جریان این مایع در بدن، سموم مغز را دفع و خطر آلزایمر را دور می‌کند

جریان این مایع در بدن، سموم مغز را دفع و خطر آلزایمر را دور می‌کند

یافته‌های جدید محققان دانشگاه بوستون، نشان داد: جریان مایع مغزی نخاعی در مغز با فعالیت مغز در بیداری مرتبط است. این یافته‌ها می‌توانند برای درمان بیماری‌هایی مانند اختلال آلزایمر که با کاهش جریان مایع مغزی نخاعی مرتبط هستند، مفید باشند.

کد خبر : ۱۲۸۳۸۰
بازدید : ۵۷۹۸

همانطور که کلیه‌ ها به دفع مواد زائد سمی از بدن ما کمک می‌ کنند، مایع مغزی نخاعی نیز مسئول حذف سموم از مغز، به خصوص در هنگام خواب است. تحقیقات نشان داد که کاهش جریان مایع مغزی نخاعی با تضعیف سلامت مغز و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر، مرتبط است.

بر اساس شواهد حاصل از مطالعات خواب، محققان این فرضیه را مطرح کردند که فعالیت مغز در هنگام بیداری نیز می تواند بر جریان مایع مغزی نخاعی تأثیر بگذارد. دانشمندان برای آزمایش فرضیه خود، یک الگوی شطرنجی را به افراد نشان دادند که روشن و خاموش می شد و سپس فعالیت مغز و سرعت جریان مایع مغزی نخاعی آنها را به صورت همزمان ثبت کردند.

محققان مشاهده کردند: اکسیژن خون ثبت شده توسط fMRI هنگامی که الگو قابل مشاهده بود افزایش و با خاموش شدن آن کاهش یافت. سپس، آنها دریافتند: جریان مایع مغزی نخاعی، سیگنال اکسیژن خون را به شکل معکوسی منعکس می کند، به طوری که وقتی الگوی شطرنجی خاموش باشد، افزایش می یابد.

آزمایش ‌های بیشتر نشان داد: تغییر مدت زمان نمایش الگو، بر خون و مایع مغزی نخاعی تأثیر می‌ گذارد و پیوند خون و مایع مغزی نخاعی را نمی‌ توان تنها با ریتم ‌های تنفس یا ضربان قلب، توضیح داد.

دانشمندان اظهار داشته اند: یافته های این مطالعه نشان داده اند که ما می ‌توانیم با نشان دادن تصاویری با الگوهای خاص، تغییرات زیادی را در جریان مایع مغزی نخاعی در مغز بیدار ایجاد کنیم.

محققان ادامه داده اند: این یافته ها پیشنهاد می دهند که قرار گرفتن در معرض یک الگوی چشمک زن می ‌تواند جریان مایع مغزی نخاعی را افزایش دهد و این موضوع به نوبه خود می ‌تواند راهی برای مبارزه با کاهش طبیعی یا غیرطبیعی جریان این مایع در مغز، که در اثر افزایش سن یا بیماری اتفاق می ‌افتد، باشد. یافته های تحقیقاتی در مجله PLOS Biology منتشر شده اند.

منبع:سیناپرس

۰
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید