کشف ردپای دایناسور ۱۱۳ میلیون ساله در تگزاس به دلیل وقوع خشکسالی

کشف ردپای دایناسور ۱۱۳ میلیون ساله در تگزاس به دلیل وقوع خشکسالی

این ردپاها که عمدتاً متعلق به گونه دایناسور آکروکانتوزاروس هفت تنی با ارتفاع تقریبی ۴.۵ متر باشد. کارشناسان ردپاها را در پارک ایالتی دره دایناسور تگزاس پیدا کردند.

کد خبر : ۱۷۴۳۶۹
بازدید : ۳۶

ردپای دایناسور ۱۱۳ میلیون ساله در تگزاس کشف شد. این ردپا را یک آکروکانتوزاروس ۱۵ فوتی (۴.۵ متری) به جا گذاشته است که پس از خشکسالی شدیدی که باعث پایین آمدن سطح آب شد در بستر خشک شده رودخانه پیدا شد.

گمان می رود این ردپاها که عمدتاً متعلق به گونه دایناسور آکروکانتوزاروس هفت تنی با ارتفاع تقریبی ۴.۵ متر باشد. کارشناسان ردپاها را در پارک ایالتی دره دایناسور تگزاس پیدا کردند.

download-70_11_11zon

به گفته مقامات محلی، دایناسور Sauroposeidon، که حدود ۶۰ فوت (۱۸.۲ متر) قد و حدود ۴۴ تن وزن داشت، احتمالاً مسئول برخی دیگر از این آثار ردپا خواهد بود.

download-1-33_10_11zon

علت ظاهر شدن ردپاها

ردپاهای تازه کشف شده به صورت شیارهای عمیقی در بستر گل‌آلود رودخانه ظاهر می‌شوند که اندازه چندین دست انسان هستند.

ردپای دایناسورها به طور معمول در شرایط آب و هوایی معمولی، زیر آب و پر از رسوب هستند. همین امر منجر به مدفون ماندن آنها شده و کمتر به چشم می آیند.

download-2-29_9_11zon

به گفته سخنگوی پارک، اکثر ردهایی که اخیراً در بخش‌های مختلف رودخانه در پارک کشف شده‌اند متعلق به آکروکانتوزاروس هستند.

این دایناسور در بزرگسالی حدود ۱۵ فوت قد و نزدیک به هفت تن وزن داشت.

download-4-23_8_11zon

ردپایی که قبلا دیده نشده بود، پس از شرایط خشکسالی شدیدی که تگزاس و سایر ایالت های جنوب غربی ایالات متحده را فراگرفته است، باعث کوچک شدن رودخانه پالکسی شد.

ردپاها متعلق به کدام دایناسورهاست؟

پارک ایالتی دره دایناسور میزبان انواع ردپای دایناسورها است که عمدتاً از ساروپودها و تروپودهای باستانی هستند. اما این اولین بار است که این ردپاهای خاص دیده می شود.

download-9-13_7_11zon

به گفته وب سایت پارک ایالتی دایناسور، بسیاری از مسیرهای تروپاد (یا سه انگشتی) در پارک، الگوی سه انگشتی متمایز خود را نشان نمی دهند. زیرا این ردپاها در گلی روان و عمیق ساخته شده اند که آثار انگشتان پا را مدفون می کند.

download-5-23_6_11zon

ساروپودها شامل گونه‌های دایناسورهای گیاه‌خوار مانند دیپلودوکوس و برونتوزاروس هستند که پاهای بزرگی شبیه به فیل داشتند. در حالی که تروپودهایی مانند تیرانوزوروس رکس یا تی-رکس (Tyrannosaurus rex) دارای پاهای پنجه‌دار و سه انگشتی بودند.

هر دو نوع از آخرین دایناسورهایی بودند که در نهایت با برخورد یک سیارک غول پیکر به زمین در ۶۶ میلیون سال پیش از بین رفتند. Acrocanthosaurus atokensis پسر عموی اولیه تی رکس بود.

download-6-20_5_11zon

گمان می‌رود که قدمت مسیرهای پارک به اواسط دوره کرتاسه بازمی‌گردد؛ یعنی زمانی که منطقه دالاس تگزاس در ساحل دریا قرار داشت.

به گفته وب سایت پارک، گل موجود در این خط ساحلی به دلیل رسوبات کربنات کلسیم از پوسته سخت پوستان، قوام ایده آلی را برای حفظ ردپاها ایجاد کرده است.

download-7-17_4_11zon

خشکسالی در تگزاس

بر اساس گزارش مانیتور خشکسالی ایالات متحده، از هفته گذشته، بیش از ۶۰ درصد از تگزاس در دو مرحله از شدیدترین مراحل خشکسالی را تجربه کرده است.

download-8-14_3_11zon

این ایالت همچنین موج گرمای شدیدی را تجربه کرده که میلیون ها نفر را تحت هشدار گرمای بیش از حد قرار داده است.

download-10-12_2_11zon

پارک ایالتی دره دایناسور (Dinosaur Valley State Park) به دلیل نمایش ردپای دایناسورها توسط سرویس پارک های ملی به عنوان یک جاذبه دیدنی طبیعی و ملی تعیین شده است.

منبع: روزیاتو

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید