پایان پخش سریال قبله عالم به خاطر سانسور؟

پایان پخش سریال قبله عالم به خاطر سانسور؟

گرچه توقف سریال قبله عالم به دلیل سانسور حالا جنجال آفرین شده است. اما انتقاد از سانسور سکانس ها از همان قسمت اول آغاز شد. محمدی کارگردان اثر همان ابتدا در واکنش  به این اقدام گفته بود که این سریالی نیست که او ساخته است.
کد خبر: ۹۹۶۵۱
بازدید : ۶۶۱۲
۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۰

فرادید| سریال نمایش خانگی قبله عالم که تاکنون ۷ قسمت از آن منتشر شده، حالا بدون انتشار قسمت‌های باقیمانده به خط پایان رسیده است. پلتفرم فیلیمو، سرمایه گذار این مجموعه نمایش خانگی می‌گوید که به دلیل سانسور‌های گسترده تصمیم به توقف انتشار قبله عالم گرفته است.

این اولین بار نیست که عوامل یک مجموعه نمایش خانگی به سانسور سکانس‌های هر قسمت اعتراض می‌کنند. پیش از این محمد حسین مهدویان و هومن سیدی به خاطر سانسور سکانس‌هایی از سریال‌های زخم کاری و قورباغه زبان به انتقاد گشوده بودند.  

به گزارش فرادید؛ اما همیشه این انتقاد‌ها به برگزاری جلساتی میان مجوز دهنده و عوامل اثر ختم می‌شد، تا انتشار سریال با وقفه مواجه نشود. این در حالی است که فیلیمو گفته که فعلا قصد ندارد قسمت‌های باقیمانده را منتشر کند.  

طبق اطلاعیه این پلتفرم، این تصمیم صرفا در پی کاهش جدی زمان موثر هر قسمت و حجم بالای اصلاحات نهاد‌های ناظر اتخاذ شده است.

فیلیمو می‌گوید که نوع مواجه با حساسیت‌های ایجاد شده پیرامون سریال قبله عالم، مصداق بارز این ضرب‌المثل است که «به‌جای کلاه، سر آورده شد» آن‌قدری که دیگر جانی در تن سریال باقی نمانده است.

البته فیلیمو تاکید کرده که هیچ سازمان، نهاد قضایی یا ارگان امنیتی حکم به توقیف این سریال نداده است.

مجموعه نمایش خانگی قبله عالم، اثری به کارگردانی حامد محمدی است که حامد کمیلی، سام درخشانی، هادی کاظمی، شقایق دهقان، سوگل خلیق، سمانه پاکدل، پژمان بازغی و سروش صحت در آن به ایفای نقش پرداخته اند.

پایان پخش سریال قبله عالم به خاطر سانسور؟/////////// در حال نگارش
واکنش‌ها به توقف انتشار قبله عالم؛ انتقاد از توقیف، اشاره به تبلیغ!

گرچه توقف سریال قبله عالم به دلیل سانسور حالا جنجال آفرین شده است. اما انتقاد از سانسور سکانس‌ها از همان قسمت اول آغاز شد. محمدی کارگردان اثر همان ابتدا در واکنش  به این اقدام گفته بود که این سریالی نیست که او ساخته است.

اما حالا گروهی از بازیگران قبله عالم و تماشاگران آن به توقف انتشار و سانسور سریال واکنش نشان داده اند.

حامد کمیلی، بازیگر نقش اول سریال در واکنش به سانسور و توقف قبله عالم نوشت: جناب منوچهر محمدی [کارگردان اثر]سابقه شما در سینمای ما گویای همه‌چیز است و می‌دانیم همه تلاش‌تان را برای جلوگیری از سانسور کردید که نشد.

علاوه بر او، هادی کاظمی هم که پیشتر به سانسور‌های زیاد این سریال اعتراض کرده بود، بار دیگر زبان به انتقاد گشود.  

او در صفحه اینستاگرام اش نوشت: خب این هم از سریال «قبله عالم»؛ بالاخره پخش سریال متوقف شد. مسأله‌ای ذهنم را درگیر کرده؛ با همکاران‌مان درددلی دارم؛ این‌که هنرمندان و همکاران عزیزمان هیچ‌کدام‌شان هیچ واکنشی نسبت به سانسور‌ها و حواشی «قبله عالم» نداشتند، عجیب بود.»


پایان پخش سریال قبله عالم به خاطر سانسور؟/////////// در حال نگارش
در این میان هم گروهی از فعالان رسانه و کاربران نیز بر این عقیده اند که فیلیمو به قصد تبلیغات رسانه‌ای اقدام به توقف انتشار سریال گرفته است.

اما حامد محمدی کارگردان قبله عالم این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید: هیچ‌وقت دنبال ترفند‌های تبلیغاتی نبوده‌ایم و نیستیم و اعتقاد داریم اثر هنری خود باید بتواند از خودش دفاع کند.

البته دسته دیگری هم معتقدند که قبله عالم سریال ضعیفی بود و با سانسور ضعیف‌تر هم شد. آن‌ها می‌گویند فیلیمو انتشار باقی قسمت‌های سریال را متوقف کرد تا بیش از این اعتبارش زیر سوال نرود. این ادعا در حالی است که ۸۱ درصد کاربران فیلیمو، از دیدن قبله عالم ابراز رضایت کرده اند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین