۱۵ نشانه سرطان در مردان

۱۵ نشانه سرطان در مردان

امروز سرطان از بیماری‌های شایع میان انسان‌هاست و بسیاری بر این باورند که این بیماری درمانی ندارد، در صورتی که اگر به موقع تشخیص داده شود، امید به درمان و بهبودی وجود دارد.
کد خبر: ۶۸۳۹۳
بازدید : ۱۴۰۰
۱۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۷
فرادید| اگر به اندازه کافی غذا می‌خورید و به طور منظم ورزش می‌کنید؛ یعنی شیوه زندگی سالمی دارید. در صورتی که مانند بسیاری از مردان دیگر هستید که ملاقات سالانه یک پزشک را در لیست برنامه‌های خود ندارید، می‌تواند شرایط را کمی تغییر بدهد؛ به‌ویژه در زمانی که نشانه‌های اولیه سرطان بروز می‌کنند.

به گزارش فرادید؛ یکی از راه‌های مبارزه با سرطان این است که در مراحل اولیه تشخیص داده شود، زمانی که درمان‌ها می‌توانند بهترین نتیجه را به همراه داشته باشند. مسئله حائز اهمیت این است که علائم هشدار دهنده ممکن است در صورت بروز انواع گوناگون سرطان‌ها قابل مشاهده باشد.

در این مقاله می‌خواهیم به نشانه‌هایی از سرطان که مردان هرگز نباید آن را نادیده بگیرند، اشاره کنیم تا در صورتی که به سرطان مبتلا شدند، علائم بیماری به موقع تشخیص داده شود و درمان مناسب برای بهبودی انجام شود.

۱. مشکل دفع ادرار

بسیاری از مردان با افزایش سنشان برای دفع ادرار دچار برخی مشکلات می‌شوند که عبارت‌اند از:

• تکرر ادرار به‌ویژه در شب
• قطع و وصل شدن ادرار حین تخلیه آن، بی‌اختیاری ادرار یا نیاز فوری برای تخلیه ادرار
• مشکل در شروع دفع ادرار یا ناتوانی از تخلیه ادرار
• احساس سوزش هنگام دفع ادرار

این‌ها نشانه‌هایی هستند که با بزرگ شدن پروستات نمایان می‌شوند؛ اما این نشانه‌ها ممکن است در اثر بروز سرطان پروستات هم رخ بدهد. پس بهتر است در صورت بروز چنین علائمی حتما به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات لازم انجام شود و با انجام آزمایشات دقیق‌تر مانند آزمایش خون (آزمایش PSA) عامل بروز مشکل یا علائم سرطان پروستات در مراحل اولیه تشخیص داده شود و درمان آغاز شود.

۲. مشاهده تغییرات ظاهری در بیضه‌ها

هربرت لپور (Herbert Lepor) رئیس بخش اورولوژی مرکز پزشکی لانگون در نیویورک درباره این مسئله می‌گوید: "به هیچ وجه هرگونه تغییر در اندازه بیضه‌ها، سنگینی آن‌ها یا احساس وجود توده در بیضه‌ها نباید نادیده گرفته شود. خلاف سرطان پروستات که روند رشد آرامی دارد، سرطان بیضه ممکن است یک شبه پیشرفت شایانی داشته باشد." درنهات بهتر است در صورت مشاهده هر کدام از نشانه‌های نام برده شده یا موارد مشابه مراجعه به مراکز درمانی را تحت هیچ شرایطی به تأخیر نیندازید. پزشک با انجام معاینه‌های فیزیکی و معالجه‌های بالینی، آزمایش خون و سونوگرافی می‌تواند فورا منشأ بروز مشکل را مشخص کند.
 
۱۵ نشانه سرطان در مردان


۳. مشاهده خون در ادرار یا مدفوع

وجود خون در ادرار یا مدفوع می‌تواند یکی از علائم اولیه سرطان مثانه، کلیه یا یکی از نشانه‌های سرطان رود‌ه بزرگ باشد و البته این مسئله تنها مختص آقایان نیست. اگر هیچ‌گونه علائم دیگری ندارید، در صورت مشاهده خون در ادرار یا مدفوع فورا به پزشک مراجعه کنید. البته ممکن است وجود خون در ادرار یا مدفوع مربوط به هموروئید یا عفونت ادراری باشد؛ اما تنها شیوه پیدا کردن قسمت اصلی مشکل انجام معاینات لازم، کولونوسکوپی و آزمایش خون است. نباید علائم را نادیده بگیرید؛ حتی در صورتی که احتمال می‌دهید مربوط به سرطان نباشد.

۴. مشاهده تغییرات پوستی

در صورت مشاهده هرگونه تغییر در اندازه، شکل یا رنگ خال‌های روی بدنتان یا وجود هرگونه لکه غیر طبیعی روی پوست صورت یا بدن که دلیل آن را نمی‌دانید، بهتر است هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. لکه‌هایی که قبل از این وجود نداشته‌اند یا دارای ظاهری متفاوت و غیر طبیعی هستند، ممکن است علائم سرطان پوست را دارا باشند؛ بنابراین به هیچ‌وجه نباید نادیده گرفته شوند. اگر با مشاهده این علائم فورا به پزشک مراجعه نکنید، حتما با یک نمونه‌برداری ساده علت اصلی مشکل مشخص خواهد شد. مارلین مایرز (Marleen Meyers)، رئیس بخش آنکولوژی مرکز سرطان NYU Perlmutter بر این باور است که سرطان پوست به‌سرعت پیشرفت می‌کند؛ بنابراین به هیچ‌وجه نباید درمانش را به تعویق انداخت و باید مشکل فوری شناسایی و درمان شود.

۵. تغییرات در غدد لنفاوی

التهاب و تورم غدد لوبیایی شکلی که معمولا در گردن، زیر بغل و سایر نقاط بدن هر فرد وجود دارند و آن‌ها را با نام غدد لنفاوی می‌شناسیم، تغییر در آن‌ها می‌تواند نشانه تغییر و تحولی در بدن فرد باشد که معمولا این تغییرات در بسیاری از مواقع در برابر عکس‌العمل بدن نسبت به سرما، گلو درد و عواملی شبیه به این واکنش نشان می‌دهد. تعدادی از انواع سرطان‌های خاص هم می‌توانند سبب بروز تغییرات این چنینی شوند. مایرز (Meyers) در این‌باره باور دارد که هرگونه التهاب یا تورم غدد لنفاوی که بیش از ۲ تا ۴ هفته طول می‌کشد، باید فورا بررسی شود.

۶. ایجاد مشکل در بلع

اینکه که گاه با غذا خوردن مشکل داشته باشیم، موضوع حائز اهمیتی نیست؛ زیرا همان‌طور که ممکن است این مشکل در اثر گلو درد یا سنگینی معده یا هر مسئله دیگری به وجود بیاید، به‌سرعت هم می‌تواند بر طرف شود. اگر بروز مشکل در غذا خوردن با کاهش وزن یا استفراغ همراه باشد، نباید خطر ابتلا به سرطان حنجره یا معده را نادیده گرفت و باید فورا به پزشک مراجعه کنید. پزشک با انجام تست‌های مربوط به دهان، حنجره و اشعه ایکس باریوم که طی آن بیمار مایعی را بیمار می‌نوشد تا حلق و دهان نسبت به اشعه ایکس مقاومت داشته باشد؛ متوجه وجود مشکل خواهد شد.

۷. سوزش معده

اگر دچار سوزش معده یا همان مشکل متداول سوزش سر دل شده‌اید، معمولا با تغییر رژیم غذایی، عادات نوشیدن و کنترل استرس مشکل بر طرف می‌شود؛ اما در صورتی که سوزش معده همچنان ادامه پیدا کند، باید به پزشک مراجعه کنید تا علائم مورد بررسی قرار بگیرد؛ زیرا برطرف نشدن سوزش معده یا وخیم‌تر شدن آن می‌تواند یکی از نشانه‌های سرطان معده یا حنجره باشد. همچنین سوزش معده می‌تواند به بیماری‌ای به نام مری بارت منجر شود که با تحریک مداوم مری با اسید معده (رفلاکس معده) ایجاد می‌شود. هرچند این بیماری بسیار نادر است؛ اما می‌تواند به سرطان حنجره تبدیل شود.
 

۱۵ نشانه سرطان در مردان


۸. ایجاد تغییرات در فضای دهان

نکته قابل تامل درباره سرطان دهان این است که وقتی سیگار می‌کشید، احتمالا بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان دهان قرار می‌گیرید؛ پس به لکه‌ها یا ضایعات سفید، زرد، قرمز یا خاکستری که ممکن است در محیط دهان یا روی لب‌های‌تان ایجاد شود، توجه داشته باشید و از کنار زخم‌های دهانی شبیه آفت دهان یا برفک که دردناک هستند و ظاهری مشابه دهانه آتش فشان دارند، به‌سادگی نگذرید و فورا پزشک یا دندان پزشک خود را ملاقات کنید.

۹. کاهش وزن بدون انجام هیچ گونه فعالیت فیزیکی

شلوار تان کمی گشاد شده است؟ در صورتی که رژیم غذایی خود را تغییر نمی‌دهید، ورزش نمی‌کنید یا تغییری در شدت تمرینات ورزشی‌تان ایجاد نکرده‌اید، این کاهش وزن یا سایزتان ممکن است از عوارض ناشی از استرس یا مشکلات تیروئیدی (کم کاری تیروئید، پر کاری تیروئید و …) باشد. اما کاهش وزن بیش از ۵ کیلوگرم یا بیشتر بدون هیچ دلیلی طبیعی نیست. البته کاهش وزن ناخواسته همیشه و لزوما نشانه سرطان نیست و ممکن است تنها یکی از علائم مهم سرطان ریه، پانکراس یا معده باشد. پزشک متخصص با انجام آزمایش‌های مختلف مثل سی تی اسکن (CT)، پت اسکن (PET) و ام آر آی به‌سادگی می‌تواند منشأ بروز مشکل را پیدا کند.

۱۰. بروز تب

تب جزء علائم خوب است و به هیچ عنوان چیز بدی نیست؛ زیرا عاملی آگاه کننده است که مبارزه بدن با نوعی عفونت را آشکار می‌کند. هنگامی که تب به سراغ بدن می‌آید و به هیچ عنوان بر طرف نشود؛ همچنین دلیل و منشا مشخصی برای بروز آن وجود نداشته باشد، می‌تواند یکی از علائم سرطان خون (لوسمی) باشد. در این صورت شخص مورد نظر باید حتما به پزشک مراجعه کند تا با مطالعه سوابق پزشکی‌اش معاینات فیزیکی و آزمایش‌های مرتبط با بروز مشکل مشخص شود.

۱۱. ایجاد تغییرات در سینه‌ها

در سال ۲۰۱۷ تنها ۴۴۷۰ مورد سرطان سینه در مردان مشاهده شده است؛ اما مایرز در این مورد ادعا می‌کند که مردان به هیچ عنوان نباید وجود توده یا سایر علائم سرطان سینه را نادیده بگیرند. درست است که سرطان سینه به عنوان بیماری مردانه شناخته نمی‌شود؛ اما اینکه علائم آن در مردان دیر‌تر بروز می‌کند، شانس ابتلا به این نوع سرطان را در مردان کاهش نمی‌دهد. در صورتی که هر یک از نشانه‌های این بیماری را در بدن خود تجربه کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید. تشخیص زود هنگام بیماری کلید درمانی موفقیت‌آمیز است.
 

۱۵ نشانه سرطان در مردان


۱۲. خستگی

بسیاری از گونه‌های سرطان سبب فرسودگی عمیق استخوان‌ها می‌شود که معمولا بهبود پیدا نمی‌کنند. این نوع خستگی از آن نوع خستگی‌هایی نیست که در اثر فعالیت‌های شدید یا یک هفته استرس به آن دچار شویم و با استراحت برطرف شود. این‌گونه خستگی حالتی است که فعالیت‌های روزمره فرد را مختل می‌کند و هر اندازه هم استراحت کند، کافی نباشد؛ بنابراین در صورتی که چنین خستگی و فرسودگی را تجربه کردید، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید. پزشک می‌تواند در یافتن دلایل خستگی و راه‌های درمان به موقع آن به شخص کمک کند.
 
۱۳. سرفه
بروز سرفه‌های آزار دهنده در افراد غیر سیگاری معمولا نشانه ابتلا به سرطان نیست و بعد از ۳ تا ۴ هفته بهبود پیدا می‌کند. در صورتی که دچار چنین سرفه‌هایی شدید و بیش از ۳ تا ۴ هفته ادامه یافت، تنفستان مقطعی و کوتاه بود یا سرفه‌های شما با خلط‌های خونی همراه بود، فورا به پزشک مراجعه کنید. این مسئله را جدی بگیرید؛ به‌ویژه اگر سیگاری هستید. سرفه شایع‌ترین علامت ابتلا به سرطان ریه است. پزشک به‌راحتی با نمونه‌برداری از مخاط ریه می‌تواند نوع عفونت و منشأ مشکل ریوی را تشخیص بدهد. البته در برخی مواقع عکس‌های پرتو ایکس (X-ray) هم ممکن است در تشخیص مشکل کمک کنند.

۱۴. درد

سرطان معمولا با درد همراه نیست؛ اما در صورتی که ناراحتی شخص بیش از یک ماه طول کشید، به هیچ‌وجه نباید آن را نادیده بگیرد. درد‌های پیوسته می‌توانند در اثر سیگنال‌های بدن و زنگ خطر بسیاری از انواع سرطان مثل سرطان استخوان یا تومور مغزی باشند، به‌خصوص در صورتی که سرطان کمی پیشرفت کرده باشد.

۱۵. درد شکم و افسردگی

این مورد بسیار نادر است؛ اما افسردگی همراه با معده درد ممکن است یکی از نشانه‌های سرطان پانکراس باشد. چنین علامتی واقعا تا چه اندازه می‌تواند نگران کننده باشد؟ مایرز در این‌باره هشدار می‌دهد که اگر ابتلا به این نوع سرطان در خانواده فرد جنبه موروثی داشته باشد، باید احتمال بروز سرطان را در نظر داشته باشید و بررسی‌های سالانه پزشکی را فراموش نکنید.

منبع: webmd
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه