ماجرای کارت دیجیتال واکسن چیست؟

ماجرای کارت دیجیتال واکسن چیست؟

وزارت بهداشت قصد دارد، قرنطینه هوشمند را با شروع صدور کارت واکسن در هفته‌های آینده اجرایی کند. وزیر بهداشت در این رابطه می‌گوید که در این طرح همه فعالیت‌های روزمره با کارت واکسن، قابل انجام است و لازم نیست که دیگر از قوه قهریه استفاده کنیم و مردم با داشتن کارت می‌توانند مسافرت بروند، در هتل‌ها اقامت داشته باشند و خدمات مختلف از جمله حمل و نقل عمومی به راحتی قابل ارائه است.
کد خبر: ۹۸۱۸۳
بازدید : ۲۷۸۸
۱۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۹
فرادید| وزارت بهداشت قصد دارد، ارائه تمامی خدمات عمومی را منوط به دریافت کارت دیجیتال واکسن کند. این وزارتخانه خبر داده که در قدم اول سایت درخواست صدور کارت دیجیتال واکسن راه اندازی کرده است.

به گزارش فرادید؛ دو هفته قبل بود که وزیر بهداشت خبر داد ۲۵ درصد از افراد بالای ۵۰ سال از تزریق واکسن خودداری کرده اند. این مسئله باعث شد تا بهرام عین اللهی، طرح ابزار‌های محدود کننده را مطرح کند.

او گفته طبق آمار در گروه‌هایی که لازم بود واکسن را تزریق کنند، ۲۵ درصد واکسن نزدند. در حالی که عدم تزریق واکسن هم برای خودشان و هم برای دیگران خطر دارد بنابراین ما برنامه واکسیناسیون را به صورتی می‌کنیم که همانطور که سرعت می‌گیرد، بسیاری از خدمات هم با کارت واکسن ارائه شوند. مانند خرید بلیط، اقدامات بانکی و...

علاوه بر این حضور دانشجویان در کلاس‌ها نیز مشروط به داشتن کارت دیجیتال شده است.

طبق اعلام وزارت بهداشت این کارت نشان می‌دهد که آیا افراد واکسن زده‌اند، چند دوز تزریق کرده‌اند و آیا در سلامت کامل به سر می‌برند؟

همچنین اطلاعات کارت دیجیتال واکسن شامل اطلاعات هویتی افراد و اطلاعات واکسن تزریق شده (نوع واکسن، تولیدکننده واکسن، تاریخ تزریق نوبت اول و نوبت دوم و کشور تزریق‌کننده، یعنی ایران) است.  

ماجرای کارت دیجیتال واکسن چیست؟
چگونه کارت دیجیتال واکسن دریافت کنیم؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر کارت دیجیتال واکسن برای مسافران خارج از کشور صادر می‌شود. بدین منظور وزارت بهداشت سایت vcr.salamat.gov.ir را در دسترس قرار داده است.

مسافرانی که قصد خروج از کشور را دارند، برای دریافت این کارت، ابتدا باید با وارد به سایت مذکور شوند، سپس اطلاعاتی از قبیل نام، نام خانوادگی، شماره گذرنامه، شماره ملی و تاریخ تولد را وارد کنند.

پس از این کار متقاضیان، یک پیامک دریافت می‌کنند که آدرس شماره کارت برای آن‌ها ارسال شده است. اگر افراد روی این لینک کلیک کنند، یک صفحه برای آن‌ها نمایش داده می‌شود که درواقع همان کارت واکسن دیجیتال است.

همچنین دریافت کنندگان کارت دیجیتال واکسن، اگر کیوآر کد را با گوشی خود اسکن کند، همان صفحه (کارت دیجیتال) روی گوشی آن‌ها نمایش داده می‌شود.

ابتدا متقاضیان باید هر دو دوز واکسن را دریافت کرده باشند، تا کارت واکسن برای آن‌ها صادر شود.

ماجرای کارت دیجیتال واکسن چیست؟
صدور کارت واکسن دیجیتال داخلی چه زمانی شروع می‌شود؟

وزارت بهداشت قصد دارد، قرنطینه هوشمند را با شروع صدور کارت واکسن در هفته‌های آینده اجرایی کند.

وزیر بهداشت در این رابطه می‌گوید که در این طرح همه فعالیت‌های روزمره با کارت واکسن، قابل انجام است و لازم نیست که دیگر از قوه قهریه استفاده کنیم و مردم با داشتن کارت می‌توانند مسافرت بروند، در هتل‌ها اقامت داشته باشند و خدمات مختلف از جمله حمل و نقل عمومی به راحتی قابل ارائه است.

در مرحله اول، صدور کارت واکسن برای اعضای سازمان نظام پزشکی آغاز شده است.

برای عموم نیز قرار است که ثبت و صدور کارت واکسن از روز‌های آینده آغاز شود.

شریفی زارچی، سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در این رابطه می‌گوید: ما زیرساخت‌های فنی برای صدور کارت دیجیتال داخلی واکسن را فراهم کرده‌ایم که تا چند روز دیگر از این کارت رونمایی خواهد شد.

او گفته که چند مورد مرتبط با پشتیبانی فنی باقی مانده که در حال توسعه آن هستیم؛ مثلا بعضی افراد در مراجعه به مراکز واکسیناسیون، به هر دلیلی مانند قطعی برق، نامشان در یک لیست کاغذی ثبت شده که در حال برطرف کردن چنین مواردی هستیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین