(تصاویر) معماری متفاوت یک «مسجد» مدرن در عمان

(تصاویر) معماری متفاوت یک «مسجد» مدرن در عمان

استودیوی معماری التقدم از مسجد باب‌السلام در مسقط عمان رونمایی کرده که از پنج حجم هندسی تشکیل شده و یک مناره‌ی مخروطی شکل دارد.

کد خبر : ۱۸۳۳۵۶
بازدید : ۷۱۶

فرادید| این مسجد که در پایتخت کشور عمان افتتاح شده، طوری طراحی شده که ظاهری معاصر داشته باشد تا به یک نقطه عطف محلی تبدیل شود. 

به گزارش فرادید؛ مروان البلوشی، معمار التقدم می‌گوید: «دیدگاه کارفرما ساخت یک سازه‌ی نمادین و پایدار بود، یک بنای آموزشی معماری به ویژه برای دانشجویان معماری. طراحی جاودانه‌ی این مسجد با الهام از میراث عمانی، اشکال هندسی را به صورت استراتژیک بخاطر مزایای آکوستیکی و محیطی ادغام می‌کند. هدف ما این بود که طراحی این مسجد جاودانه باشد، به یک دوره خاص وابسته نباشد، بلکه متمرکز بر تجربه‌ای باشد که بتواند معاصر تلقی شود.»

1

 التقدم تجربه‌ای برای نمازگزاران است که با دیدن مناره مخروطی آن آغاز می‌شود و با ورود به باغ‌هایی که اشکال هندسی را بهم متصل می‌کنند و در نهایت به فضاهای عبادت منتهی می‌شوند، ادامه می‌یابد. 

البلوشی گفته: «ویژگی طراحی این مسجد، تمرکز اولیه روی تجربه‌ی نمازگزار است که با نمای دور ساختمان (یعنی مناره) آغاز می‌شود و تا باغ و آب‌نما که سازه‌های مسجد را در خود جای داده، امتداد می‌یابد.» 

2

«این عبور تدریجی، مردم را از فضای شلوغ شهر به سمت یک تجربه معنوی هدایت می‌کند و در نمازخانه اصلی با فضایی آرام که حالت آرامش و معنویت ایجاد می‌کند، به اوج می‌رسد.» 

مسجد از پنج شکل گرد تشکیل شده که رنگ رز ملایمی دارند که از رنگ کوه‌های نزدیک عمان الهام گرفته است. 

3

بزرگ‌ترین بلوک مسجد شامل نمازخانه‌ی مردانه می‌شود که پنجره‌های زیرسقفی و یک بخش تمام قد لعابدار دارد که جهت قبله را مشخص می‌کند. 

کنار فضای نماز مردانه، بلندترین شکل شامل فضای نماز زنانه می‌شود و بالای آن یک برج مخروطی شکل است که به عنوان مناره عمل می‌کند. 

4

سه حجم دیگر شامل فضای نگهداری و وضوخانه مردانه و زنانه می‌شود که نمازگزاران قبل از نماز در آنجا وضو می‌گیرند. هدف التقدم ایجاد فضاهای ساده‌ای بوده که حاوی عناصر زینتی پیچیده نباشند. 

البلوشی توضیح می‌دهد: «تمرکز خاصی روی تقویت تجربه نمازگزار شده که با ساده‌سازی و حذف عناصر برهم‌زننده‌ی آرامش و معنویت نمازگزاران، انجام شده است.» 

5

«مسجد به دلیل‌عدم وجود حکاکی‌ها یا خطوط تزئینی روی دیوارهای آن برای جلوگیری از حواس‌پرتی نمازگزاران دارای اهمیت است.» 

البلوشی می‌گوید: «هر جنبه از طراحی مسجد دلیلی دارد. مثلاً شکل ساختمان‌ها مانند مصلای مردانه به چند دلیل دایره‌ای است، یکی از آن‌ها رساندن صدای امام جماعت به نمازگزاران با حداقل استفاده از بلندگو و کاهش مصرف برق است؛ شکل دایره‌ای صدا را تقویت می‌کند.» 

«افزون بر این، حرکت باد در منطقه مطالعه شد و بین درها و شکل دایره‌ای طرحی خلق شد که جریان ثابت هوا بین فضاهای داخلی و خارجی را تضمین کند و هوای پاک دائمی برای نمازگزاران را فراهم کند.» 

«ویژگی دایره‌ای در طراحی این مکان، برخلاف خطوط تیز، با طبیعت بدن انسان همسو است و به فضا حس طبیعی‌تری می‌دهد.» 

6

مسجد باب‌السلام یکی از چندین مسجد معاصر است که به تازگی تکمیل شده است.

مترجم: زهرا ذوالقدر 

۲
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید