«آلیس در سرزمین عجایب»؛ اختلال روانی عجیب

«آلیس در سرزمین عجایب»؛ اختلال روانی عجیب

ویژگی‌های اختلال این سندرم مانند آلیس در سرزمین عجایب با تغییراتی در نحوه دیدن جهان، به ویژه بدن خود، بروز می کند.

کد خبر : ۱۸۴۶۴۰
بازدید : ۳۱

 سندروم «آلیس در سرزمین عجایب » نوعی اختلال روانی- جسمی نادر است و نام آن از رمانی مشهور اقتباس شده است.

نام‌گذاری این اختلال به سال 1995 بازمی‌گردد زمانی که جان تاد، روان پزشک انگلیسی با نوعهی بیماری روانی مواجه شد که علایم آن با آنچه آلیس در سرزمین عجایب تجربه می‌کند، شباهت داشت.

   او نام اختلال را به همین خاطر همان نام رمان گذاشت.

  در این رمان، آلیس پس از سقوط از سوراخ خرگوش، بار‌ها و بار‌ها جهان را به اندازه‌های مختلفی می‌بیند.

   او با نوشیدن از یک بطری، به شدت کوچک و با خوردن یک کیک، بسیار بزرگ می‌شود.

ویژگی‌های اختلال آلیس در سرزمین عجایب

  سندروم آلیس در سرزمین عجایب یا AIWS با تغییراتی در نحوه دیدن جهان، به ویژه بدن خود، مشخص می‌شود.

  در این اختلال فرد دنیا را آن طور که هست نمی‌بیند برای او رنگ‌ها تغییر می‌کند، خطوط مستقیم موج‌دار می‌شوند، اشیا حرکت می‌کنند و حتی ممکن است تصور کند که زمان تغییر می‌کند.

 علائم این اختلال معمولا از کودکی آغاز می‌شوند و افراد مبتلا علائمی را تجربه می‌کنند که معمولا به ادراک آن‌ها از محیط پیرامون خود مربوط است:

تحریف ادراکی: در این حالت  فرد احساس می‌کند اجسام از اندازه واقعی بزرگ ‌تر یا کوچک‌تر و نسبت به خود نزدیک‌تر یا دورتر از حد واقعی قرار گرفته‌اند.

تحریف زمان: بی ارخز افراد مبتلا به سندروم آلیس در سرزمین عجایب ممکن است ادراک خود از زمان را از دست بدهند. از نگاه آن‌ها زمان سریع‌تر یا کندتر از آنچه هست در حال حرکت است.

اعوجاج صدا:هر صدا، حتی صدا‌های معمولی بیش از اندازه آرام یا بیش از حد بلند یا مزاحم به نظر می‌رسند.

از دست دادن کنترل اندام یا از دست دادن هماهنگی: در این حالت فرد مبتلا حس می‌کند که عضلات بدنش به صورت غیرعادی کار می‌کنند و توانایی کنترل آن‌ها را ندارد، تغییر در ادارک واقعیت می‌تواند بر نحوه حرکت یا راه رفتن فرد تأثیر گذاشته و احساس ناهماهنگی در فرد ایجاد می‌شود.

همچنین مواردی مانند موج‌دار شدن خطوط مستقیم، متحرک به نظر آمدن اشیا ثابت، صاف دیدن اجسام سه بعدی، تغییر رنگ اشیا در نگاه فرد، مخدوش به نظر رسیدن چهره‌ها، حس فرو رفتن یا پرواز کرد و توهم یا برداشت اشتباه از یک موقعیت یا رویداد از دیگر عوارض ابتلا به این اختلال هستند.سندرم آلیس در سرزمین عجایب شامل تغییراتی در قسمت‌هایی مغز شما است که با اطلاعات حسی و آنچه می‌بینند و می‌شنوند، سروکار دارد.

بیماری‌های مرتبط با سندروم آلیس در سرزمین عجایب

اگر چه علت بروز این سندروم مشخص نیست، اما برخی پزشکان آن را با میگرن و سردرد مرتبط می‌دانند و معتقدند افراد مبتلا با دور ماندن از مواردی که باعث ایجاد میگرن می‌شوند می‌توانند از بروز احساسات عجیب و غریب جلوگیری کنند.

اگر چه علائم این اختلال اغلب قبل، در حین یا بعد از میگرن خود را نشان می‌دهند، اما ممکن است به دلایل مواردی مانند صرع، تومور مغزی، عفونت‌هایی مانند ویروس Epstein-Barr، آنفلوانزا، تب مخملک یا تب حصبه، سکته، افسردگی یا اسکیزوفرنی، استفاده از دارو‌های تفریحی مانند LSD یا ماری جوانا، تب، هیپنوتیزم و … نیز بروز یابد. همچنین ممکن است این بیماری پس از مصرف دارو‌هایی مانند شربت سرفه، دارو‌های آلرژی و داروی ضد تشنج توپیرامات اتفاق بیفتد.

اگر چه این سندروم درمان ندارد اما اگر فردی تصور می‌کند به سندرم آلیس در سرزمین عجایب مبتلا شده است باید حتما به پزشک مغز و اعصاب مراجعه کند. اما دارو درمانی و رژیم غذایی ضد میگرن می‌تواند در بهبود و کنترل آن موثر باشند.

منبع: عصر ایران

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید