ورود 'سودوافدرین' به کشور ممنوع شد

ورود 'سودوافدرین' به کشور ممنوع شد

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور ،از ممنوعیت ورود ماده 'سودوافدرین ' به ایران خبر داد.
کد خبر: ۳۱۶۴
بازدید : ۱۲۸۲
۰۷ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۴
معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور ،از ممنوعیت ورود ماده 'سودوافدرین ' به ایران خبر داد.

به گزارش ایرنا، به گفته وی،این مواد به عنوان مواد دارویی، ربرای ساخت داروی سرماخوردگی و ضدحساسیت وارد کشور می شد،اما افراد سودجو از آن، برای ساخت شیشه و قرص های روانگردان سوء استفاده می کردند.

افشار افزود:میزان ورود سودوافدرین در کشور بیش از اندازه مورد نیاز پزشکی بود که جلو واردات این پیش ساز مواد مخدر گرفته شده است.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت:مواد مخدر صنعتی جدید بیشتر در لابراتورهای داخلی تولید می شد و دلیل آن این بود که تولید این گونه مواد از نظر فرمولاسیون شیمیایی ساده است.

به گفته وی،سوداگران مرگ،برخی از پیش سازها را با برخی محلول ها ترکیب کرده و با یک مکانیزم شیمیایی مانند جوشاندن، آن را تبدیل به کریستال و شیشه می کردند.

وی یادآور شد: خوشبختانه در این راستا،با در پیش گرفتن یک ساز و کار خوب، از دسترسی آسان به پیش ساخت ها جلوگیری شد.

افشار گفت: با ایجاد این گونه ممنوعیت ها ، هم اکنون قیمت مواد مخدر شیشه در کشور به شدت افزایش یافته و وضعیت مطلوب از لحاظ کنترل مصرف شیشه در کشور صورت گرفته است.

وی افزود: گرایش به مواد مخدر صنعتی در ایران مانند سایر کشورها متاثر از مصرف بین المللی مواد مخدر است.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت:براساس آخرین ارزیابی سوء مصرف مواد مخدر در کشور،یک میلیون و 325هزار نفر معتاد در کشور شناسایی شده است.
 
افشار گفت: حدود 65درصد از معتادان گرایش به مواد مخدر سنتی دارند و 26درصد نیز مواد مخدر صنعتی جدید و مابقی داروهای روانگردان و آرام بخش مصرف می کنند.

به گفته وی، مبارزه با مواد مخدر در کشور به شکل خوب و قابل قبولی در حال انجام است و در خصوص مواد سنتی بیشتر ترکیبات تریاک و هروئین است که بیشتر از کشورهای همسایه به ویژه افغانستان وارد کشور می شود.

وی گفت: در این راستا ،مرزبانان جمهوری اسلامی ایران مبارزه بسیار خوبی با قاچاقچیان مواد مخدر دارند.

افشار اظهار داشت: طرح جدید ارزیابی سوءاستفاده مصرف مواد مخدر در کشور در دست انجام است که تا پایان امسال نتایج آن مورد تحلیل و ارزیابی قرار می گیرد.

این مسوول ستاد مبارزه با مواد مخدر برای شرکت در نشست ستاد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر چهارمحال و بختیاری به شهرکرد سفر کرده بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه