رمدسیویرهای هندی فاسد در بازار؟!

رمدسیویرهای هندی فاسد در بازار؟!

پس از توزیع این دارو‌ها در بازار، سازمان غذا و دارو نامه‌ای به سازمان بازرسی کل کشور، گمرک را متهم کرد که بدون مجوز داروی غیرمجاز رمدسیویر هندی و سرم غیر مجاز از کشور ترکیه را ترخیص کرده است.
کد خبر: ۹۸۲۲۲
بازدید : ۲۶۴۸
۱۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۱
فرادید| کشمکش میان سازمان غذا و دارو و گمرک ایران بر سر ترخیص دارو همچنان ادامه دارد. در تازه‌ترین حاشیه، یک خبرگزاری مدعی شده که محموله ۱۳ تنی رمدسیویر فاسد اخیرا از گمرک فرودگاه امام خمینی ترخیص و به بازار عرضه شده است. موضوعی که بار دیگر به جنجالی دوباره میان سازمان غذا و دارو و گمرک ایران بدل شده است.

به گزارش فرادید؛ روز گذشته بود که خبرگزاری ایلنا در گزارشی مدعی توزیع ردمسیویر فاسد در بازار شد. طبق این گزارش، ۴۰۰ هزار ویال داروی رمدسیویر که شرکت تولید کننده هندی آن، مورد تایید مراجع ذی صلاح نبوده، از گمرک ترخیص شده است.

براساس گزارش‌ها، ماجرای ترخیص رمدسیویر‌های شرکت هندی به چهارم مرداد ماه سال جاری بر می‌گردد. جایی که اداره بازرسی فنی دارو نامه‌ای با موضوع جلوگیری از واردات دارو از یک شرکت هندی به علت سوابق شکایات و ریکال دارو‌ها به اداره کل امور دارو و مواد تحت کنترل ارائه می‌دهد.

اداره بازرسی فنی دارو در این نامه، درخواست داشته تا تمام دارو‌های وارداتی از این شرکت هندی ترخیص نشود.

این اداره علت در خواست خود را، وجود رسوب، وجود ذرات خارجی، وجود حشره در ویال تزریقی و تغییر رنگ و شکل دارو عنوان کرده است.

اما چند روز بعد نامه‌ای از سوی سازمان غذا و دارو به گمرگ فرودگاه امام ارسال شده است، مبنی بر اینکه رمدسیویر‌های همین شرکت هندی ترخیص شود.  

در نهایت پس از توزیع این دارو‌ها در بازار، سازمان غذا و دارو نامه‌ای به سازمان بازرسی کل کشور، گمرک را متهم کرد که بدون مجوز داروی غیرمجاز رمدسیویر هندی و سرم غیر مجاز از کشور ترکیه را ترخیص کرده است.

ماجرای توزیع رمدسیویرهای فاسد در بازار
ادامه جنجال بر سر رمدسیویر‌های هندی

پس از نامه انتقادی سازمان غذا و دارو نامه‌ای به سازمان بازرسی کل کشور، گمرک ایران نیز در نامه‌ای به ترخیص رمدسیویر‌های هندی واکنش نشان داد.

گمرک نوشت که داروی رمدسیویر از یک شرکت هندی در انبار‌های شرکت تحویل گیرنده یعنی شرکت انبار‌های عمومی فرودگاه امام نگهداری شده و نه گمرک و هیچ فشاری هم بر وزارت بهداشت مبنی بر ترخیص این دارو‌ها بدون مجوز نبوده و آنچه از وزارت بهداشت خواسته شد تعیین تکلیف آن‌ها بوده است.

مسئولان گمرک همچنین تاکید دارند که دارو‌ها با نامه سازمان غذا و دارو ترخیص شده و بدون مجوز اقدامی صورت نگرفته است.

اما این پایان ماجرا نبود و این بار معاون سازمان غذا و دارو به انتقاد از معاون فنی گمرک پرداخت. حیدر محمدی معتقد است که ارونقی نامه را به دقت نخوانده است.

او در این رابطه می‌گوید ما خبر‌هایی دارویی را از منابع مختلفی دریافت می‌کنیم. اداره بازرسی فنی پیرو استعلام اداره بازرگانی مبنی بر وجود مشکل در برخی بچ‌های داروی رمدسیور، بلافاصله اعلام کرد تا این موضوع بررسی و استعلام‌های لازم را در این خصوص گرفتیم. اما متاسفانه آقای ارونقی نامه‌ای که به وی داده شده کامل نمی‌خوانند. ضمنا من از او خواستم که وارد بخش فنی نشود.

ماجرای توزیع رمدسیویرهای فاسد در بازار

رمدسیویرهای هندی فاسد بودند؟

با بالاگرفتن نگرانی بابت مصرف رمدسیویر‌های یک ماه اخیر، سخنگوی سازمان غذا و دارو به این موضوع واکنش نشان داده است.  

جهانپور خبر فاسد بودن محموله ۱۳ تنی رمدسیویر شرکت هندی را نادرست می‌داند و می‌گوید که مطالب عنوان شده ناشی از این است که دوستان از ریکال دارو و شرایط و فرایند آن اطلاعی ندارند و طبیعی است که اطلاعی هم نداشته باشند.

او گفته که یک فرآورده دارویی از یک برند ممکن است سال‌ها در بازار مصرف شود. یا وارد کشور شود و هر زمان هم ممکن است بنا بر هر شبهه‌ای ریکال و جمع‌آوری شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو همچنین می‌گوید: در این پروسه، یک یا چند بچ و سری ساخت مشخص ریکال می‌شوند. بعد از ریکال و جمع‌آوری یا توقیف محموله، بررسی‌ها انجام می‌شود و چه بسا مجددا همان سری‌ساخت با احراز عدم مشکل و رفع شبهه در مورد سلامت و ایمنی کالا یا GMP خطوط تولیدی و… مجددا وارد بازار شود و مجوز مصرف آن صادر شود.
برچسب ها: رمدسیویر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین