M۵ کامپتیشن ۲۰۲۱؛ ابرخودرویی در لباس سدان!

برخلاف سایر سدان‌های سریع، در رابطه با ام ۵ کامپتیشن شاید کمتر صحبت شده باشد، اما این چیزی از ارزش‌ها و البته زیبایی‌های طراحی آن کم نمی‌کند. چراغ‌های اصلی مرموز با گرافیک داخلی بسیار زیبا، گریل (جلوپنجره) کلاسیک در همراهی با هودلاین‌ها و بامپر (سپر) اسپرت به خوبی کنار یکدیگر هماهنگ شده اند.
کد خبر: ۹۱۸۶۳
بازدید : ۱۰۰۴۹
۳۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۷
مازیار دانیالی| ب ام و تصاویر مربوط به M۵ کامپتیشن جدید با مدل ۲۰۲۱ را منتشر کرده که در نقد‌های خودرویی از آن به عنوان ابرخودرویی در لباس سدان نام می‌برند!

اما این ب ام و چه ویژگی‌هایی دارد که ارزنده چنین عنوان شده؟! موضوعی است که در ادامه این مطلب بدنبال پاسخ‌هایی برای آن هستیم.

پیشرانه: هیولای درون

در ابتدا باید به پیشرانه این هیولای آلمانی اشاره کنیم که با حضور لوگوی کامپتیشن انتظارات از آن به میزان چشمگیری افزایش می‌یابد.
 
اینجا از یک تپنده توربودوقلوی ۸ سیلندر ۴.۴ لیتری استفاده شده که میزان خروجی آن برابر با ۶۱۷ اسب بخار و گشتاور ۵۵۳ پوندفوت است. این مجموعه با جعبه دنده ۸ سرعته اتوماتیک هماهنگ شده و سامانه تمام چرخ محرک نیز در وضعیت فعال قرار دارد.

در زمینه عملکرد پیشرانه باید به شاخص صفر تا ۹۶ کیلومتر اشاره کنیم که برابر با ۳.۱ ثانیه ثبت شده است! این عدد برای یک سدان سنگین وزن تقریبا ۲ تنی (دقیق‌تر ۱۹۳۳ کیلوگرم) حقیقتا قابل تحسین است تا جائیکه نام این ام ۵ را کنار خودرو‌هایی مانند پورشه، مک لارن و حتی فراری قرار می‌دهد که ذاتا اسپرت هستند.

به قول طرفداران سرعت باید بگوئیم؛ متاسفانه! بیشینه سرعت بطور الکترونیکی روی ۳۰۵ کیلومتر برساعت محدود شده است. شاخص مصرف سوخت برای ۱۰۰ کیلومتر رانندگی در شهر برابر با ۱۵.۶ لیتر، در بزرگراه ۱۱.۲ کیلوگرم و در حالت ترکیبی برابر با ۱۳.۸ لیتر است. این آمار برای یک توربودوقلوی ۸ سیلندر بسیار ایده ال خواهد بود.

طراحی: زیبای ناشناخته!

برخلاف سایر سدان‌های سریع، در رابطه با ام ۵ کامپتیشن شاید کمتر صحبت شده باشد، اما این چیزی از ارزش‌ها و البته زیبایی‌های طراحی آن کم نمی‌کند. چراغ‌های اصلی مرموز با گرافیک داخلی بسیار زیبا، گریل (جلوپنجره) کلاسیک در همراهی با هودلاین‌ها و بامپر (سپر) اسپرت به خوبی کنار یکدیگر هماهنگ شده اند.

رینگ‌های ۲۰ اینچی اختصاصی در همراهی با لاستیک‌های پیرلی پی زرو فوق باریک دلبری‌های خاص خود را دارند.

کابین: اصیل آلمانی

فضای داخل کابین، محیطی است که براساس استاندارد‌های همیشگی ب ام و شکل گرفته است. مواد اولیه باکیفیت، طراحی اشرافی و جزئیات دقیق از همان ابتدا نظر مخاطب را به خود جلب می‌کند. از فناور‌های کابین نیز باید به پشتیبانی از اپل کارپلی و اندروید اوتو بی سیم، فرمان‌های حرکتی، نمایشگر هدآپ و وای فای به عنوان آپشن استاندارد اشاره کرد.

نمایشگر ۱۲.۳ اینچی لمسی ویژه سیستم سرگرمی و نمایشگر تمام دیجیتال اطلاعات امپر نیز در کابین حضور دارند. در بخش ایمنی نیز مواردی شامل: سنسور‌های هشدار برخورد، ترمز اضطراری اتوماتیک، هشدار خروج از خط و دستیار حفظ خودرو بین خطوط، نوربالای تطبیقی و ... به عنوان آپشن استاندارد عرضه می‌شوند.

کروز کنترل تطبیقی فوق اسپید ام ۵ کامپتیشن ۲۰۲۱ نیز عملکردی بسیار دقیق و چشمگیر دارد. قیمت پایه این خودرو ۱۰۳۵۰۰ دلار است و در نمونه که تصاویر آنرا مشاهده می‌کنید با توجه به آپشن به ۱۳۹۶۴۵ دلار می‌رسد.
 
برچسب ها: خودرو خارجی سدان
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه