(تصاویر) 5 موجود عجیب دنیا ، عجیب‌های دوست‌داشتنی!

(تصاویر) 5 موجود عجیب دنیا ، عجیب‌های دوست‌داشتنی!

کدام ویژگی‌ها، از برخی جانداران، موجوداتی عجیب می‌سازد؟ قیافه، رفتار، تفاوت‌ها، اندازه و یا...؟

کد خبر : ۱۸۴۱۵۹
بازدید : ۳۰۴

در این‌جا نگاهی به پنج موجود عجیب و غریب می‌اندازیم؛ گونه‌هایی که در عین شگفت‌انگیزی، دوست‌داشتنی هم هستند.

موش حفار برهنه

نام علمی‌اش، (heterocephalus glaber) است و در گروه‌های پرجمعیت حدود ۱۰۰تایی زیرزمین زندگی می‌کنند. این گونه از موش‌ها، حس بینایی و شنوایی محدودی دارند و به‌دلیل موهای اندک قابل ملاحظه، لُخت به‌نظر می‌رسند؛ اما همین موهای کم، باعث می‌شود بتوانند محیط اطرافشان را بهتر حس کنند. اما این موش زیرزمینی، علاوه بر قیافه، چه ویژگی‌های دیگری دارد که آن را به موجودی عجیب تبدیل کرده؟

اول اینکه آنها برای صرفه‌جویی انرژی در اعماق زمین، مدفوع خود را می‌خورند. ویژگی دیگر آنها، سن بالایشان است. مثلاً همنوعان این جونده نابینا که همان موش‌های صحرایی معمولی است، حداکثر ۳ سال زندگی می‌کنند؛ اما موش‌های حفار برهنه، لااقل ۳۰سال عمر می‌کنند و همین ویژگی، توجه دانشمندان را به‌خود جلب کرده است.

4994898

پری صورتی یا آرمادیلو

پستانداری است از خانواده‌ پشمینه‌پایان به نام علمی (Chlamyphorus truncates). برخلاف دیگر گونه‌های دیگرش که دارای زرهی قهوه‌ای یا خاکستری‌اند، پوسته بیرونی صورتی‌رنگی دارد. این موجود با آن همه جزئیات، تنها حدود ۱۰سانتی‌متر طول دارد و آن‌قدر کوچک است که افرادی که در استان مندوزا آرژانتین در کنار آنها زندگی می‌کنند؛ تمام زندگی خود را بدون دیدن حتی یکی از آنها بگذرانند.

4994899

خوک دریایی

مانند خوک‌های زمینی، خاک را دوست دارند؛ اما شن و خاک کف اقیانوس‌ها را! نام علمی‌شان، (genus Scotoplanes) است و حدود ۶۰۰متر زیر سطح دریا زندگی می‌کنند. این موجود ۴تا ۱۵سانتی‌متری، مثل لجن‌خوارهای آکواریوم‌های تزئینی، کف اقیانوس‌ها را تمیز می‌کنند.

4994900

ایگوانای گالاپاگوس

جزایر گالاپاگوس در آمریکای جنوبی، خانه بسیاری از موجودات عجیب جهان است؛ از بزرگ‌ترین لاک‌پشت‌های جهان گرفته تا نمونه‌هایی از ایگواناها! این گونه از خزندگان، بیشتر سبز رنگ‌اند، اما ایگوانای گالاپاگوس با نام علمی (Conolophus subcristatus) زرد و درخشان‌اند! دشمن اصلی این مارمولک‌های بزرگ، کوسه است و پژوهشگران اخیرا متوجه شده‌اند که ایگواناها وقتی کوسه‌ها را در نزدیکی خود احساس می‌کنند، ضربان قلبشان را متوقف می‌کنند تا کوسه‌ها متوجه حضور آنها نشوند.

4994901

خرچنگ عنکبوتی

بزرگ‌ترین و عجیب‌ترین گونه‌ خرچنگ، خرچنگ‌های عنکبوتی با نام علمی (Macrocheira kaempferi) است که با بدنی بسیار کوچک و پاهایی به طول ۴متر، در آب‌های ژاپن زندگی می‌کنند. خرچنگ‌ها به‌طور میانگین، ۵۰سال عمر می‌کنند؛ اما این گونه از بندپایان گاهی سنشان به یک قرن هم می‌رسد. این موجود را ژاپنی‌ها صید و نوش‌جان می‌کنند.

4994903

منبع: همشهری

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید