خشکسالی در کدام استان‌ها بیشتر است؟

خشکسالی در کدام استان‌ها بیشتر است؟

پیش از این رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی گفت: «سال آبی جاری را با خشکسالی شدید به پایان می‌رسانیم. سال آبی جدید هم احتمالا با خشکسالی شدید مواجه باشیم.»
کد خبر: ۱۰۹۳۳۹
بازدید : ۱۴۲
۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۱

بیش از ۲۰ استان در بارندگی‌های اخیر در کشور درگیر سیلاب شدند. با این حال ذخایر سد‌ها همچنان وضعیت خوبی ندارند و ایران همچنان با خشکسالی مواجه است.

بارش‌های شدید در کشور حدود دو هفته طول کشید. سیلاب حتی مناطق خشک را هم در بر گرفت. اما هنوز ذخایر سد‌ها وضعیت خوبی ندارند و کشور با خشکسالی مواجه است.

اگرچه بارندگی در ایران یک سوم متوسط جهانی است، اما همین بارندگی شدید یک بار در سال هم جز خرابی به بار نمی‌آورد. آنطور که رئیس بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه و شهرسازی گفت در برخی از کشور‌ها از همین سیلاب برای آبادی بخش کشاورزی استفاده می‌کنند. در ایران، اما نه تنها استفاده‌ای از آن نمی‌شود بلکه خسارت زیادی هم به بار می‌آورد.

پیش از این رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی گفت: «سال آبی جاری را با خشکسالی شدید به پایان می‌رسانیم. سال آبی جدید هم احتمالا با خشکسالی شدید مواجه باشیم.»

آنطور که احد وظیفه گفت مجموع ذخایر سد‌های کشور ۵۰ درصد خالی است. اما سوال اینجاست که ذخایر سد‌های ایران بعد از بارندگی‌های اخیر چگونه است؟

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی در این مورد گفت: «بارندگی‌های اخیر ۴.۵ درصد کم‌بارشی را جبران کرده‌اند.»

احد وظیفه گفت بارش‌های اخیر برخلاف بزرگی و خسارتی که وارد کرد، کم بارشی در ایران را جبران نکرد و همچنان در خشکسالی به سر می‌بریم.

بیش از ۲۰ استان در کشور درگیر سیلاب شدند. همچنین بیش از ۷۰ نفر نیز بر اثر سیلاب جان خود را از دست دادند.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی درباره ذخایر سد‌ها در استان‌های کشور گفت: «در برخی استان‌ها همچون کرمانشاه، ایلام، کردستان، لرستان و اغلب نقاط خوزستان بارشی ثبت نشد. در این استان‌ها خشکسالی شدیدی حاکم است.»

وی درباره وضعیت تهران گفت: «در تهران نیز بارندگی ۳۴ درصد زیر حد نرمال است و بیش از یک سوم بارش نرمال را دریافت نکرد. وضعیت سد‌ها نیز اصلا مناسب نیست و حداکثر ۲۵ درصد سد‌ها آب دارند. این اصلا شرایط مطلوبی نیست.»

در همین حال محمد شهریاری، مدیر دفتر بهره برداری از تأسیسات آبی و برقآبی شرکت آب منطقه‌ای تهران به تسنیم گفت: سیلاب‌های اخیر حدود ۹٫۵ ‏میلیون متر مکعب به ذخایر آبی استان تهران اضافه کرد.

به‌عبارتی به اندازه ۳ روز مصرف شرب تهران به مخازن سد‌های این استان اضافه کرد؛ بنابراین با آماری که مسئولان مرتبط با در این مورد دادند، ذخایر سد‌های کشور همچنان وضعیت خوبی ندارند.

منبع: ایسکانیوز

برچسب ها: خشکسالی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه