موشک آرتمیس آماده بر تن کردن لباس خیس

مقامات ناسا اعلام کردند که ممکن است پنجشنبه آینده (۲۱ آوریل) چهارمین تلاش خود را برای سوخت‌رسانی به موشک عظیم آرتمیس ۱ انجام دهد.
کد خبر: ۱۰۵۶۳۶
بازدید : ۵۹۱۴
۲۷ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۴

آرتمیس ۱، از موشک جدید سیستم پرتاب فضایی ناسا (SLS) برای ارسال یک کپسول اوریون در یک سفر بدون خدمه به دور ماه استفاده خواهد کرد.

به گزارش اسپیس، این آژانس قصد دارد این ماموریت را در تابستان امسال انجام دهد و یک سری آزمایش‌های مهم را در سکوی ۳۹ B در مرکز فضایی کندی فلوریدا (KSC) انجام داده است تا تیم و سخت‌افزار آماده شود.

این کمپین آزمایشی که «تمرین لباس خیس» نامیده می‌شود، در اول آوریل آغاز شد و قرار بود دو روز بعد با سوخت‌گیری SLS و شمارش معکوس پرتاب چند تمرین به پایان برسد.

اما چندین مشکل فنی، «لباس خیس» را با مشکل مواجه کرد و آن را به تعویق انداخت و تیم آرتمیس یک سپس به توقف عملیات برای انطباق با پرتاب فضانورد خصوصی Ax-۱ توسط اسپیس‌ایکس در ۸ آوریل پایان داد.

این تیم قصد داشت آزمایش را در ۱۱ آوریل از سر بگیرد، اما یک سوپاپ معیوب در برج پرتاب سیار که پشته آرتمیس یک را پشتیبانی می‌کرد، کشف کردند. این مشکل همه چیز را یک روز عقب انداخت و باعث شد تیم روش آزمایش را اصلاح کند. آن‌ها تصمیم گرفتند فقط مرحله اصلی SLS را تامین کنند، نه مرحله بالایی آن را.

سوخت‌رسانی در ۱۴ آوریل آغاز شد، اما اعضای تیم پس از اینکه متوجه نشت هیدروژن مایع به طور غیرمنتظره شدند، این روش را متوقف کردند. (هیدروژن مایع یکی از دو پیشران مورد استفاده SLS به همراه اکسیژن مایع است.)

بنابراین تیم آرتمیس یک نیز این تلاش را متوقف کرد، سومین تلاش در کل برای پر کردن مخازن SLS. (دو مورد قبلی در ۳ آوریل و ۴ آوریل بودند.)، اما تیم قصد دارد به زودی دوباره کار را انجام دهد.

مایک سارافین، مدیر ماموریت آرتمیس در مقر ناسا در واشنگتن، در تماسی با خبرنگاران گفت: «ما در حال حفظ این گزینه هستیم که تا اوایل هفته آینده دوباره «لباس خیس» را امتحان کنیم. پنجشنبه، نخستین زمانی است که تیم با انجام آن راحت است.»

همانطور که سارافین و دیگر مقامات ناسا اذعان کردند، برنامه هفته آینده کمی مشکل است. اسپیس‌ایکس در حال آماده شدن برای پرتاب ماموریت فضانورد کرو-۴ برای ناسا در تاریخ ۲۳ آوریل است.

مقامات روز جمعه در جریان کنفرانس خبری دیگری گفتند که ناسا و اسپیس‌ایکس خواهان یک زمان ۲۴ ساعته بین «لباس خیس» آرتمیس یک و بلند شدن کرو-۴ هستند.

بنابراین، اگر مرحله اصلی SLS تا ساعات اولیه صبح ۲۲ آوریل تکمیل نشود، تیم ارتمیس یک باید تا زمانی که کرو-۴ از زمین خارج شود، صبر کند.

منبع: همشهری

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه