دکوراسیون با فنگ شویی

دکوراسیون با فنگ شویی

بیشترین زمانی که صحبت از فنگ شویی می‌شود، پیش از بهار و آغاز فصل خانه تکانی است. شاید این زمان مناسب‌ترین وقت برای هر تغییری در خانه باشد. جا به جایی مکان زندگی یا محل کار هم می‌تواند زمان خوبی برای فنگ شویی باشد.
کد خبر: ۴۰۳۷۰
بازدید : ۲۵۵۶۵
۳۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۲
فرادید| این روز‌ها هر وقت صبحت از دکوراسیون و تغییر لوازم در خانه پیش می‌آید، یکی دو نفری هستند که سر برسند و با کلمه «فنگ شویی» شما را به دنیای جدیدی ببرند.
 
 
فنگ شویی راه و رسمی چینی است که به تازگی زیاد در ایران نقل محافل شده است. اگر دوست دارید بدانید فنگ شویی به چه معناست و اصلا چرا استفاده می‌شود این گزارش به شما کمک می‌کند.
 
دکوراسیون با فنگ شویی
 معنی لغوی فنگ شویی، باد و آب است
بیشترین زمانی که صحبت از فنگ شویی می‌شود، پیش از بهار و آغاز فصل خانه تکانی است. شاید این زمان مناسب‌ترین وقت برای هر تغییری در خانه باشد. جا به جایی مکان زندگی یا محل کار هم می‌تواند زمان خوبی برای فنگ شویی باشد.
 
 
معنی لغوی فنگ شویی، باد و آب است. یک فلسفه و فن باستانی در چین است و برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمانهای مسکونی، تجاری، باغ و غیره استفاده می‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به طور کلی انرژی مثبت "چی" داشته باشد.
 
 
انرژی «چی» در فلسفه فنگ شوی، نوعی انرژی است که اگر در حالت مثبت باشد شنگ چی (Sheng chi) یا (دَم کیهانی) یا (انرژی حیاتی) نامیده می‌شود و شانس خوب را به انرژی فیزیکی، روابط عاطفی و رفاه مادی تبدیل می‌کند. جریان داشتن درست و مناسب چی در خانه بسیار مهم است.
 
 
اما اگر چی راکد بماند و نتواند جریان آزادانه‌ای داشته باشد به انرژی مخربی تبدیل می‌شود که شا چی (Sha Chi) یا‌‌ همان شا نامیده می‌شود.
 
 
شلختگی و بی‌نظمی (مثلاً اتاق نامرتب و کپه‌های لباس، یا وسایل بی‌مصرف در کیف، یا در راهرو و تراس ساختمان) موجب می‌شوند چی نتواند آزادانه به حرکت درآید و به شا چی تبدیل می‌شود.
 
 
برای جریان داشتن چی باید از خطوط نوک تیز اجتناب کرد. اثاثیه‌ای که لبه گرد دارند بهتر از وسایل نوک تیز هستند. زیرا چی در خطوط منحنی حرکت می‌کند و شاچی در خطوط تیز و شکسته. مهم‌ترین چیزهایی که باید رعایت کرد، پرهیز از بی‌نظمی و هرگونه انباشتگی، استفاده از رنگهای مناسب، خطوط منحنی، در نظر گرفتن جهت‌های مناسب است.
 
 
چون منشا این سنت در آسیا و چین است، خیلی با فرهنگ ما ایرانی‌ها غریبه نیست. شاید در کلام و گفتار کمی متفاوت باشد اما در عمل تقریبا هم شبیه هستند. بسیاری از راهکار‌هایش از قدیم در فرهنگ ما نیز وجود داشته و بخشی ازباور‌های کهن ما بوده است.
 
 
مثلا، خانه تکانی که مردم ما همیشه قبل از بهار انجام می‌دهند تا آلودگی‌هایی که در طول سال ایجاد شده را تمیز کنند و بهم ریختگی وسایل خانه را سرو سامان دهند. اینگونه و با انرژی جدید و تازه به استقبال سال جدید می‌روند.
 
 
مثال دیگر اینکه، شاید در زندگی خودتان با مواردی برخورد کرده باشید که خرید یا اجاره محل جدیدی برای کار یا زندگی شما باعث شده تا تغییراتی خوب در زندگی شما به وجود بیاید. زمانی که می‌خواستید برای کسی تعریف کنید از جملاتی مثل اینکه «این خونه برامون اومد داشته یا برامون خوش یمنه» استفاده کرده‌اید. اما واقعیت این است که بسیاری از این مشکلات و تغییرات زندگی با وضعیت محیط زندگی ما و چگونگی قرار گرفتن وسایل ما در این محیط ارتباط دارد. فنگ شویی به ما کمک می‌کند تا این ارتباط را بشناسیم و جنبه‌های مثبت را تقویت و نقاط ضعف را بر طرف نماییم.
 
 
دکوراسیون با فنگ شویی 
 شلختگی و بی‌نظمی موجب می‌شوند چی نتواند آزادانه به حرکت درآید
 
فنگ شویی و رنگ

در فنگ شویی اعتقاد بر این است که رنگ‌ها اثر قوی و قابل توجهی روی افراد و عملکرد مغزی آن‌ها دارند.چند مورد از رنگ‌ها و اثرشان بر عملکرد مغز به این شرح است:
رنگ قرمز: برای خوش شانسی و بهترین گزینه برای ورودی منزل است.
رنگ زرد و بنفش: رنگ‌های مبارک و سودمندی برای روحیه انسان تلقی می‌شوند.
رنگ سبز: برای تازگی و رشد از این رنگ استفاده می‌شود.
رنگ‌های تیره: به طور کلی باعث احساس آرامش می‌شوند.
رنگ‌های روشن: باعث افزایش انرژی و شروع انجام کار می‌شوند.
نارنجی و قهوه‌ای: نماد سلامتی و دانش هستند.
رنگ سفید: در منزل برای استحکام پیوند خانوادگی استفاده می‌شود.

رنگ بژ: برای ایجاد فضای دانش و معرفت استفاده می‌شود.
 
 
دکوراسیون با فنگ شویی 
 
 
 نقشه انرژی (Bagua) خود را تعریف کنید
ساعت و آینه در خانه
آینه‌ در دکوراسیون کاربرد زیادی دارد و حداقل چند آینه در هر خانه‌ای وجود دارد. اما در فنگ شویی آینه به عنوان وسیله‌ای برای جذب کردن، حرکت یا تغییر جهت انرژی بکار برده می‌شود. آینه‌ها باعث بزرگ شدن فضا می‌شوند. در فنگ شویی اغلب آینه‌ها به شکل دایره یا هشت ضلعی هستند. نکته مهمی در مورد آینه‌ها در فنگ شویی این است که آینه‌ها باید کامل بوده و به شکلی نباشند که اشیا را تکه‌تکه تقسیم کنند.
 
 
استفاده از ساعت در فنگ شویی برای اندازه‌گیری گذر زمان است. فضاهای مناسبی در خانه برای نشان دادن ساعت وجود دارد. آشپزخانه، اتاق نشیمن یا اتاق کار از بهترین جا‌ها هستند. وجود ساعت در اتاق خواب ضرورت دارد.
 
 
استفاده از نقاشی هم در فنگ شویی معنای خاصی دارد. نقاشی‌های متعدد می‌تواند انرژی محیط را از لحاظ سلامتی، دانش، خانواده، عشق، شهرت و ثروت افزایش دهد.
 
 
 برای افزایش طول عمر و سلامتی بیشتر عکس‌هایی از آهوی کوهی، دختران زیبا، درخت کاج یا بامبو را در سمت راست نصب می‌کنند. برای پیشرفت شغلی اتاق کار را در قسمت شمالی خانه قرار می‌دهند.
 
 
دکوراسیون با فنگ شویی 
  آینه به عنوان وسیله‌ای برای جذب کردن، حرکت یا تغییر جهت انرژی بکار برده می‌شود
 

هفت روش برای اجرای بهتر فنگ شویی در منزل.
 

۱. درهم ریختگی و شلختگی‌ها را از بین ببرید. خود را ازشر چیزهایی که دوست ندارید در خانه‌‌ رها کنید. از بین بردن شلختگی یک فرایند است که به سبک‌تر شدن بار شما کمک می‌کند. این کار را حتما انجام دهید چون در همگام کردن انرژی‌ها بسیار تاثیرگذار است.
 
 
۲. نور و هوای خوب در خانه داشته باشید. پنجره هار ابرای ورود هوای تازه باز بگذارید. یا از گیاهان تصفیه کننده هوا استفاده کنید یا دستگاه تصفیه در اتاق بگذارید. سعی کنید بیشتر از نور طبیعی استفاده کنید.
 
 
۳. نقشه انرژی (Bagua) خود را تعریف کنید. در این نقشه شما می‌توانید بفهیمد کدام قسمت خانه بر کدام بخش زندگی شما تاثیر دارد. مثلا در فنگ شویی منطقه جنوب شرقی خانه به پول و انرژی متصل است.
 
 
۴. از ۵نماد اصلی فنگ شویی استفاده کنید. از این پنج عنصر برای برقراری تعادل و هماهنگی انرژی استفاده می‌شود. آب، چوب، آتش، خاک، فلز پنج نماد اصلی فنگ شویی هستند. برای مثال اگر شما در تلاش برای جذب رفاه بیشتر هستید، عناصر فنگ شویی چوب و آب را در منطقه جنوب شرقی خانه خود قرار دهید. اگر نیاز شما به بهبود سلامت است، عنصر چوب، مانند گیاهان و یا قطعات مبلمان چوبی را در منطقه شرق قرار دهید.
 
 
۵. نماد فنگ شویی ماه تولدتان را بشناسید. این نماد را پیدا کنید و خانه خود را برای حمایت و تغذیه این عنصر مهیا کنید. مثلا اگر نماد تولد شما آتش است، باید نمادهای مربوط به آتش را در فنگ شویی پیدا و از آن استفاده کنید.
 
 
۶. شماره کوآ مربوط به خود را پیدا کنید. با اینکار مسیر خوش شانسی خود را می‌شناسید، مثلا اگر عدد شما۱ باشد مسیرهای جنوب، شمال، شرق و جنوب شرقی برایتان مناسب است. میز کار خود را در این محل‌های خانه قرار دهید. عدد کوآ (عدد شانس و اقبال در فنگ شویی است.)
 
 
۷. انرژی خانه‌تان را در نظر بگیرید. این انرژی بر خود شما هم تاثیر می‌گذارد. قاعده تثلیث در فنگ شویی را فراموش نکنید. اتاق خواب، حمام و آشپزخانه سه نقطه مهم انرژی در خانه هستند. در دنیای انرژی هیچ چیز ایستا نیست پس محیط خانه را سالم و شاد نگه دارید.
 
دکوراسیون با فنگ شویی 
 برای چیدمان بهتر و ایجاد آرامش در آشپزخانه باید از ترکیب رنگهای خاصی استفاده کنید
تغییرات خانه با فنگ شویی
در سنت فنگ شویی بخشی به نام تثلیث وجود دارد. این بخش شامل سه نقطه مهم خانه شما می‌شود. اتاق خواب، آشپزخانه و حمام. در قانون فنگ شویی این سه نقطه چون از مهم‌ترین بخش‌ها هستند هرکدام چیدمان خاص خود را دارند.
 
 

اتاق خواب

بدون شک بهترین مکان برای آرامش و استراحت مغز و بدن اتاق خواب است. شما می‌توانید بهترین زمان را در این اتاق داشته باشید. مطالعه کنید. استراحت کنید و با آرامش بخوابید. پس در چیدن وسایل آن با فن فنگ شویی دقت کنید.
 
 
در فنگ شویی اتاق خواب مهم‌ترین چیز نظم و تربیت است، اتاق شلوغ و درهم برهم آرامش را از شما دور می‌کند. سعی کنید از رنگهای گرم بیشتر استفاده کنید، کرم، بژ و قهوره‌ای منانسب‌تر از رنگهای سرد وبی روح مثل آبی و سبز و سفید هستند.
 
 
اگر متاهل هستید که اتاق مشترک دارید حتما از عکسهای دو نفره در اتاق استفاده کنید، سعی کنید حتی پاتختی را هم دو تا بگذارید. تخت خواب اگر در مرکز اتاق باشد و بشود اطرافش راه رفت فضا را آرام‌تر می‌کند.
دکوراسیون با فنگ شویی 
 اولین اصل در  قسمت حمام نظافت است
 
تختخوابتان را تا حد ممکن دور از در اتاق و به شکلی قرار دهید که بتوانید از روی تخت در و کل اتاق را ببینید. در فنگ‌شویی به این چیدمان، جایگاه قدرت می‌گویند. اما اگر اتاق‌ به شکلی است که نمی‌توانید تخت‌ را در چنین موقعیتی قرار دهید، حتما آینه را جایی قرار دهید که در بازتاب آن در را ببینید.
 
 
ولی دقت کنید هرگز روبه روی تخت نباشد، اینکه شما متوجه کوچک‌ترین حرکتی در آینه در حین استراحت شوید ایجاد استرس می‌کند. عکس‌ها و وسایل استرس زا در اتاق خواب نگذارید و اگر عکسی روبه روی تخت هست حتما باید آرامش بخش باشد. هیچ وقت تخت را در راستای در قرار ندهید؛ زیرا جریان انرژی که وارد اتاق می‌شود باعث اختلال در خواب و سلامتتان خواهد شد. این جریان احساس امنیت را از بین می‌برد. در ‌‌نهایت اگر راه‌حل دیگری نداشتید با استفاده از یک مبل، نیمکت یا هر وسیله دیگری بین تخت و در اتاق یک مانع ایجاد کنید. سعی کنید از نور طبیعی در اتاق استفاده کنید، کمد‌ها مرتب و وجود عکس‌های خانوادگی آرامش بیشتری به اتاق می‌آورد.
 
 
 دکوراسیون با فنگ شویی
 در سنت فنگ شویی بخشی به نام تثلیث وجود دارد
حمام و سرویس بهداشتی
این بخش از خانه همیشه مهجور مانده و هیچ کس فکر نمی‌کند فنگ شویی حتی برای آرامش در این بخش خانه هم بسیار تاثیر گذار است. اولین اصل در این قسمت نظافت است. وقتی سرویس بهداشتی و حمام خانه تمیز و درخشنده باشد همیشه حس بهتری برای شما ایجاد می‌کند. فضای حمام معمولا گرفته است و تهویه طبیعی ندارد، حتما به فکر تهویه مصنوعی باشید تا فضای حمام را از گرفتگی دور کند. رنگ دیوار حمام بسیار مهم است، البته معمولا کسی در این قسمت امکان استفاده رنگ دلخواه را ندارد ولی اگر شرایطش را داشتید حتما از رنگ‌های گرم استفاده کنید. استفاده از کاشی کاری‌های مثلثی شکل و لوازمی با گوشه‌های تیز همه از موارد مغایر با اصول فنگ شویی در حمام است، با رفع این موارد و انتخاب اشکالی با گوشه‌های نرم مثل وان می‌توانید انرژی مناسبی به فضای حمامتان ببخشید. آینه از ملزومات اولیه فنگ شویی است، پس حضورش در حمام تاثیر زیاد دارد. آینه می‌تواند به سادگی فضای حمام را دو برابر کند و انرژی مثبت را در فضا به جریان بیاندازد.
 
 
 بامبو یکی از گیاهان و از عناصر اصلی علم فنگ شویی است، اما شما می‌توانید گیاه مناسب فضای حمامتان را انتخاب کنید و ظاهر منحصر به فردی به فضای دکوراسیونتان ببخشید.
لوازمی مانند شمع و عطر و عودهای مناسب فقط برای دکوراسیون نیست، بلکه علاوه بر زیبایی جریان انرژی مثبت را در فضای دو چندان می‌کند.
 
دکوراسیون با فنگ شویی 
 در فنگ شویی اتاق خواب مهم‌ترین چیز نظم و تربیت است
آشپزخانه
برای چیدمان بهتر و ایجاد آرامش در آشپزخانه باید از ترکیب رنگهای خاصی استفاده کنید. ترکیب رنگ‌های مکمل مانند بنفش بادمجانی و یا سبز پسته‌ای از جمله رنگ‌هایی است که بر طبق اصول فنگ شویی در دکوراسیون آشپزخانهٔ شما غوغا می‌کند و هیجان وارده در فضای دکوراسیون آشپزخانه‌تان را تعدیل می‌کند.
 
 
رنگ زرد را اگر با رنگهای مکملی مثل قرمز روشن ترکیب کنید ترکیب دکوراسیون بهتری خواهید داشت. ترکیب رنگ شکلاتی می‌تواند در فضای شما تمرکز ایجاد کند و کمک شایانی به شکوفایی خلاقیت درکوراسیون آشپزخانه‌تان کند. آبی، برای تعادل این رنگ و بهتر دیده شدن آن استفاده از رنگ‌هایی با تن خاکستری و یا فیلی می‌تواند پیشنهاد بهتری باشد. رنگ سبز و ترکیب رنگ‌های مکمل آن به سادگی می‌تواند طراوت و سرزندگی را به فضای دکوراسیون آشپزخانه‌تان هدیه کنید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه