M۱E۳؛ توسعه جدیدترین نسخه تانک آبرامز آمریکا با وزن کمتر و قابلیت های بیشتر

M۱E۳؛ توسعه جدیدترین نسخه تانک آبرامز آمریکا با وزن کمتر و قابلیت های بیشتر

تانک بعدی آبرامز بیش از ۱۰ تن سبک تر از نسخه فعلی خواهد بود.

کد خبر : ۱۵۲۶۵۰
بازدید : ۲۵۱

ارتش ایالات متحده می خواهد تانک ام ۱ آبرامز را تحت رژیم غذایی قرار دهد. هفته گذشته، ارتش اعلام کرد که نسخه بعدی تانک M۱ آبرامز با نام M۱E۳ شناخته خواهد شد. براساس بیانیه مطبوعاتی، E مخفف engineering به معنای «مهندسی» است، به این معنی که این تانک «یک تغییر مهندسی… که مهم تر از یک تغییر جزئی است» را دریافت خواهد کرد.

تانک بعدی آبرامز بیش از ۱۰ تن سبک تر از نسخه فعلی خواهد بود. در عین حال، قابلیت های جدید زیادی را در خود جای خواهد داد – به علاوه ویژگی هایی که تانک های امروزی نمی توانند بدون آن ها کار کنند، همان چیزهایی که از حمله روسیه به اوکراین آموخته شده است. نتیجه نهایی یک پلتفرم تانک است که احتمالا ۸۰ سال عمر خواهد کرد، طولانی ترین عمر یک تانک در هر نقطه ای از جهان در تاریخ.

M۱E۳ ؛ جدیدترین نسخه تانک آبرامز با تغییرات بسیار بزرگ

نسخه آبرامز ایکس

E برای مهندسی

مدل اصلی M۱ آبرامز که در سال ۱۹۷۸ معرفی شد، با نام M۱ شناخته می شد.در سال ۱۹۸۵، یک نسخه جدید، با توپ اصلی جدید ۱۲۰ میلیمتری M۲۵۶ و زره اورانیوم ضعیف شده، با نام M۱A۱ معرفی شد. در دهه ۱۹۹۰، نسخه بعدی با نام M۱A۲ عرضه شد که عمدتاً با یک دوربین ثانویه حرارتی جداگانه برای توپچی، سیستم های ناوبری و ارتباطی جدید و سیستم های اشتراک اطلاعات با دیگر سخت افزارهای ارتش، از نسخه های قبلی متمایز می شد.

M۱A۲ از آن زمان تاکنون استاندارد تانک آبرامز بوده است. ارتقاهای فزاینده شامل بسته تقویت سیستم M۱A۲ (SEP)، M۱A۲SEPv۲، و سپس آخرین نسخه، M۱A۲SEPv۳ بوده است. تصمیم ارتش آمریکا برای یک بروزرسانی های بزرگ تر و مهم تر در نسخه بعدی تانک آبرامز، به این معنی است که تانک آینده – که قبلا با نام M۱A۲SEPv۴ شناخته می شد – با نام M۱E۳ بازطراحی شده است. زمانی که توسعه این نسخه کامل شود و ارتش این تانک را برای سربازانش خریداری کند، M۱A۳ نام خواهد گرفت.

M۱E۳ ؛ جدیدترین نسخه تانک آبرامز با تغییرات بسیار بزرگ

درس هایی از جنگ اوکراین

بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط ارتش ایالات متحده، تانک جدید آبرامز منعکس کننده درس های آموخته شده از جنگ در اوکراین خواهد بود. این سرویس به نقل از سرلشکر گلن دین، مدیر اجرایی برنامه سیستم مبارزه زمینی گفته است: «تانک آبرامز دیگر نمی تواند قابلیت های خود را بدون اضافه کردن وزن افزایش دهد و ما باید ردپای پای لجستیکی آن را کاهش دهیم».

تانک آبرامز در زمینه لجستیک بسیار سرسخت است. ام ۱ آبرامز اصلی ۶۰ تن وزن داشت. وزن M۱A۲SEPv۲ برابر با ۷۱.۲ تن است. موتور توربین گازی AGT – ۱۵۰۰ این تانک، سوخت را با سرعت شگفت انگیز ۲۲.۵ لیتر در هر مایل مصرف می کرد و دارای مخزن سوختی با ظرفیت ۱,۸۷۴ لیتر است. همه این ها به این معنی است که یک گروهان دارای تانک آبرامز به دستکم ۷,۵۷۰ لیتر سوخت نیاز دارد.

دین همچنین می گوید که این تانک به ویژگی های جدیدی نیاز دارد که جنگ روسیه در اوکراین نشان داده است تانک های مدرن نمی توانند بدون آن ها کار خود را انجام دهند: «جنگ در اوکراین نیاز حیاتی به حفاظت های یکپارچه برای سربازان را برجسته کرده است که به جای افزودن از بیرون، از درون ساخته می شوند» این حفاظت های یکپارچه احتمالاً شامل یک سیستم حفاظت فعال (APS) خواهد بود که می تواند راکت ها و موشک های نزدیک شونده را شناسایی کند، آن ها را با یک سیستم شات گانی و با انفجاری از ساچمه ها از بین برده، و البته یک سیستم ضد پهپاد که می تواند به صورت اتوماتیک پهپادها را شناسایی، رهگیری و منهدم نماید.

M۱E۳ ؛ جدیدترین نسخه تانک آبرامز با تغییرات بسیار بزرگ

M1E3 چه شکلی خواهد بود؟

بر اساس گزارش دیفنس نیوز، جنرال داینامیکس لند سیستمز (General Dynamics Land Systems) در حال آماده شدن برای استفاده از تانک مفهومی جدید خود با نام آبرامز ایکس (AbramsX) است که پاییز گذشته معرفی شد. آبرامز ایکس شامل یک برجک جدید، توپ اصلی جدید، گلوله گذار جدید، مسلسل ۳۰ میلی متری، APS و موتور جدید است که در عین حال تعداد خدمه را از چهار نفر به سه نفر کاهش می دهد، مصرف سوخت را تا ۵۰ درصد کاسته و وزن تانک را به ۶۰ تن باز می گرداند.

آبرامز ایکس در واقع همان چیزی است که ارتش آمریکا در M۱E۳ می خواهد. تانک های جدید گرانقیمت هستند و قیمت فعلی M۱A۲ آبرامز ۱۰ میلیون دلار برای هر تانک برآورد می شود، در حالی که قیمت آبرامز ایکس حتی بیشتر هم خواهد بود. ارتش آمریکا ممکن است بتواند یک بار دیگر تانک های قدیمی را به تانک های جدید تبدیل کند، فرایندی که در طول دو دهه گذشته میلیاردها دلار صرفه جویی کرده است، اما به نظر می رسد عکس های آبرامز ایکس یک بدنه جدید با ویژگی های جدید را نشان می دهد که همه آن ها نشان از عدم استفاده از بدنه های قدیمی دارد.

M1E3 احتمالا یک تانک تهاجمی خواهد بود و ویژگی های کلیدی اش را از آبرامز ایکس می گیرد. این تانک می تواند برجک جدید و سیستم موتور هیبریدی, یا یک مجموعه متفاوت و کوچک تر از ویژگی ها را به راحتی به بدنه و برجک موجود تانک منتقل کند .

کاهش وزن تانک نیز نیاز به بررسی های هوشمندانه دارد, زیرا تجهیزات جدید به معنای وزن جدید است. برای مثال سیستم Trophy APS ساخت اسرائیل که پیش از این بر روی تانک های آبرامز نصب شده بود، به تنهایی ۲.۵ تن وزن دارد.

M۱E۳ ؛ جدیدترین نسخه تانک آبرامز با تغییرات بسیار بزرگ

نتیجه گیری

ارتش آمریکا مدت هاست که به یک تانک آبرامز جدید نیاز دارد و به آن فکر می کند, اما تغییر نگاه استراتژیک به آسیا – اقیانوسیه, جایی که این تانک نقش کمتری ایفا می کند, به این معنی است که احتمالًا یک تانک کاملاً جدید دریافت نخواهد کرد. ارتقا ارزان تر M1 آبرامز گزینه محتمل تری است. همه این ها به این معنی است که آبرامز به این زودی ها از رده خارج نشده و احتمالاً با اختلاف قابل توجهی طولانی ترین خدمت یک تانک در ارتش آمریکا را خواهد داشت.

منبع: روزیاتو

۱
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید