سرنوشت دلار و طلا تغییر می‌کند؟

سرنوشت دلار و طلا تغییر می‌کند؟

نرخ دلار طی هفته‌های اخیر پس از خوش بینی به نتیجه مذاکرات تا کانال ۲۰ هزار تومان عقب نشینی کرد. در این میان کارشناسان اقتصادی پیش بینی می‌کردند که با اعلام نتیجه احیای برجام قیمت اسکناس آمریکا سطوح قیمتی پایین‌تر را هم به خود ببنید. اما با پیچیده شدن و طولانی‌تر شدن مذاکرات دلار دوباره به کانال ۲۲ هزار تومان بازگشت.
کد خبر: ۹۴۱۷۴
بازدید : ۱۱۴۰
۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۸
سرنوشت دلار و طلا تغییر می‌کند؟
فرادید| بازار دلار و طلا پس از یک دوره خوش بینی به نتیجه مذاکرات و انتخابات، حالا به ثبات نسبی رسیده است. البته در این میان برخی از تحلیلگران فنی بر این عقیده اند که این ثبات تنها تا ۲۸ خرداد ماه و روز انتخابات ریاست جمهوری حفظ خواهد شد و با مشخص شدن نتیجه انتخابات و مذاکرات وین شاهد نوسان دوباره خواهیم بود. البته برخی هم خلاف این عقیده را دارند.

به گزارش فرادید؛ بازار ارز و طلا در طول ۴۵ روز اخیر دچار نوسان بود که در نتیجه این نوسان‌ها دلار و طلا وارد فاز نزولی شدند. اما در نهایت این نوسان‌ها روز‌های گذشته متوقف شد و قیمت سکه روی مقاومت ۱۰ میلیون تومان ایستاد. نرخ دلار نیز پس از سقوط به کانال ۲۰ هزار تومان به سطح ۲۲ هزار تومان بازگشت.

البته روز گذشته با انتشار لیست افرادی که صلاحیت شان تایید شده روی قیمت‌ها تاثیر مثبت گذاشت.

یک روز پس از تایید لیست کاندید‌های نهایی انتخابات ریاست جمهوری دلار با افزایش قیمت بار دیگر وارد کانال ۲۳ هزار تومان شد و در حال حاضر به ۲۳ هزار و ۴۲۰ تومان رسیده است.

در بازار سکه و طلا نیز تغییرات قیمتی مثبت به بیش از  ۲ درصد رسید. در این رابطه سکه امامی با افزایش ۲۱۵ هزار تومانی به ۱۰ میلیون و ۳۲۴ هزار تومان رسید. قیمت گرم طلای ۱۸ عیار نیز که در طول هفته‌های اخیر به زیر یک میلیون تومان رسیده بود، در بازار امروز به سطح قیمتی یک میلیون و  ۵۱ هزار تومان دست یافت.

سرنوشت دلار و طلا تغییر می‌کند؟سرنوشت بازار ارز و دلار در هفته‌های پیش رو

نرخ دلار طی هفته‌های اخیر پس از خوش بینی به نتیجه مذاکرات تا کانال ۲۰ هزار تومان عقب نشینی کرد. در این میان کارشناسان اقتصادی پیش بینی می‌کردند که با اعلام نتیجه احیای برجام قیمت اسکناس آمریکا سطوح قیمتی پایین‌تر را هم به خود ببنید. اما با پیچیده شدن و طولانی‌تر شدن مذاکرات دلار دوباره به کانال ۲۲ هزار تومان بازگشت.

در این میان تایید صلاحیت‌های محدود در انتخابات ریاست جمهوری نیز نتیجه مثبت بر قیمت دلار گذاشت و باعث شد که بازار ارز با جهش نه چندان زیاد مواجه شود. در این میان با رد صلاحیت رقبا و افزایش امیدواری نسبت به احتمال پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات؛ برخی از فعالان بازار بر این عقیده اند که سرنوشت بازار دلار در صورت پیروزی او به سمت افزایش قیمت تغییر جهت می دهد. 

اما در این میان تایید صلاحیت عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی برای انتخابات ۱۴۰۰ باعث شکل گیری تحلیل‌های مختلف در رابطه با سرنوشت بازار ارز و دلار شده است. یک دسته از معامله گران باور دارند که با تایید صلاحیت همتی مداخله ارزی در بازار بیشتر خواهد شد.

دسته اول معتقدند که رییس کل بانک مرکزی احتمالا سعی می‌کند برای جلب نظر آرای عمومی، کمی مداخله ارزی را افزایش دهد. در این رابطه همتی باید از موقعیت خود در بانک مرکزی دفاع کند تا بتواند خود را به عنوان نامزد مناسبی برای ریاست جمهوری در ذهن مخاطبان جا بیندازد.

این تحلیل فعالان بازار درحالی است که رییس کل بانک مرکزی در ماه‌های اخیر عنوان کرده بود که رفتار بانک مرکزی مبتنی بر سیاسی کاری نیست و این نهاد در دوران او دست به ارزپاشی نزده است.

در این میان گروه دوم بازارساز به اندازه گذشته اقدام به عرضه ارز نخواهد کرد. آن‌ها می‌گویند که اگر همتی اقدام به عرضه بیش از اندازه ارز کند، از سوی رسانه‌های رقیب متهم به سیاسی کاری در آستانه انتخابات خواهد شد بنابراین چنین اقدامی بعید به نظر می‌رسد.  

با این اوصاف به نظر می‌رسد که بازار تا زمان انتخابات ریاست جمهوری، ریسک خرید و فروش خاصی را صورت نخواهد داد. از طرفی فعالان بازار ارز اعتقاد دارند که معامله گران به دلیل آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای در فاز احتیاطی قرار گرفته اند. با این وجود احتمالا دلار تا اعلام نتیجه انتخابات و مذاکرات دچار نوسان بزرگ نخواهد شد.  

البته برخی از کارشناسان بازار‌های مالی همچون مریم محبی معتقدند که ممکن است در چند ماه آینده دلار در سطوح قیمتی فعلی یا حتی کانال‌های پایین‌تری مثل ۱۹، ۲۰ هزار تومان را ببینید، ولی در بلند مدت نرخ حتما افزایشی می‌شود.
سرنوشت دلار و طلا تغییر می‌کند؟

سمت و سوی بازار طلا و سکه

بازار سکه و طلا که در طول هفته‌های اخیر حمایت‌های قوی خود را از دست داده بود، دوباره سطح ۱۰ میلیون تومان را پس گرفت. این بازپس گیری پس از آن رخ داد که قیمت دلار دوباره تقویت شد و قیمت انس جهانی طلا نیز تا سطح ۱۸۸۵ دلار افزایش یافت. در حال حاضر نیز قیمت انس جهانی طلا به ۱۹۰۸ دلار رسیده است که منتج به افزایش قیمت در بازار سکه و طلا شده است.  

اما نباید فراموش کرد که قیمت سکه وطلا در ایران تنها به قیمت انس جهانی طلا وابسته نیست، بلکه متغیر‌هایی همچون دلار تاثیر دوچندانی بر قیمت‌های این بازار دارند.

با این وجود به نظر می‌رسد که با توجه به ثبات نسبی نرخ دلار، قیمت طلا و سکه نیز تا پایان خرداد ماه به ثبات برسد. اما پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات اگر ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور انتخابات شود، بازار سکه و طلا نیز با افزایش تقاضا و قیمت مواجه خواهند شد. اما اگر عبدالناصر همتی و محسن مهرعلیزاده انتخاب شوند این روند برعکس خواهد بود.  

در این میان فعالان بازار طلا و سکه نیز معتقدند در صورتی که سکه بازان اطمینان پیدا کنند که خبری از ریزش دلار نیست، با قدرت بیشتری در بازار حضور خواهند یافت.

تحلیلگران فنی نیز می‌گویند سکه در صورتی که بالای محدوده ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی تثبیت شود، می‌تواند ارقام بالاتری را نیز به چشم ببیند.

 البته کارشناسان اقتصادی معتقدند که نتیجه مذاکرات وین بر بازار‌های مالی تاثیر بسیاری دارد. آن‌ها در این رابطه می‌گویند اگر در ماه‌های آینده احیای برجام محقق شود شاهد کاهش قیمت‌ها در بازار ارز، طلا  وسکه خواهیم بود.  
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین