ماجرای سیلی خوردن امانوئل مکرون

ماجرای سیلی خوردن امانوئل مکرون

پس از سیلی خوردن امانوئل مکرون از سوی فردی ناشناس، بسیاری از سیاسیون و رسانه‌های فرانسوی به این حادثه واکنش نشان دادند. بخش اعظم واکنش‌ها مخالفت با رفتار‌های خشونت آمیز بوده است. در این میان حتی سیاسیون رقیب مکرون نیز چنین نظری داشته اند.  «خاویر برتاند» راست گرا و از نامزد‌های اصلی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۲ با اعلام حمایت از مکرون گفته که اختلافات سیاسی به هیچ عنوان دلیلی برای تعرض و خشونت نیست.
کد خبر: ۹۴۶۶۶
بازدید : ۱۳۲۰
۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۶
ماجرای سیلی خوردن امانوئل مکرون چه بود؟
فرادید| امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه اخیراً در هنگام دیدار با صاحبان غذاخوری‌ها و دانشجویان در منطقه دروم در جنوب شرقی فرانسه از سوی فردی ناشناس سیلی خورد. اتفاقی که به سرعت در شبکه‌های اجتماعی جهان بازتاب داشت. رسانه‌های فرانسوی این حادثه را ناشی از افزایش انتقاد‌ها نسبت به دولت مکرون می‌دانند. در این میان، اما برخی از فعالان سیاسی فرانسه هم معتقدند که این اتفاق برای تاثیرگذاری بر انتخابات ۲۰۲۲ این کشور رخ داده است.

به گزارش فرادید؛ بررسی ویدیوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که رئیس جمهور فرانسه در حالی گام برداشتن به سوی گروهی از شهروندان است. در ادامه یک مرد پس از رسیدن امانوئل ماکرون به شهروندانی که پشت نرده‌ها در انتظار او بودند به او سیلی می‌زند.

این فرد ناشناس پس از سیلی محکم به صورت مکرون فریاد می‌زند «Montjoie Saint Denis»؛ که شعار جنگی سپاهیان فرانسوی در دوره حکومت سلطنتی در این کشور بوده است. فرد شعاردهنده در ادامه علیه جریان سیاسی حامیان امانوئل ماکرون فریاد می‌زند.

بلافاصله پس از این حادثه نیرو‌های امنیتی و محافظان مکرون دخالت کرده و جوان ناشناس را بازداشت کردند.

طبق اعلام دادستانی فرانسه، بازداشت شدگان دو مرد ۲۸ ساله و اهل ناحیه دروم در منطقه «اوورن رون آلپ» هستند و هیچ کدام سابقه محکومیت قضایی ندارند.

همچنین رسانه‌های فرانسوی می‌گویند که یکی از بازداشت شدگان از علاقمندان به تاریخ هنر‌های رزمی در اروپا است و در صفحه اینستاگرام خود عکسی با لباس رزمی جنگجویان در قرون وسطی منتشر کرده است.

این حادثه در شهر کوچک «تن هرمیتاژ» روی داد.

البته این دست اتفاق‌ها پیشتر برای روسای جمهور فرانسه اتفاق افتاده بود.

۱۱ سال قبل «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور سابق فرانسه در یکی از برنامه‌های عمومی خود با پرتاب کیسه آرد از سوی یک زن، مورد حمله قرار گرفت، اما آسیبی به وی وارد نشد.

پیش از آن نیز «نیکلا سارکوزی» رییس جمهوری سابق فرانسه در یک برنامه عمومی، مورد حمله فردی قرار گرفت، اما توانست با مداخله محافظانش نجات یابد. در گذشته نیز مقامات بلند پایه فرانسوی از جمله «ژاک شیراک» در سال ۲۰۰۲ میلادی هدف چنین حملاتی قرار گرفتند.
ماجرای سیلی خوردن امانوئل مکرون چه بود؟

سیلی خوردن در تن هرمیتاژ؛ واکنش در پاریس!

پس از سیلی خوردن امانوئل مکرون از سوی فردی ناشناس، بسیاری از سیاسیون و رسانه‌های فرانسوی به این حادثه واکنش نشان دادند. بخش اعظم واکنش‌ها مخالفت با رفتار‌های خشونت آمیز بوده است. در این میان حتی سیاسیون رقیب مکرون نیز چنین نظری داشته اند. «خاویر برتاند» راست گرا و از نامزد‌های اصلی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۲ با اعلام حمایت از مکرون گفته که اختلافات سیاسی به هیچ عنوان دلیلی برای تعرض و خشونت نیست.

 مکرون نیز پس از این حادثه در گفتگو با شبکه ب. اف. ام فرانسه گفته که نباید تسلیم خشونت شد؛ حماقت توام با خشونت غیرقابل قبول است.

والری پکرس راست گرا و یکی از دیگر نامزد‌های اصلی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۲ فرانسه، تعرض به رئیس جمهوری این کشور را قویا محکوم کرد.

یانیک ژدوو از نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۲ فرانسه نیز در حساب کاربری خود در توئیتر گفت: تعرض به رئیس جمهور فرانسه، به معنای تعرض به کشور فرانسه است.

در این میان ژان کاستکس، نخست وزیر فرانسه در پارلمان این کشور گفت: سیاست هرگز به معنای خشونت، تهاجم کلامی و یا حتی تهاجم فیزیکی نیست. من به خیزش جمهوریت فرا می‌خوانم. همه ما و همچنین مبانی دموکراسی ما از این اقدام متاثر شده است.

ژرار لارشه، رئیس مجلس سنا نیز با ابراز همبستگی با مکرون، این اقدام را غیرقابل تحمل و غیرقابل قبول خواند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور سابق این کشور نیز در توئیتر خود نوشت: همه آحاد جامعه فرانسه باید با رئیس جمهور این کشور متحد باشند.

مارین لوپن، رئیس حزب تجمع ملی و از مخالفان سرسخت مکرون در این رابطه گفته که حمله فیزیکی به رئیس جمهوری کشور غیرقابل قبول است.

اما در این میان مکرون بدون توجه و واکنش به این حادثه، ویدئویی در حساب کاربری خود در توئیتر با عنوان «چهره فرانسه» منتشر کرد که در آن ازدحام جمعیت را نشان داده و او با آن‌ها درحال گفتگو است.
ماجرای سیلی خوردن امانوئل مکرون چه بود؟

چرا مکرون سیلی خورد؟

سیلی خودن امانوئل مکرون طی روز‌های اخیر باعث شد تا تحلیلگران سیاسی و رسانه‌های فرانسوی به بررسی این عوامل دخیل در این حادثه بپردازند. بخشی از تحلیلگران و رسانه‌ها معتقدند که این حادثه در اثر انباشت اعتراض‌ها نسبت به علمکرد دولت مکرون اتفاق افتاده است.

در این میان بخش دیگری از تحلیلگران نیز نقش اجرای اشتباه سیاست‌های کلان کشور را در بروز اقدامات خشونت آمیر دخیل می‌دانند.  

لوران برژه، رئیس کنفدراسیون دموکراتیک کار فرانسه در این باره در گفتگو با شبکه تلویزیونی آر. تی. ال فرانسه با ابراز نگرانی از فضای سیاسی حاکم بر جامعه گفته که این حادثه معلول دموکراسی بیمار و متزلزل کشور ماست.

پاسکال پرینو، کارشناس مسائل سیاسی و استاد بازنشسته دانشگاه علوم سیاسی پاریس نیز می‌گوید که آیا جامعه سیاسی فرانسه به جامعه‌ای با تمام نفرت تبدیل شده است؟ اگر چنین باشد این فاجعه بار است.

روزنامه فرانسوی لوفیگارو نیز به نقل از منابع ناشناس عنوان کرده که این دو فرد بازداشت شده هردو در جریان اعتراضات جنبش جلیقه زرد‌ها نقش داشته اند.
برچسب ها: امانوئل مکرون
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین