bato-adv

اِسکی؛ فعالیتی قدیمی‌تر از اهرام مصر!

ما امروز اسکی را به عنوان یک تفریح مدرن می‌شناسیم، اما قدیمی‌ترین آثار پیدا شده از این فعالیت حتی از اهرام مصر هم قدیمی‌تر هستند.
کد خبر: ۱۱۴۴۱۳
بازدید : ۹۹۵۱
۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۹

فرادید| اسکی کردن امروزه به عنوان یک ورزش و تفریح نسبتا لوکس شناخته می‌شود، اما این فعالیت در ابتدا بر اساس اهدافی کاملا عملی به وجود آمده است. برای مردمانی که در نقاط سردسیر کرۀ زمین زندگی می‌کردند و با بارش‌های همیشگی برف رو به رو بودند، اهمیت خیلی زیادی داشت که بتوانند به جای راه رفتن در برف، روی آن سر بخورند و به این شکل امکان حرکت ساده‌تری داشته باشند.

به گزارش فرادید؛ قدیمی‌ترین شواهد از اسکی روی برف که باستانشناسان موفق به یافتن آن‌ها شده‌اند، متعلق به ۸۰۰۰ سال قبل هستند. مردمان اسکاندیناوی احتمالا جزء نخستین انسان‌هایی بودند که از لوازم اسکی مثل تخته و چوب استفاده کردند. این برای آن‌ها بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی و فرهنگشان بود به طوری که یکی از الهه‌های این فرهنگ به اسم «اسکادی» همراه با لوازمی شبیه به لوازم اسکی به تصویر کشیده می‌شد.

اِسکی؛ فعالیتی قدیمی‌تر از اهرام مصر!

(تصویری سه هزار ساله از یک شکارچی با اسکی‌ در شمال نروژ)

شواهدی قدیمی از اسکی در چین و روسیه نیز به دست آمده است. این شواهد که به حدود ۳۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردند نشان می‌دهند مردمانی که در نقاط سردسیر شمال چین و در محدودۀ مرز این کشور با روسیه زندگی می‌کردند نیز با لوازم اسکی و استفادۀ از آن‌ها آشنایی داشته‌اند.

اما یکی از قدیمی‌ترین تخته‌های اسکی دنیا در شمال سوئد پیدا شده است. این تخته در سال ۱۹۲۴ کشف شد و آزمایش قدمت‌سنجی نشان داد که این تخته متعلق به ۵۲۰۰ سال قبل است یعنی حتی از اهرام مصر نیز قدمت بیشتر دارد.

اِسکی؛ فعالیتی قدیمی‌تر از اهرام مصر!

(چوب اسکی یافت شده در شمال سوئد، مربوط به پنج هزار و دویست سال قبل)

اما در قرن نوزدهم میلادی بود که اسکی علاوه بر یک شیوۀ جا به جایی، به یک تفریح و ورزش جهانی نیز تبدیل شد. با تبدیل شدن اسکی به «ورزش»، شبکه‌ای از صنعت و توریسم نیز در اطراف آن شکل گرفت؛ از صنایع ساخت لوازم اسکی گرفته تا برپایی استراحتگاه‌های زمستانی مخصوص اسکی در کشور‌های مختلف. کشور‌هایی مثل سوییس و اتریش از مشهورترین مناطق دنیا در گسترش این ورزش به شمار می‌روند و هر سال میزبان تعداد زیادی از گردشگرانی هستند که فقط با هدف اسکی کردن به آن‌جا سفر می‌کنند.

اِسکی؛ فعالیتی قدیمی‌تر از اهرام مصر!

(سنگ‌نگاره‌ای هزار ساله در سوئد که تصویر یک شکارچی با چوب اسکی و کمان در گوشه‌ای از آن مشخص است)

 

اِسکی؛ فعالیتی قدیمی‌تر از اهرام مصر!

(تصویری از یک شکارچی چینی با اسکی، مربوط به حدود صد و  سی سال قبل)

 

اِسکی؛ فعالیتی قدیمی‌تر از اهرام مصر!

(فریتیوف نانسن، یکی از اولین جستجوگران مناطق قطبی شمال، همراه با لوازم اسکی در حدود صد و چهل سال قبل)

 

برچسب ها: اسکی عکس تاریخی
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv