ایجاد کریدور ترانزیتی ارمنستان به خلیج‌فارس از مرز نوردوز

ایرانی‌ها به زودی در ارمنستان خانه می‌سازند

با توجه به اینکه ایران تجربه مناسبی را در حوزه ساخت و ساز مسکن تحت عنوان نهضت ملی مسکن دارد مقرر شد تا شرکت‌های ایرانی ساخت و ساز ساختمانی در کشور ارمنستان فعال شود.
کد خبر: ۱۱۲۶۹۸
بازدید : ۲۱۹
۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۸

وزیر راه و شهرسازی از ایجاد کریدور جدید ترانزیتی ارمنستان به خلیج فارس از مرز نوردوز خبر داد و گفت: تجربه مناسب نهضت ملی مسکن در ارمنستان استفاده می‌شود.

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی با گنل سانوسیان وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌های ارمنستان مقرر شد تا شرکت‌های ایرانی برای ساخت و ساز در زمینه عمرانی ساخت تونل، راه و همچنین ساخت و ساز ساختمانی با کشور ارمنستان همکاری داشته باشند. همچنین بنا بر توافق دو کشور مقرر شد تا کریدور شمال-جنوب از مرز نوردوز به ورزقان و تبریز تکمیل و توسعه پیدا کند.

دو کشور توافق کردند تا احداث تونل ۷.۲ کیلومتری کاجاران بهار سال آینده میلادی توسط شرکت‌های ایرانی در خاک ارمنستان آغاز شود.

قاسمی در خصوص این دیدار و جزئیات توافقات دو کشور گفت: در دیدار با وزیر ارمنستان پروژه‌های ساخت و ساز در ارمنستان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. با توجه به اینکه در کشور ارمنستان پروژه‌های متعددی وجود دارد که شامل راه، تونل و ساخت وساز در حوزه مسکن است، مقرر شد تا تیمی از سازندگان حرفه‌ای ایران بعد از سفر وزیر ارمنستان به ایران به آن کشور سفر کنند و در این خصوص تبادل نظر انجام شود.

وی افزود: با توجه به اینکه ایران تجربه مناسبی را در حوزه ساخت و ساز مسکن تحت عنوان نهضت ملی مسکن دارد مقرر شد تا شرکت‌های ایرانی ساخت و ساز ساختمانی در کشور ارمنستان فعال شود.

قاسمی گفت: ایجاد کریدور جدید شمال به جنوب از طریق ارمنستان از دیگر موضوعات مورد گفتگو بود. مقرر شده تا با اقداماتی که ارمنستان در خاک خود انجام می‌دهد و کار‌هایی که توسط شرکت‌های ساخت و ساز ایرانی در تبریز و ورزقان در بخشی از کریدور شمال-جنوب در خاک ایران انجام می‌شود عملاً کریدور جدید از شمال – جنوب توسعه می‌یابد و به کریدور شمال جنوب ایران افزوده می‌شود که این توسعه بسیار برای دو کشور ایران و ارمنستان حائز اهمیت است.

وی توضیح داد: هم‌اکنون حجم مبادلات ایران با ارمنستان حجم زیادی نیست، اما مقرر شده تا با صادرات خدمات مهندسی حجم مبادلات دو کشور ارتقا یابد.

در دیدار وزیر راه و شهرسازی کشورمان با وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌های جمهوری ارمنستان وزیر راه و شهرسازی بر توسعه تبادلات دو کشور در زمینه حمل و نقل تاکید شد.

قاسمی گفت: در منطقه شمال ایران بیش از ۲۰۰ میلیون تن بار جابه جا می‌شود که همین جابه‌جایی می‌تواند فرصت مناسبی برای توسعه تبادلات دو کشور محسوب شود.

وی از آمادگی کامل جمهوری اسلامی ایران برای معرفی شرکت‌های ایرانی در زمینه ساخت و ساز به ارمنستان خبر داد و گفت: با ایجاد کریدور جدید شمال-جنوب از مسیر ایران و ارمنستان از مرز نوردوز به ورزقان و تبریز ظرفیت جابه‌جایی کالا و ترانزیت ارتقا می‌یابد. این مسیر می‌تواند حجم قابل توجهی از ترانزیت کریدور شمال-جنوب را برعهده بگیرد. از ویژگی‌های این مسیر کاهش طول و زمان سفر است که می‌تواند قابل توجه باشد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین از صدور خدمات فنی مهندسی از ایران به ارمنستان خبر داد و با اشاره به اینکه ایران چهارمین تولید کننده سیمان در دنیاست و در زمینه تولید فولاد نیز موثر عمل کرده است، توضیح داد: شرکت‌های ایرانی توانمند در زمینه تولید سیمان، فولاد و مصالح ساختمانی به کشور ارمنستان معرفی می‌شود و این آمادگی وجود دارد تا در این زمینه نیز با کشور ارمنستان فعالیت جدی داشته باشیم.

منبع: همشهری آنلاین

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه