اعدام علی مطیری، یک داعشی در خوزستان

اعدام علی مطیری، یک داعشی در خوزستان

علی مطیری یکی از اعضای گروه داعش که اردیبهشت دو سال گذشته به پایگاه بسیجی در خوزستان حمله کرده و دو بسیجی را به شهادت رسانده بود، اعدام شد.
کد خبر: ۹۰۰۰۲
بازدید : ۳۰۷۴
۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۳
اعدام علی مطیری

فرادید| علی مطیری اعدام شد. او یکی از اعضای گروه داعش بود که با نقشه‌ای شوم در هفدهم اردیبهشت  ۹۷ به پایگاه بسیجی شیبان حمله بود و دو شهادت بشیر حمیدی و حسن کارون بهمنشیر نقش داشت.

دادگستری خوزستان این اجرای حکم مطیری، عضو گروهک تروریستی داعش را اعلام کرد.

 

ماجرای حمله به پایگاه بسیج

در ۱۷ اردیبهشت سال ۹۷ از کلانتری ۳۲ بخش شیبان گزارشی مبنی بر درگیری مسلحانه منجر به قتل ۲ نفر از اعضای بسیج توسط شخص ناشناس به رئیس پلیس شهرستان باوی اعلام می‌شود.

مشخص می‌شود که ۲ نفر از پرسنل بسیج به نام‌های «بشیر حمیدی» فرزند نعیم و «حسن کارون بهمنشیر» فرزند محمد توسط شخص ناشناس به شدت با ضربات چاقو مورد ضرب و جرح قرار گرفته‌اند.

بازداشت علی مطیری

هویت فردی به نام علی مطیری شناسایی و در منزل پدری بازداشت شد. او ضمن اعتراف به قتل دو بسیجی در پایگاه بسیج شیبان، انگیزه جنایت ارتکابی خود را مسائل اعتقادی اعلام کرده و اظهار می‌دارد که شیعیان کافرند و جهاد علیه آن‌ها واجب است.
 
مطیری در اعترافات خود صریحاً اعلام کرد که «من در جلساتی شرکت می‌کردم که یکی از افرادی که آنجا صحبت می‌کرد، می‌گفت شیعیان مشرک و مهدورالدم هستند».
 
مطیری اعلام داشته با برخی از اعضای گروهک تروریستی داعش در خارج از کشور از طریق واتساپ در ارتباط بوده و از منظر دیدگاه آنان شیعیان را افرادی کافر دانسته که باید علیه آن‌ها اقدام کرد و براساس همین اظهارات در شیبان مبادرت به تبلیغ و نشر عقاید وهابی می‌کرده است.

فرمان عملیات شیبان از سوریه آمد

مطیری در مورد اینکه فرمان انجام عملیات در پایگاه بسیج از سوی چه کسی به او اعلام شده بود، اظهار می‌دارد: از فردی به نام ابودجانه در سوریه که از طریق تلگرام و واتس‌آپ با او ارتباط داشتم، سؤالی در مورد اینکه آیا در سرزمین خودم جهاد کنم یا نه و اینکه آیا این کار صحیح است یا خیر پرسیدم؛ ابودجانه برایم توضیح داد و تشویقم کرد که این کار به شهید شدن تو و وارد بهشت شدنت کمک می‌کند؛ به من می‌گفت «در سرزمین خودتان شیعه را بکشید پس آنگاه است که شهید می‌شوید».

تشریح عملیات تروریستی مطیری در پایگاه بسیج شیبان

ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه ۱۷ اردیبهشت ماه ۹۷، مأموران کلانتری شیبان که مقر آن‌ها روبه‌روی پایگاه بسیج بوده است، متوجه صدا شده و از کلانتری خارج می‌شوند و با ورود به پایگاه بسیج، مأموران پیکر یک بسیجی را که روی زمین افتاده بوده است، مشاهده می‌کنند که بر اصابت چاقو در چند نقطه از شکم مصدوم شده بود و با مراجعه به اتاق فرهنگی پایگاه بسیج، فرد دیگری را که او همان به همان صورت در خون افتاده است، مشاهده می‌شود که وی از ناحیه سینه، شکم و گردن مورد اصابت چاقو قرار گرفته است؛ این فرد که شهید حسن بهمنشیر بوده است، فاقد علائم حیاتی بوده است؛ بسیجی بشیر حمیدی هم که هنوز علائم حیاتی داشته است که بلافاصله به مرکز درمانی منتقل می‌شود، اما به دلیل شدت جراحت وارده فوت می‌کند.

در زمان حمله به پایگاه بسیج فرد خاصی در ذهنم نبود

مطیری در اقرار‌های خود در پاسخ به این سوال که چرا آقایان بهمنشیر و حمیدی را هدف حمله خود را قرار داده‌ای و اینکه آیا آن‌ها را می‌شناختی یا نه، گفت: «من با شهید بهمنشیر و حمیدی مشکلی نداشتم و در زمان انجام عملیات از ابودجانه اجازه گرفتم.
 
در زمان حمله فرد خاصی در ذهنم نبود. آن‌ها را از قبل نمی‌شناختم فقط در شهر و ساختمان بسیج می‌دیدمشان، اما اسم آن‌ها را هم حتی نمی‌دانستم. دلیل حمله‌ام به این ۲ نفر نیز آن بود که دیدم جلوی در اتاق فرهنگی یک کفش و یک دمپایی است از این طریق بود که متوجه شدم ۲ نفر آنجا حضور دارند. وارد اتاق شدم و با چاقو هر ۲ نفر را زدم».

فرد را روی سینه خواباندم تا سرش را ببرم

مطیری درباره انجام عملیات تروریستی خود می‌گوید: «با آموزه‌هایی که از داعش به دست آورده بودم، عملیات کردم و در اتاق فرهنگی پایگاه بسیج در شیبان واقع در شهرستان باوی استان خوزستان ۲ بسیجی را که در یک اتاق بودند، با چاقو زدم. یکی از آن‌ها را روی سینه خواباندم و برای بریدن سرش تلاش کردم، اما سر جدا نشد».

اتهام؛ دو فقره قتل عمد، محاربه و افساد فی‌الارض

بررسی‌های لازم در شعبه اول دادسرای شهرستان باوی انجام می‌گیرد و در نهایت در تاریخ ۱۵ مهر ۹۷ کیفرخواستی خطاب به دادگاه کیفر یک استان خوزستان برای متهم مطیری صادر می‌شود. در کیفرخواست صادر شده مطیری متهم به اتهام به ۲ فقره قتل عمد و عضویت در گروهک تروریستی داعش، محاربه و افساد فی الارض می‌شود.

متهم مطیری در جریان رسیدگی به پرونده در دوران دادسرا و دادگاه کیفر یک استان خوزستان دارای وکیل به نام «سجاد چترسفید» بوده است. در تاریخ ۸ بهمن ۹۷ دو نفر از شکات از طرف خانواده حمیدی و بهمنشیر در دادگاه حاضر شده و لایحه‌ای را ثبت و ضمیمه پرونده می‌کنند. متهم نیز به همراه وکیل خود در دادگاه حضور داشته و نماینده دادستان به قرائت کیفرخواست می‌پردازد.

دادگاه کیفری یک استان اهواز پس از برگزاری جلسات رسیدگی متعدد در نهایت در تاریخ ۱۷ بهمن ۹۷ حکم مطیری را به قصاص و به اعدام با چوبه دار محکوم می‌کند.

از حق خود نمی‌گذریم

اولیای دم مرحومان حسن بهمنشیر و بشیر حمیدی در چند نوبت با حضور در مرجع قضائی عنوان می‌کنند که خواستار دیه نیستیم و فقط تقاضای اجرای حکم مطیری را داریم.

تأیید حکم اعدام در دیوان عالی کشور

وکیلِ مطیری از حکم صادر شده تقاضای فرجام خواهی می‌کند و پرونده به شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور ارجاع می‌شود. قضات پس از بررسی محتویات پرونده در تاریخ ۲۳ تیر ۹۸ حکم صادره در مورد مطیری تأیید و ابرام می‌کنند.
 
منبع:  مهر
برچسب ها: داعش
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین