ورود ممنوع؛ واکسن نزدید!

ورود ممنوع؛ واکسن نزدید!

در دیداری که با مراجع تقلید داشتم فرمودند که واکسیناسیون به لحاظ فقهی لازم است و همه باید واکسن بزنند، چون این موضوع، فردی نیست و درصورت تزریق نکردن واکسن، به آحاد جامعه آسیب وارد می‌شود.
کد خبر: ۹۹۹۶۸
بازدید : ۶۳۷۶
۰۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۹

عبدالهی| کارمندان دولت و فعالان صنفی اولین گروه‌هایی هستند که از امروز تنها به شرط تزریق واکسن اجازه حضور در محل  داشت.

وقتی میزان رعایت پروتکل‌ها در کشور به ۴۵ درصد رسیده است، الزامی‌کردن واکسیناسیون برای برخی گروه‌ها و استفاده از سیاست‌های تنبیهی، تنها راه موثری است که جلوی غوطه‌ورشدن کشور در موج ششم کرونا را خواهد گرفت.

تابلوی ورود ممنوع مقابل کارمندان واکسن گریز

طبق اعلام سازمان اداری و استخدامی کشور، از امروز کارمندانی که حداقل یک دوز واکسن تزریق نکرده باشند، اجازه ورود به محل کار خود را نخواهند داشت.

این سازمان با صدور بخشنامه‌ای، ضمن لغوکردن دورکاری کارمندان دستگاه‌های اجرایی اعلام کرد: «با توجه به بهبود شرایط واکسیناسیون در کشور، ضروری است همه کارمندان از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۴:۳۰ در محل کار خود حضور منظم داشته باشند. همچنین از روز شنبه اول آبان، لازم است دستگاه‌ها از حضور کارمندانی که حداقل یک دوز واکسن دریافت نکرده‌اند (به جز موارد دارای تجویز پزشک) جلوگیری کنند.

تشدید بازرسی از واحد‌های صنفی با محوریت واکسیناسیون

اتاق اصناف ایران هم که پیش از این با هماهنگی وزارت بهداشت اعلام کرده بود، شاغلان واحد‌های صنفی باید تا پایان مهر حداقل یک دوز واکسن تزریق کرده باشند، حالا اطلاعیه مجددی صادر کرده و از تشدید نظارت‌ها و بازرسی‌ها خبر داده‌است؛ بازرسی‌هایی که هدف اصلی آن شناسایی واکسن‌نزن‌ها و جلوگیری از فعالیت صنفی آن‌هاست.

چند درصد واکسینه شده‌اند؟

اما برای این‌که بدانیم اجرای این سیاست‌های تنبیهی چقدر مهم و حیاتی است، باید آمار واکسیناسیون در کشور را مرور کنیم:ا ظهر دیروز ۵۰ میلیون و ۳۷۳ هزار و ۴۸۸ نفر معادل ۵۹.۳ درصد جمعیت کشور، دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند.

دوز دوم واکسن نیز به ۲۸ میلیون و ۲۹۱ هزار و ۷۷۷ نفر، معادل ۳۳.۳ درصد تزریق شده است. طبق این آمار هنوز تا ایمنی‌جمعی در کشور فاصله زیادی داریم و باید عدد ۳۳.۳ به بالای ۸۰ درصد برسد.

منطق علمی و فقهی واکسیناسیون

نه فقط پزشکان و متخصصان ایرانی، بلکه همه متخصصان در نقاط مختلف جهان بار‌ها و بار‌ها مستندات علمی لزوم تزریق واکسن را منتشر کرده‌اند.

در کنار آن ازنظر فقهی هم بار‌ها بر اهمیت این کار تاکید شده‌است و نمونه اخیرش، تاکیدات مراجع عظام تقلید در دیدار با وزیر بهداشت بود و دکتر عین‌اللهی درباره آن گفت: «در دیداری که با مراجع تقلید داشتم فرمودند که واکسیناسیون به لحاظ فقهی لازم است و همه باید واکسن بزنند، چون این موضوع، فردی نیست و درصورت تزریق نکردن واکسن، به آحاد جامعه آسیب وارد می‌شود»

تاثیر مشهود اثرگذاری واکسیناسیون

از نظر تجربی هم که نگاه کنیم، می‌توانیم تاثیر واکسیناسیون در جامعه را ببینیم. سال گذشته، هر روز خبری ناگوار از درگذشت پزشکان و پرستاران به دلیل ابتلا به کرونا می‌شنیدیم؛ اما مدت‌هاست که این آمار تقریبا به صفر رسیده است. دلیل اصلی آن هم واکسیناسیون کامل آن‌ها بوده است، با همان واکسن‌هایی که به اعتقاد برخی شاید میزان اثرگذاری‌اش چندان بالا نبوده، اما به‌طور کامل آمار فوتی‌های کرونا را کنترل کرده است.

نمونه واضح در انگلیس و روسیه

نکته به‌روزتر، وضعیت این روز‌های انگلستان و روسیه است. انگلستان این روز‌ها با یک جهش جدید در ژنوم ویروس مواجه شده و آمار مبتلایانش بالا رفته، اما به دلیل واکسیناسیون بالای ۷۴ درصدی مردمش، میزان مرگ و میر بسیار کم بوده است.

در مقابل، روس‌ها که طبق اعلام یورونیوز فقط حدود ۳۲ درصد آن‌ها به طور کامل واکسینه شده‌اند، دوباره با افزایش چشمگیر آمار فوتی‌های کرونا مواجه‌اند و به همین دلیل ولادیمیر پوتین، این کشور را به مدت یک هفته تعطیل کرده است.

موج ششم در راه است

در کشور ما نیز اگرچه استقبال مردم از واکسیناسیون خوب بوده، اما کاهش سرعت آن در روز‌های اخیر در کنار کاهش سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بسیار نگران‌کننده است و به همین دلیل سیاست‌های تازه برای الزام کارمندان و فعالان صنفی از امروز اجرایی می‌شود.

تاکید وزارت بهداشت و همه متخصصان هم این است که اگر هرچه سریع‌تر آمار واکسیناسیون را بالا نبریم، گرفتار موج ششم کرونا خواهیم شد و نه تنها بازگشایی مدارس، که فعالیت اصناف هم دوباره تحت تاثیر محدودیت و قرنطینه قرار خواهد گرفت.

آن‌طور که دبیرکل اتاق اصناف ایران به خراسان می‌گوید، ۳ میلیون نفر دارای واحد صنفی و ۶.۳ میلیون نفر شاغل در این بخش داریم که درمجموع شامل ۹.۳ میلیون نفر می‌شوند و از امروز فعالیت آن‌ها مشروط به دریافت حداقل یک دوز واکسن خواهد بود.

«محمدباقر مجتبایی» می‌افزاید: آمار‌ها نشان می‌دهد که خوشبختانه فعالان صنفی استقبال خوبی از واکسیناسیون داشته‌اند، اما طبق هماهنگی با وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا، برای سرعت گرفتن واکسیناسیون در کشور الزامی بودن تزریق واکسن را اجرایی می‌کنیم.

مجتبایی تصریح می‌کند: اگر خدای‌ناکرده با موج جدید بیماری مواجه شو یم، اولین گروهی که از محدودیت‌ها و قرنطینه‌ها متضرر خواهند شد، فعالان صنفی خواهند بود؛ بنابراین امیدواریم آن‌هایی که تاکنون واکسن نزده‌اند، برای حفظ سلامت خود و خانواده‌هایشان، حفظ سلامت مشتریانشان و همچنین حفظ کسب و کارشان، واکسن بزنند.

دبیرکل اتاق اصناف ایران، این را هم می‌گوید که نظارت‌ها و گشت‏های بازرسی اصناف از امروز تشدید می‌شود تا واکسینه‌شدن فعالان صنفی را رصد و از فعالیت واکسن‌نزن‌ها جلوگیری کند.

منبع: روزنامه خراسان

برچسب ها: واکسن
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین