بهترین رمان های علمی تخیلی جهان

بهترین رمان های علمی تخیلی جهان

شاید ژانر علمی تخیلی، هیجان‌انگیزترین و بی‌پایان‌ترین ژانر‌ها در ادبیات باشد؛ هیجان انگیز بخاطر عطش انسان برای دانستن درباره‌ی آینده‌ی خود، و بی‌پایان، چراکه هیچگاه برای قدرت تخیل انسان انتهایی نمی‌توان یافت.
کد خبر: ۸۸۰۴۲
بازدید : ۲۶۵
۲۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۱
بهترین رمان های علمی تخیلی جهان
 
فرادید| انسان ذاتا موجودی خیال پرداز است و شاید همین خیال پردازی‌ها باعث بقای او از دوران غارنشینی تا عصر مدرن شده است.

از زمانی که انسان‌های اولیه شبانگاه دور آتش جمع می‌شدند و از خیال‌های خود می‌گفتند، شاید ژانر علمی تخیلی در ادبیات شفاهی بشر آغاز شده و آثاری، چون جنگ ستارگان و سفر در زمان رسیده‌ایم.

شاید ژانر علمی تخیلی، هیجان‌انگیزترین و بی‌پایان‌ترین ژانر‌ها در ادبیات باشد؛ هیجان انگیز بخاطر عطش انسان برای دانستن درباره‌ی آینده‌ی خود، و بی‌پایان، چراکه هیچگاه برای قدرت تخیل انسان انتهایی نمی‌توان یافت.

در این مطلب قصد داریم بهترین نمونه‌های رمان‌های علمی تخیلی در تاریخ را به شما معرفی کنیم.


بیست هزار فرسنگ زیر دریا / اثر ژول ورن
 
بهترین رمان های علمی تخیلی جهان

کتاب بیست هزار فرسنگ زیر دریا، محبوب‌ترین رمان ژول ورن، نه تنها یک پیشگویی درخشان علمی است بلکه داستانی هیجان انگیز با شخصیت پردازی‌هایی استادانه و تیزبینانه است. سال ۱۸۶۶ است و هیولایی مرگبار، اقیانوس آرام را تبدیل به جهنمی ترسناک کرده است. دولت آمریکا، پی یر آروناکس را مأمور رسیدگی به این پرونده در یک کشتی جنگی کرده است. زمانی که این کشتی توسط آن موجود اسرارآمیز غرق می‌شود، آروناکس و دو نفر دیگر از نجات یافتگان درمی یابند که هیولا در واقع، زیردریایی عجیب و غریبی است که تحت فرماندهی مردی نابغه، اما کج خلق به نام کاپیتان نمو قرار دارد. آروناکس به همراه کاپیتان و زیردریایی بی نظیرش به دنیایی شگفت انگیز از ناشناخته‌های زیر دریا سفر می‌کند و با شهر گمشده‌ی آتلانتیس رو به رو می‌شود.


سفر به مرکز زمین / اثر ژول ورن
 
بهترین رمان های علمی تخیلی جهان

کتاب سفر به مرکز زمین، رمانی نوشته‌ی ژول ورن است که اولین بار در سال ۱۸۶۴ به انتشار رسید. ژول ورن، نویسنده‌ی بسیار پرطرفدار، آینده نگر و پرکار فرانسوی، مخاطبین را در آثارش به سفر‌هایی به اعماق دریا و ماورای ستارگان می‌برد. پدربزرگ داستان‌های علمی تخیلی مدرن در این رمان جذاب، سفری به مرکز زمین را برای ما تدارک دیده است. این مأموریت زمانی آغاز می‌شود که پروفسوری به نام اوتو لیدانبراک، تکه کاغذی چندصدساله را در کتابی حتی کهن تر، پیدا می‌کند. برادرزاده‌ی پروفسور، اکسل، آن را رمزگشایی می‌کند و دستورالعمل رسیدن به مرکز زمین را در آن می‌یابد. آن‌ها راهی آتشفشانی خاموش در ایسلند می‌شوند و به عمق آن می‌روند. این کاوشگران همزمان با رفتن به عمق آتشفشان، با تاریخ بشر، تغییرات زمین شناسانه، و گیاهان و حیوانات ماقبل تاریخ رو به رو می‌شوند و در نهایت، به درکی نوین از ریشه‌های نژاد انسان می‌رسند.


شهر و ستارگان / اثر آرتور سی کلارک
 
بهترین رمان های علمی تخیلی جهان

کتاب شهر و ستارگان، رمانی نوشته‌ی آرتور سی کلارک است که نخستین بار در سال ۱۹۵۶ وارد بازار نشر شد. در میلیون‌ها سال در آینده، اقیانوس‌های زمین تبخیر شده اند و تمدن انسانی از بین رفته است. ساکنین شهر دیاسپور باور دارند که شهرشان، آخرین باقی مانده از امپراتوری است که زمانی ستارگان را به تسخیر خود درآورده بود. درون گنبد، شهروندان دیاسپور در آرمان شهری فناورانه زندگی می‌کنند که در آن، از محدودیت‌های سن و بیماری خبری نیست. همه چیز به شکلی دقیق تحت کنترل است، همانطور که طراحان این شهر می‌خواستند. اما پسری به نام آلوین به دنیا آمده است. او برخلاف سایر انسان‌های اطرافش، کنجکاوی سیری ناپذیر و البته خطرناکی را درباره‌ی جهان بیرون گنبد از خود نشان می‌دهد. پرسش‌های آلوین، او را راهی سفری اکتشافی برای کشف حقیقت درباره‌ی شهر، و تاریخ—و آینده ی—بشریت می‌کند.


ادیسه زمان ۱ / اثر آرتور سی کلارک
 
بهترین رمان های علمی تخیلی جهان

در کتاب "ادیسه زمان ۱ "، زمین از ابتدا توسط نخست زادگان تحت نظر بوده است، موجوداتی که تقریبا عمری به اندازه خود جهان دارند. نخست زادگان تا زمانی که نقشی ایفا کنند، برای بشر ناشناخته هستند. در یک لحظه، زمین تکه تکه می‌شود و دوباره مثل یک جورچین عظیم به هم متصل می‌شود. ناگهان سیاره و تمام موجودات زنده ساکن بر آن، دیگر از یک روزگار واحد نیستند. دنیا به چل تکه‌ای از دوران‌های مختلف تبدیل می‌شود؛ از دوران پیش از تاریخ تا سال ۲۰۳۷. از هر کدام از زمان‌ها هم ساکنانی حاضر هستند که حالا باید در کنار یکدیگر زندگی کنند. مدار‌های نقره‌ای شناور غیرقابل نفوذ در سراسر سیاره پراکنده شده اند که همه مسلح هستند و ارتباط با آن‌ها غیرممکن است. آیا این دستگاه‌های با تکنولوژی پیشرفته وظیفه ایجاد پایدار‌ی به موقع در برابر ناهنجاری‌ها را دارند؟ آیا آن‌ها دوربین‌هایی هستند که چشمان بیگانه‌هایی مرموز در حال تماشای آن‌ها هستند؟ یا آیا هنوز چیز غریب‌تر و وحشتناک تری وجود دارد؟


تلماسه / اثر فرانک هربرت
 
بهترین رمان های علمی تخیلی جهان

کتاب تلماسه، رمانی علمی تخیلی نوشته‌ی فرانک هربرت است که نخستین بار در سال ۱۹۶۵ به چاپ رسید. داستان این رمان در آینده‌ای دور و در امپراتوریِ بین سیاره‌ای و گسترده‌ای اتفاق می‌افتد که بخش‌های مختلف آن، توسط خاندان‌های اشرافی وفادار به سلسله‌ی پادشاهیِ کورینو کنترل می‌شوند. کتاب تلماسه به داستان مردی جوان به نام پال آتردیس (وارث خاندان آتردیس) می‌پردازد در حالی که او و خانواده اش کنترل سیاره‌ای بیابانی به نام آراکیس را می‌پذیرند که دارنده‌ی تنها منبعِ مهمترین و ارزشمندترین ماده در کهکشان است. داستان این اثر به شکلی هنرمندانه و جذاب، تعاملات پیچیده و چندوجهی سیاسی، دینی، زیستی، فناورانه و انسانی را به تصویر می‌کشد در حالی که قدرت‌های امپراتوری برای به دست آوردن کنترل آراکیس با هم رو در رو می‌شوند. کتاب تلماسه علاوه بر کسب جوایزی معتبر همچون جایزه‌ی هوگو و نبیولا، به عنوان پرفروش‌ترین رمان علمی تخیلی جهان شناخته می‌شود.


ماشین زمان / اثر اچ جی ولز
 
بهترین رمان های علمی تخیلی جهان

نخستین سفر حیرت آور مسافر زمان ۸۰۰۰۰۰ سال فراتر از دوران خودش آغاز می‌شود - و داستانی که حرفه‌ای موفقیت آمیز را برای ولز رقم زد و او شهرت خود را به عنوان پدر داستان‌های علمی- تخیلی به دست آورد. ولز با جهش سوداگرانه‌ای که هنوز هم تخیل را به آتش می‌کشد، کاوشگر شجاع خود را برای روبرو شدن با آینده‌ای تحت تأثیر بزرگترین امید‌های ما و همچنین تاریک‌ترین ترس‌های ما می‌فرستد. کشیدن اهرم ماشین زمان او را به سمت زمینی در حال مرگ سوق می‌دهد. جایی که او در آن دو نژاد عجیب را کشف می‌کند که نه تنها نمادی از دوگانگی طبیعت انسانی هستند، بلکه یک چهره وحشتناک از مردان آینده را نیز ارائه می‌دهند. ماشین زمان در سال ۱۹۸۵ منتشر شد و این کتاب شاهکار در مورد یک اختراع عجیب و هیجان انگیز خوانندگان زیادی را که در آستانه یک قرن جدید بودند مجذوب خود کرد. داستان نویسی منحصر به فرد و بینش تحریک آمیز ولز در کتاب ماشین مزان همچنان نسل‌های آینده را به خواندنش علاقه مند می‌کند. این کتاب همچنین الهام بخش چندین فیلم و سریال و کتاب نیز بوده است.


جنگ دنیا‌ها / اثر اچ جی ولز
 
بهترین رمان های علمی تخیلی جهان

کتاب جنگ دنیاها، در کنار سایر رمان‌های اچ. جی. ولز، یکی از اولین و برترین آثار علمی تخیلی در طول تاریخ است. حتی مدت‌ها قبل از این که انسان، پرواز را بیاموزد، اچ. جی. ولز، داستان حمله‌ی مریخی‌ها به انگلستان را به رشته‌ی تحریر درآورد. این موجودات فرازمینی در استوانه‌های عظیم الجثه‌ای از راه می‌رسند. مردم ابتدا از روی کنجکاوی به این استوانه‌ها نزدیک می‌شوند و آن‌ها را خطرناک نمی‌پندارند؛ تا این که مریخی‌ها از آن بیرون آمده و بسیاری از جمعیت متحیر را با اشعه‌ی حرارتی از بین می‌برند. این موجودات، سر، چهره، پا و بدن‌های بزرگ گرد دارند و با استفاده از دو دستگاه وحشتناک-دستگاه برداشت و دستگاه مبارزه-به اندازه‌ی انسان‌ها تطبیق پذیر و در عین حال شکست ناپذیر می‌شوند. آن‌ها ویرانی غیرقابل تصوری به وجود می‌آورند و ساکنین زمین، هیچ کاری در برابرشان نمی‌توانند انجام دهند و به نظر می‌رسد که پایان دنیا فرا رسیده است. اما یک موضوع وجود دارد که مریخی ها، علی رغم داشتن هوشی برتر، به آن فکر نکرده اند و همین موضوع است که این داستان فوق العاده جذاب را به نتیجه‌ای حیرت آور منتهی می‌کند.


پایان ابدیت / اثر آیزاک آسیموف
 
بهترین رمان های علمی تخیلی جهان

در این داستان به تصریح نگارنده: "ابدیت، نام بنیادی است فارغ از قید زمان که عده‌ای متخصص، آن را پدید آورده اند و وظیفه‌ای ندارد مگر دخالت در جریان رخداد‌های طبیعی. ابدیت، جریان تاریخ را به نفع خود و به گمان خودش به نفع بشریت، دستکاری می‌کند، اما عده‌ای نیز هستند که از عملکرد این بنیاد راضی نبوده و خواهان سرنگونی آن هستند. "اندرو هارلان" تکنسین برجسته‌ی ابدیت که از سده‌ی ۵۷۵ به سده‌ی ۴۸۲ مامور به خدمت می‌شود، در آن جا به فردی به نام "نویس لمبنت" آشنا می‌گردد که در حقیقت جاسوسه‌ای است از سده‌ی ۱۱۱۳۹۴ که ابدیت هنوز راهی برای ورود به آن نیافته است. "نویس" با ترفند‌های مختلف و بیان بی پرده‌ی حقایق به "اندرو هارلان" می‌فهماند که دستکاری در تاریخ در حکم سد کردن راه نژاد بشر به سوی تمدن بزرگ‌تر و متعالی‌تر است که فقط آن هم در عرصه‌ی کهکشان و نه در مهد تنگ زمین، میسر می‌گردد، اما مقام‌های عالی رتبه ابدیت در شورای هر زمان، با چنین فکری کاملا مخالفند. بدین ترتیب..
 

جنگاوران اخترناو / اثر رابرت انسون هاینلاین
 
بهترین رمان های علمی تخیلی جهان

کتاب جنگاوران اخترناو، رمانی علمی تخیلی نوشته‌ی رابرت انسون هاینلاین است که برای اولین بار در سال ۱۹۵۹ به چاپ رسید. به نظر می‌رسد که مورخین نمی‌توانند تصمیم بگیرند که نام حادثه‌ی اخیر را «جنگ فضایی سوم» بگذارند و یا این که «اولین جنگ بین ستاره ای» نام بهتری برای توصیف آن است. داستان این رمان به ماجرای سربازی در قرن بیست و دوم می‌پردازد. گروهی از سربازان در آینده مأموریت دارند که به سخت‌ترین اردوگاه نظامی در جهان هستی بروند و برای مبارزه با مخوف‌ترین دشمن بشریت به جنگی بزرگ و سرنوشت ساز قدم بگذارند.
برچسب ها: معرفی کتاب
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
راز بزرگ در پشت بدن انسان
شاهراه ارتباطی بدن را بهتر بشناسید

راز بزرگ در پشت بدن انسان

عجیب‌ترین سوالات مصاحبه شغلی!
شاید برای شما هم پیش آمده باشد

عجیب‌ترین سوالات مصاحبه شغلی!