بنزین ۱۸۰۰ تومانی صحت ندارد

بنزین ۱۸۰۰ تومانی صحت ندارد

با بنزین تک‌نرخی یعنی نرخ ثابت ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان هم اصل ۷۵ رعایت می‌شود، هم مردم رضایت دارند و هم درآمد دولت تامین و در عین حال جلوی رانت و فساد هم گرفته می‌شود.
کد خبر: ۷۵۴۹۰
بازدید : ۴۷۶۰
۰۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴
بنزین تک‌نرخی ۱۸۰۰ تومانی رد شد
 
در پی مطرح شدن برخی اظهارات درباره تک‌نرخی شدن بنزین از روز دوشنبه هفته جاری با قیمت ۱۸۰۰ تومان، وزارت نفت صراحتا اعلام کرد: این خبر صحت ندارد و این موضوع در مجموع وزارت نفت به‌عنوان مجری طرح، نه مطرح است و نه فردی از آن اطلاع دارد.
 
به تازگی صحبت‌هایی درباره بنزین در برخی رسانه‌ها به نقل از یک نماینده مجلس شورای اسلامی مطرح و عنوان شده که «با بنزین تک‌نرخی یعنی نرخ ثابت ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان هم اصل ۷۵ رعایت می‌شود، هم مردم رضایت دارند و هم درآمد دولت تامین و در عین حال جلوی رانت و فساد هم گرفته می‌شود.

قرار است این پیشنهاد در کمیسیون تلفیق و صحن مجلس مطرح شود و عقلانی این است که کمیسیون با آن موافقت کند. دولت نیز دلیلی برای مخالفت ندارد.» در این اظهارات درباره احتمال تک‌نرخی شدن قیمت بنزین در بودجه ۹۹ اعلام شده که مجلس در سال ۹۸ در مورد بنزین نمی‌توانست ورود پیدا کند، اما در سال ۹۹ با چند شرط می‌تواند به موضوع بنزین ورود داشته باشد.
 
اصل ۷۵ قانون اساسی می‌گوید ما حق نداریم یک ریال درآمد دولت را کم کنیم و یک ریال هم نمی‌توانیم هزینه آن را افزایش دهیم. در واقع درآمد را می‌توانیم افزایش دهیم و هزینه را نیز می‌توانیم کاهش دهیم، ولی عکس آن نمی‌توانیم عمل کنیم؛ بنابراین آن‌طور که این نماینده مجلس اعلام کرده «اگر بخواهیم بنزین تک‌نرخی داشته باشیم، باید بین هزار و ۷۰۰ تومان تا ۲ هزار تومان یک نرخ را ثابت کنیم و صد درصد با این قیمت، عدد ۳۱هزار میلیارد تومان دولت از محل افزایش قیمت بنزین نیز تامین می‌شود.
 
برآورد‌های ما می‌گوید اگر قیمت بنزین را حتی ۲ هزار تومان تعیین کنیم چیزی بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل می‌شود.» این صحبت‌ها درحالی است که کسری نوری، مدیر روابط‌عمومی وزارت نفت اعلام کرده است که این خبر صحت ندارد و این موضوع در مجموعه وزارت نفت به‌عنوان مجری طرح، نه مطرح است و نه فردی از آن اطلاع دارد.

امکان دریافت بنزین آزاد با کارت‌های سوخت شخصی
در این میان مشکلات استفاده از کارت‌سوخت همچنان ادامه دارد. به گزارش «ایرنا» درحالی‌که افراد از کارت شخصی خود تنها برای دریافت بنزین سهمیه‌ای استفاده کرده و بنزین آزاد را با کارت جایگاه‌داران می‌زنند، اما براساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، از کارت‌های شخصی می‌توان برای دریافت بنزین آزاد نیز استفاده کرد.
 
بعد از اصلاح قیمت بنزین و سهمیه‌بندی، استفاده از کارت سوخت شخصی رونق گرفت. با این حال همچنان افراد هنگام دریافت بنزین آزاد، به جای استفاده از کارت سوخت خود، از کارت جایگاه‌داران استفاده می‌کنند.
 
در این رابطه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرده که در صورت اتمام سهمیه سوخت ماهانه یا ذخیره شده در کارت‌های سوخت شخصی، امکان سوخت‌گیری با قیمت آزاد و غیرسهمیه‌ای برای کارت‌های سوخت شخصی وجود دارد. در این اطلاعیه آمده که استفاده از کارت‌های آزاد موجود در جایگاه‌ها اختیاری است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین