از مرز ۲۵۰ هزار قربانی کرونا گذشت. از آغاز همه‌گیری تا کنون ۱۱ میلیون و هفتصد هزار نفر در این کشور به کرونا مبتلا شده‌اند. در بسیاری مناطق بخش درمانی برای مقابله با ویروس و بستری بیماران با دشواری روبروست.
 
درخواست مجوز تولید انبوه واکسن کرونا از فایزر
مرکز مقابله با بیماری‌های همه‌گیر در آمریکا به مردم این کشور توصیه کرده است که از سفر در دوران تعطیلات عید شکرگزاری خودداری کنند. در کالیفرنیا از روز شنبه بخش بزرگی از شهروندان این ایالت نباید از ساعات ده شب تا ۵ صبح از خانه‌هایشان خارج شوند.

ایالت‌های اوهایو، مینه‌سوتا و نیویورک از جمله ایالت‌هایی هستند که مقررات سختگیرانه‌ای را برای مقابله با شیوع کرونا اعمال کرده‌اند.

چه واکسن‌های دیگری در راهند؟
شرکت داروسازی مدرنا نیز می‌گوید واکسن تولید‌ی‌اش که با تکنولوژی ام. آر. ان. آی ساخته شده ۹۵% موفق بوده است. به نظر می‌رسد این واکسن برای تولید، فاصله زمانی زیادی با واکسن فایزر نداشته باشد.

واکسن تولیدی آکسفورد/آسترازنکا نیز هنوز در حال طی مراحال آزمایشی است، اما نتایج فعلی امیدوار کننده بوده است. این واکسن از نسخه ضعیف شده ویروس سرماخوردگی معمولی از شامپانزه تولید شده است. واکسن‌های دیگری نیز در آخرین مراحل آزمایش در چین و روسیه در دست تولیدند.
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه