گران‌ترین کتاب‌های دنیا

گران‌ترین کتاب‌های دنیا

حتما از ارزش کتاب های قدیمی و یا به اصطلاح خطی باخبر هستید. همه‌ی ما به ارزش واقعی کتاب‌ها واقفیم و می‌دانیم که بر روی بعضی از آن‌ها نمی‌توان قیمت گذاری کرد
کد خبر: ۸۸۲۹۰
بازدید : ۷۶۳
۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵
قیمتی‌ترین کتاب‌های دنیا
 
فرادید| حتما از ارزش کتاب‌های قدیمی و یا به اصطلاح خطی باخبر هستید. همه‌ی ما به ارزش واقعی کتاب‌ها واقفیم و می‌دانیم که بر روی بعضی از آن‌ها نمی‌توان قیمت‌گذاری کرد. در این مقاله می‌خواهیم شما را با گران‌ترین کتاب‌های فروخته شده در جهان آشنا کنیم و به شما بگوییم که صاحب گران‌ترین کتاب دنیا شخصی است که همه‌ی شما با وی آشنایی کامل دارید. در ادامه با ما همراه باشید.
 

مستندات لستر (The Codex Leicester)

قیمتی‌ترین کتاب‌های دنیا
حتما نام نویسنده این کتاب را شنیده اید: لئوناردو داوینچی؛ و حتما خریدار آن را هم می‌شناسید: بیل گیتس. رکورد فعلی گرانترین کتاب تاریخ متعلق به این کتاب ۷۲ صفحه‌ای است که با یادداشت‌ها و نظریه‌های نابغه رنسانس پر شده است. در سال ۱۹۹۴ بیل گیتس آن را از یک کلکسیونر هنری به قیمت ۳۰.۸ میلیون دلار خرید.


منشور کبیر یا مگنا کارتا (The Magna Carta)

قیمتی‌ترین کتاب‌های دنیامگنا کارتا منشور قرن سیزدهمی قانون انگلیس و یکی از مشهورترین متون تاریخ است. این کتاب یکی از اولین مفاهیم اساسی حقوق بشر است و قدرت پادشاه را محدود می‌کند. امروزه تنها ۱۷ نسخه از آن باقی مانده که یکی از آن‌ها به قیمت ۲۱.۳ میلیون دلار در سال ۲۰۰۷ فروخته شد.
 

انجیل سنت کاتبرت (St. Cuthbert Gospel)

قیمتی‌ترین کتاب‌های دنیا
این نسخه جیبی انجیل یکی از اولین نمونه‌های باقی مانده صحافی غربی است. این کتاب در قرن هشتم ایجاد شده و سال‌ها در تابوت سنت کاتبرت بوده است. ابعاد این کتاب ۱۴ در ۹ سانتیمتر است. کتابخانه بریتانیا آن را ۱۰.۷ میلیون دلار خریده است.

کتاب سرود خلیج (Bay Psalm)

قیمتی‌ترین کتاب‌های دنیا
کتاب سرود خلیج اولین کتابی است که در آمریکا چاپ شده است. در سال ۱۶۴۰، کتاب سرود خلیج در چاپخانه‌های کمبریج، ماساچوست منتشر شد. حدود ۱۱ نسخه از آن هنوز دست نخورده وجود دارد که در اختیار کتابخانه‌ها و دانشگاه هاست. اما یکی از آن‌ها متعلق به بازرگان آمریکایی است که در سال ۲۰۱۳ به قیمت ۱۴.۲ میلیون دلار آن را خرید.

کتاب دعای روتچیلد (Rothschild Prayer Book)

قیمتی‌ترین کتاب‌های دنیااین کتاب شامل چند دعاست که ۱۳.۴ میلیون دلار قیمت دارد. کتاب دعای روتچیلد در اوایل دهه ۱۵۰۰ گردآوری شده و ۲۵۴ صفحه دارد. در سال ۱۹۹۹ یک تاجر استرالیایی آن را خرید و به کتابخانه ملی استرالیا در کانبرا امانت داد.

انجیل هنری شیردل (The Gospel of Henry the Lion)

قیمتی‌ترین کتاب‌های دنیاهنری شیردل که از سال ۱۱۴۲ تا ۱۱۸۰ دوک باواریا بوده که این کتاب را سفارش داده است. متن این کتاب شاهکار است، ۲۶۶ صفحه که با ۵۰ تصویرسازی رومی پر شده که صحنه‌هایی از چهار انجیل را نشان می‌دهد. این کتاب در سال ۱۹۸۳ به قیمت ۱۱.۷ میلیون دلار فروخته شد. امروزه نسخه خطی کامل در کتابخانه‌ای در آلمان نگهداری و هر دو سال یکبار نمایش داده می‌شود.

پرندگان آمریکا (Birds of America)

قیمتی‌ترین کتاب‌های دنیا
جان جیمز اودوبان (John James Audubon) در سال‌های ۱۸۲۷ تا ۱۸۳۸ مجموعه کتاب‌های نفیسی منتشر کرد که صد‌ها گونه پرنده آمریکای شمالی را به تصویر می‌کشد. در مجموع ۴۳۵ تصویر سازی نسخه اول پرندگان آمریکا را تشکیل می‌دهند که تنها ۱۱۹ نسخه از آن باقی مانده است. چیزی دیگری که این کتاب را ارزشمند می‌کند این است که شش گونه از پرنده‌هایی که در آن نشان داده شده، اکنون منقرض شده اند. در سال ۲۰۱۰ گرانترین نسخه پرندگان آمریکا به قیمت ۱۱.۵ میلیون دلار در لندن فروخته شد. دو نسخه دیگر هم در قرن بیستم به قیمت‌های ۸.۸ میلیون دلار در سال ۲۰۰۰ و ۷.۹ میلیون دلار در سال ۲۰۱۲ فروخته شدند.

حکایت‌های کانتربری (The Canterbury Tales)

گران‌ترین کتاب‌های دنیا
این مجموعه داستان‌های ماندگار از قرون وسطی که توسط شاعر قرن چهاردهمی جفری چاسر (Geoffrey Chaucer) نوشته شده، در سال ۱۹۹۸ به قیمت ۷.۵ میلیون دلار فروخته شد. امروزه تنها ۱۲ نسخه اصلی وجود دارد که در قالب ۱۷۰۰۰ خط و ۲۴ داستان نوشته شده است.

برگ اول کمدی، تاریخ و تراژدی (First Folio Comedies, Histories and Tragedies)

قیمتی‌ترین کتاب‌های دنیا
مجموعه نمایشنامه‌های ویلیام شکسپیر یکی از بهترین گنجینه‌های ادبی تاریخ هستند. از ۷۵۰ نسخه‌ای که هفت سال بعد از مرگ شکسپیر در سال ۱۶۲۳ منتشر شد، تنها ۲۲۸ نسخه باقی مانده است. پل آلن، بنیانگذار مایکروسافت یکی از آن‌ها را در حراجی سال ۲۰۰۱ به قیمت ۶.۵ میلیون دلار خرید.
 

کتاب مقدس گوتنبرگ (The Gutenberg Bible)

قیمتی‌ترین کتاب‌های دنیا
این اولین نسخه کتاب مقدس است که با چاپ سربی توسط یوهانس گوتنبرگ چاپ شده است. کتاب مقدس گوتنبرگ باوجود تولید انبوه، هنوز فوق العاده کمیاب و باارزش است که از قیمت ۵.۴ میلیون دلاری آن کاملا مشخص است. فقط ۴۸ نسخه از کتاب‌های اصلی که در دهه ۱۴۵۰ چاپ شدند، باقی مانده است. خریدار این نسخه یک کتابفروش بزرگ ژاپنی بود که در سال ۱۹۸۷ رکورد گرانترین کتاب خریداری شده را ثبت کرد.

رساله درختان میوه (Traité des arbres fruitiers)

قیمتی‌ترین کتاب‌های دنیا
این کتاب خطی قرن هجدهمی فرانسوی توسط هنری لوئیس نوشته شده و شامل پنج جلد است که با تصویرسازی‌های دقیق پر شده است. این نسخه دست نویس در سال ۲۰۰۶، ۴.۵ میلیون دلارفروخته شد. بله، یک نفر چهار و نیم میلیون دلار برای کتابی درباره درختان میوه هزینه کرده است!
 

قصه‌های بیدل قصه‌گو (The Tales of Beedle the Bard)

قیمتی‌ترین کتاب‌های دنیا
بیدل قصه گو در سال ۲۰۰۷ منتشر شده و حاوی داستان‌های جادوگری است که نقش مهمی در آخرین کتاب مجموعه هری پاتر ایفا می‌کند. خانم رولینگ هفت نسخه دست نویس از بیدل را تولید کرده که با تصویرسازی‌های خودش پر شده است. این کتاب‌ها فوق العاده زیبا و دارای جلد چرمی با تزئینات نقره و سنگ‌های قیمتی هستند.
 
رولینگ شش نسخه از این کتاب را به دوستانش و کسانی که روی هری پاتر کار کردند داد، اما یکی از آن‌ها را در آمازون به حراج گذاشت. یکی از طرفدارانش آن را به قیمت ۳.۹۸ میلیون دلار خرید و رولینگ این پول را به خیریه کودکان اهدا کرد. کتاب بیدل قصه گو یکی از گران‌ترین کتاب‌هایی است که در قرن بیست و یک نوشته و منتشر شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه