همه انواع نوشیدنی‌های الکلی در هر مقداری برای مغز مضر است

همه انواع نوشیدنی‌های الکلی در هر مقداری برای مغز مضر است

«هیچ آستانه بی‌ضرری برای مصرف الکل وجود ندارد و هر مقدار از الکل مضر است. وبرخلاف تصورات گذشته، تقریباً تمام قسمت‌های مغز تحت تأثیر مصرف الکل قرار می‌گیرند و اینطور نیست که الکل فقط به بخش‌هایی از مغز آسیب وارد کند.»
کد خبر: ۹۳۹۴۰
بازدید : ۴۱۰۹
۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۲
همه انواع نوشیدنی‌های الکلی در هر مقداری برای مغز مضر است
فرادید| براساس نتایج پژوهشی که با مشارکت بیش از ۲۵۰۰۰ نفر در انگلستان انجام شده است، هیچ مقداری از مصرف الکل برای مغز سالم نیست و حتی مصرف «متعادل» آن نیز می‌تواند تقریباً به تمام بخش‌های مغز آسیب وارد کند.

به گزارش فرادید، این مطالعه که هنوز داوری نشده، می‌گوید الکل هر چه بیشتر مصرف شود، از حجم مغز بیشتر کاسته می‌شود. درواقع، به این معنی است که هر چه افراد بیشتر الکل بنوشند، کارکرد مغز بدتر می‌شود.

آنیا توپیوالا، از دانشگاه آکسفورد در رشته سنجش‌های بالینی، می‌گوید: «هیچ آستانه بی‌ضرری برای مصرف الکل وجود ندارد و هر مقدار از الکل مضر است. وبرخلاف تصورات گذشته، تقریباً تمام قسمت‌های مغز تحت تأثیر مصرف الکل قرار می‌گیرند و اینطور نیست که الکل فقط به بخش‌هایی از مغز آسیب وارد کند.»

محققان در این مطالعه از داده‌های UK Biobank استفاده کردند. یوکی بیوبنک یک پایگاه داده عظیم است که به منظور کمک به محققان در رمزگشایی عوامل ژنتیکی و محیطی که در بعضی از افراد بیماری ایجاد و در برخی دیگر نمی‌کنند، طراحی شده است. محققان داده‌های ۲۵۳۷۸ نفر از قبیل سن، جنس، تحصیلات، گزارش مصرف الکل، اندازه مغز و اسکن‌های MRI، اطلاعاتی درباره بستری در بیمارستان یا درمان‌های سرپایی و تست حافظه را بررسی کردند.

محققان دریافتند که مصرف بیشتر الکل در هفته با پایین آمدن تراکم ماده خاکستری مغز مرتبط است. محققان نشان دادند حتی با کنترل ویژگی‌های فردی و زیستی افراد، مصرف الکل مسئول کاهش ۸/۰ درصدی حجم ماده خاکستری مغز آن‌ها بود.

توپیوالا می‌گوید، ممکن است این عدد کوچک به نظر برسد، اما مصرف الکل بیشتر از هر عامل مخرب دیگری باعث این صدمه به مغز می‌شود. برای مثال مصرف الکل ۴‌برابر بیشتر از سیگار کشیدن یا توده بدنی می‌تواند به مغز صدمه بزند.

همچنین مصرف الکل پیامد‌های منفی گسترده‌ای برای یکپارچگی ماده سفید مغز داشت. ماده سفید فیبر‌های مغزی هستند که میلیارد‌ها سلول عصبی که سازنده ماده خاکستری هستند را به هم مرتبط می‌کنند.

محققان همچنین کشف کردند مشکلات زمینه‌ای مانند فشار خون بالا و توده بدنی بالا اگر با مصرف الکل همراه شود، پیامد‌های به مراتب بدتری برای سلامت مغز خواهد داشت.

همچنین، این تحقیق همچنین یافته‌های پیشین که گفته بودند نوع نوشیدنی الکلی اهمیت دارد و برای مثال مصرف متعادل شراب سالم است، را رد کرد و گفت همه انواع نوشیدنی‌های الکلی برای مغز ضرر دارند. محققان می‌گویند احتمالاً از آنجایی که برخی نوشیدنی‌ها گران‌تر هستند و مصرف آن‌ها با موقعیت اقتصادی-اجتماعی افراد مرتبط است و این افراد معمولاً سطح تحصیلات بالاتری دارند، این خطا پیش آمده که مصرف آن‌ها با موفقیت تحصیلی مرتبط است.

محققان می‌گویند: «در کشور انگلستان کسانی که به صورت متعادل الکل مصرف می‌کنند، تحصیلات بهتری دارند و در زمره قشر ثروتمند هستند و آزمون حافظه‌شان نسبت به بقیه بهتر است.»
 

منبع: The Guardian
ترجمه: سایت فرادید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه