موج ششم کرونا نگران کننده است؟

موج ششم کرونا نگران کننده است؟

گروهی از پزشکان و اپیدمیولوژیست‌ها معتقدند که ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون هنوز شکل نگرفته است. از این رو موج ششم کرونا می‌تواند برای عموم مردم خطرساز باشد.
کد خبر: ۱۰۰۰۱۲
بازدید : ۴۸۵۹
۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۴

فرادید| آخرین نقشه رنگ بندی کرونایی شهر‌های ایرانی که روز دوشنبه منتشر شد، نشان می‌دهد که تعداد شهر‌های قرمز از ۹ به ۱۶ تغییر یافته است. همچنین شهر‌های نارنجی روند افزایشی داشته‌اند و در مقابل از میزان شهر‌های آبی کاسته شده است. نقشه‌ای که خبر از افزایش میزان ابتلا و مرگ و میر در ایران می‌دهد. در این میان وزارت بهداشت نیز پیش بینی می‌کند که موج ششم کرونا در آبان ماه آغاز شود.

به گزارش فرادید؛ وزیر بهداشت در آخرین اظهارات‌اش، از آماده‌باش بیمارستان‌ها برای ورود به موج ششم کرونا خبر داد. او گفته که همه پرسنل، پزشکان و پرستاران و کمیته‌های علمی در حال آمادگی برای مواجهه با موج ششم هستند و با تجربیات گذشته نگرانی از درمان بیماران وجود ندارد.

علاوه بر وزیر بهداشت، برخی روسای بیمارستان‌های کشور نیز نسبت به خیز دوباره آمار بستری‌ها هشدار داده‌اند.  

آن‌ها معتقدند که افزایش دوباره شمار مبتلایان و بستری ها، ناشی از کاهش چشمگیر رعایت پروتکل‌های بهداشتی پس از تزریق واکسن است.

در این رابطه مصطفی رضایی، رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، بر هشدار روسای بیمارستان‌ها تاکید می‌کند و می‌گوید که رعایت پروتکل‌ها از ۹۰ درصد به حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد رسیده است.

او گفته که به نظر می‌رسد مردم نیز با شنیدن خبرهایی، چون لغو دورکاری و بازگشایی مدارس، در کنار سرعت واکسیناسیون این تصور را دارند که خطر کرونا رفع شده است.

موج ششم کرونا نگران کننده است؟

موج ششم کرونا نگران کننده است؟

اوایل تیرماه بود که موج پنجم کرونا آغاز شد و در شهریور ماه به اوج خود رسید. اما رفته رفته با افزایش آمار واکسیناسیون، میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در مهر ماه نزولی شد. اما حالا کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی، احتمال شکل گیری موج ششم کرونا در آبان ماه را افزایش داده است.

در این میان، گروهی از پزشکان و اپیدمیولوژیست‌ها معتقدند که ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون هنوز شکل نگرفته است. از این رو موج ششم کرونا می‌تواند برای عموم مردم خطرساز باشد.

طبق آخرین آمار وزارت بهداشت تاکنون بیش از ۵۰ میلیون نفر دوز اول و ۲۹ میلیون نفر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده اند. این بدان معناست که تنها ۳۵ درصد از کل جمعیت کشور به شکل کامل واکسینه شده اند.

این در حالی است که محققان رسیدن جامعه به ایمنی جمعی را تنها با رسیدن واکسیناسیون کامل (دریافت دو دوز واکسن) به بیش از ۸۰ درصد ممکن می‌دانند.  

از طرفی برخی آمار‌های غیر رسمی می‌گویند که تاکنون  ۲۵ درصد از جمعیت کشور، از دریافت واکسن خودداری کرده اند، یعنی چیزی در حدود ۱۷ میلیون نفر!

با این وجود متخصصان پیش بینی می‌کنند که میزان بستری و مرگ و میر در موج ششم کرونا افزایش یابد. اما وزارت بهداشت باور دارد با توجه به آمار بالای ۶۰ درصدی دریافت واکسن در دوز اول، موج جدید خطرات پیک پیشین را نداشته باشد.  

موج ششم کرونا نگران کننده است؟
واکسن گریز‌ها موج ششم را خطرناک‌تر می‌کنند؟

محققان بر این باورند که چرخش ویروس میان واکسن گریز‌ها می‌تواند به بروز گونه جدیدی از ویروس کرونا بدل شود. ویروسی که به عقیده آن‌ها در برابر واکسن مقاوم‌تر خواهد بود. متخصصان بر این باورند که بروز گونه‌های جدید کووید-۱۹ با وجود افزایش واکسن گریزی، می‌تواند موج ششم را در ایران خطرناک‌تر کند.

البته معاون وزیر بهداشت نیز می‌گوید بیشترین میزان فوتی‌ها از میان افرادی است که واکسن دریافت نکرده‌اند.

اما وزارت بهداشت همچنان بر این عقیده است که با رسیدن آمار واکسیناسیون به ۸۵ درصد ایمنی جمعی ایجاد می‌شود و واکسن گریز‌ها خطری برای ایمنی جمعی محسوب نخواهند شد.

این در شرایطی است که پدیده واکسن گریزی تنها به ایران محدود نمی‌شود و حتی بیشتر کشور‌های توسعه یافته نیز با این پدیده مواجه هستند. اما محققان این کشور‌ها خطرات واکسن گریزان برای ایمنی جمعی را غیر قابل پیش بینی می‌دانند. آن‌ها معتقدند که امکان بروز ویروس‌های جدید دور از انتظار نیست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین