تپه‌های آبی‌رنگ روی مریخ

تپه‌های آبی‌رنگ روی مریخ

این عکس با استفاده از سیستم تصویربرداری انتشاری حرارتی گرفته شده که بر فضاپیمای ادیسه سوار است و ناسا می‌گوید که قادر است بازتاب‌های مادون قرمز را از سطح مریخ ببیند.
کد خبر: ۹۲۵۸۰
بازدید : ۸۶۸۴
۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۶
تپه‌های آبی‌رنگ روی مریخ
تپه‌های شنی منطقه‌ای به بزرگی ایالت تگزاس را پوشش می‌دهند دومین ایالت بزرگ ایالات متحده با مساحتی حدود ۶۹۵ هزار و ۶۶۲ کیلومتر مربع است

ناسا عکس‌هایی خیره‌کننده از مریخ منتشر کرد که منطقه‌ای پوشیده از دریای تپه‌های شنی «آبی‌رنگ» نشان می‌دهد. تصاویر نشان می‌دهند قطب شمالی سیاره از تپه‌های شنی پوشیده شده است، جایی که دما تا منفی ۱۵۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

ناسا می‌گوید این تپه‌های شنی منطقه‌ای به بزرگی ایالت تگزاس را پوشش می‌دهند که دومین ایالت بزرگ ایالات متحده با مساحتی حدود ۶۹۵ هزار و ۶۶۲ کیلومتر مربع است. تصویری که برای نخستین بار منتشر شد منطقه‌ای را حدودا به وسعت ۳۰ کیلومتر نشان می‌دهد.

این تصویر با ترکیب عکس‌هایی که از دسامبر ۲۰۰۲ تا نوامبر ۲۰۰۴ توسط فضاپیمای ادیسه مریخ ناسا گرفته، ساخته شده و به همین خاطر ناسا خالق این عکس خیره‌کننده است.

این آژانس فضایی گفت این عکس تصویری از رنگ کاذب است که یعنی رنگ‌های دیده شده در آن برای نمایش دمای مختلف مناطق استفاده شده‌اند. رنگ آبی نمایانگر مناطق سرد است و رنگ‌های زرد و نارنجی «تپه‌های شنی گرم از نور خورشید» را نشان می‌دهند.

این عکس با استفاده از سیستم تصویربرداری انتشاری حرارتی گرفته شده که بر فضاپیمای ادیسه سوار است و ناسا می‌گوید که قادر است «بازتاب‌های مادون قرمز را از سطح مریخ» ببیند.

ناسا گفت تصویر تپه‌های شنی «بخشی از مجموعه‌ای از تصاویر است که به مناسبت ۲۰‌امین سالگرد ادیسه، قدیمی‌ترین فضاپیمای مریخ در طول تاریخ» منتشر می‌شوند. این فضاپیمای رباتیک در آوریل ۲۰۰۱ به مدار مریخ فرستاده شد و از آن زمان به تصویربرداری از مریخ مشغول است.
 
منبع: ایندیپندنت
برچسب ها: تپه شنی مریخ
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین